Odd är mer än bara COO..

Blondinbella:

odd2

Odd sitter på fler stolar på lilla frugans företag än bara den som COO – han är nämligen HR-ansvarig också vilket fick en av Bellas läsare att undra lite..
Hur är det med HR egentligen? Har Oddy någon utbildning eller erfarenhet av sådant arbete?
Av hans LinkedIn-profil verkar det inte så och jag blev lite nyfiken på vad man behöver för en utbildning för att arbeta med personalfrågor.

odd

Det finns en uppsjö av utbildningar för den som vill slå sig in på HR-banan men det är svårt att hitta något specifikt. Inte som läkarlinjen precis..
Har jag någon här inne som arbetar med personalfrågor? Vad har ni gått för utbildning? Kan man bara glida in på ett bananskal via frugan och jobba som HR-ansvarig som Odd verkar ha gjort?

Det känns lite oansvarigt att inte ha en erfaren eller utbildad person att ansvara för personalfrågor – speciellt nu när företaget verkar växa med ljusets hastighet.

Haha..vad tror ni förresten facket eller en HR-expert skulle säga om Tyras hantering av sina anställda?
Det vore ren humor!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *