Så de här två är igång igen? 

Jockiboi & Jonna: 


Dessa två beter sig nästan värre än Kniv-Micke & Sindy när de var igång som värst med att agera it sitt drama på sociala medier. 

Ett äktenskap där den ena parten misshandlar den andra, gör slut stup i kvarten och tar in på hotell – känns det sunt? 

Jag undrar verkligen vad deras unga följare tar med sig för erfarenheter om relationer från dem? Att man kan ursäkta och normalisera vilket beteende som helst så länge man kallar det kärlek?

Det känns rent spontant som att dessa två borde givit förhållandet några år till för att hantera all denna drama innan de gifte sig för helt ärligt – hur många gånger kan man göra slut som gift utan att det betyder nånting? Innan ”göra slut” innan det tappat all mening och bara någonting man säger när man är arg för att göra den andra parten ledsen?

Och hur många gånger kan man rättfärdiga sitt dåliga beteende och tillåta det att förstöra allt som är vackert i ett förhållande innan det inte finns någonting kvar? 

Jag har en känsla av att dessa två snart vet svaret på den frågan som de håller på. 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *