Tjatsex – gäller det åt båda hållen?

Det här är två inlägg från Instastory, skrivet av två olika influencers.
Vem som har skrivit dem är oviktigt, utan det jag skulle vilja diskutera kring är hur olika man behandlar kvinnor och män, vars partners inte vill ha lika mycket sex som de vill.
I det rosa inlägget så är det en kvinna som vill ha mer sex än mannen, och svaret från influencers blir då att det är egoistiskt av mannen, och att det som är viktigt för kvinnan – i det här fallet sex – även borde vara viktigt för mannen.
I tåginlägget så är det istället en kvinna, vars man vill ha mer sex än hon vill och tycker att hon borde ställa upp ändå.
Svaret från influencern blir då istället här att kvinnan INTE ska ha sex med killen om hon själv inte vill. Att tjatsex är ett övergrepp.

Är det egentligen inte exakt samma problem egentligen, i båda inläggen?
Varför resoneras det så olika? Är det sättet frågorna är formulerade på eller handlar det om att det är så pass ovanligt att tjejen är den som vill ha mer sex att det blir mer gulligt om hon ”sextjatar” än om en kåt snubbe gör det?

För rent krasst så är det ju i princip samma situation, men med två helt olika bemötande, eller?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *