
Att Stoppa Pressarna ar en slaskblaska ar val knappast någon hemlighet. Det finns flera ”ljug online sidor” som borde stoppas men att enmansshowen Daniel Nylen har fatt härja fritt sa lange utan att någon star upp och gar emot honom genom en stamning och polisanmälan förvånar mig.
[…]Nu har i alla fall jag bestämt mig for att det far vara nog med smutskastning och förtal som jag skrev om i mitt förra inlagg och jag ar nu nöjd med mig själv att jag äntligen har anlitat advokat Mark Safaryan fran Juristhuset Advokat firman Sjöström AB. Intressant for mig darfor att jag kände Henning Sjöström pa 90-talet och vet att han var en av Sveriges basta advokater. // Gunilla Persson
Gunilla Persson har ledsnat rejält på Daniel Nyhlén och hans sida Stoppa Pressarna, och har skaffat ett juridiskt ombud att företräda henne.
I sin skrivelse så krävs Nyhlén och Stoppa Pressarna på 500 00 kr i ett allmänt skadestånd för de publiceringar som Gunilla Persson anser utgöra grovt förtal.
Bland annat har det publicerats artiklar om att Gunilla Persson bland annat blivit stoppad vid gränsen till Sverige, och att hon skulle bli arresterad väl hemkommen till Sverige.
Bakgrunden till detta ska ha varit en bedragerihistoria med Försäkringskassan, där Gunilla anmäldes för grovt bidragsbrott.
2016 beslutades att det inte fanns någon anledning att fullfölja förundersökningen då det inte gick att bevisa att Gunilla Persson haft ett sådant uppsåt som skulle göra handlingen brottslig.
Skulle man finna att brottet begåtts av grov oaktsamhet så är det likväl preskriberat.
Och att jag skulle bli ”Stoppad vid gransen till Sverige” ar ju skrattretande men sa väldigt ledsamt och bedrövligt eftersom vissa personer kanske har trott pa det. Men NU har ni bevis pa att jag blev FRIAD i juni for FEM ar sedan, det tog mig lang tid att fa tag i dessa dokument (jag har Forsakringskassans rapporter och de ar gräsliga att läsa, maken till hat har jag sällan sett). Men jag ar mycket glad for min blogg och att jag nu har kunnat uttrycka mig har och gett sanningen till er alla. // Gunilla Persson

Det finns en sak i Gunillas inlägg som jag skulle vilja beröra helt snabbt bara.
Hon skriver att hon blivit ”friad”, vilket inte är helt sant.
Förundersökningen är nerlagd då det inte gått att bevisa brottsligt uppsåt och om så varit fallet så var brottet hur som helst redan preskriberat, men en domstol har inte friat henne från misstankar.
Samma diskussion dök upp i samband med #metoo där vissa hävdade att mediamannen som Cissi Wallin anmälde för våldtäkt hade friats från misstanke. Det stämmer inte heller, utan även där lades förundersökningen ner, men utan en domstolsförhandling kan man varken fria eller fälla en person för brott.
Så här beskrivs det på Lawline:
Om en förundersökning läggs ner innebär det att åklagaren inte kommer väcka åtal och det blir därmed inte heller någon rättegång. Därmed kommer varken en friande eller fällande dom att avläggas. Personen kommer därmed i juridisk mening inte att vara friad, utan kommer istället att betraktas som oskyldig.
Det ska dock framhållas att förundersökningen ju kan öppna igen om det framkommer fler bevis som gör ett åtal möjligt. En nedlagd förundersökning innebär ju inte en dom i sig och som vinner rättskraft, utan möjligheten finns alltså att ärendet hamnar i domstol tillslut ändå och att personen där då kan bli antingen friad eller fälld.
