358 kommentarer

Kommentarerna är omodererade så du står själv för vad du skriver så håll dig på mattan!

    Rosanna och Sanna. Vem har gett de så mycket hybris att de tror att de är Sveriges IT-girls? Och vad hände med Sanna egentligen sen hon flyttade hit? Så självgod, icke ödmjuk och dryg. Man hade velat påminna henne om vart hon kommer ifrån för att humbla henne lite 🙂 man kan tro att hon växte upp med en silversked i mun.

      Ja sanna blev så oskön när hon flyttade hem till sverige. Hon hänger dessutom bara med osköna människor. Är hon något med barnen? Hon verkar mest resa och vara och festa varje kväll. P

        Håller med. Nej det verkar vara barnvakt på barnen varje helg och vardagskvällar…

      Hon har definitivt inte växt upp med silversked i mun.
      Men hon har verkligen förändrats, och hon verkar såååå oskön nu. Finns det folk som tycker deras podd är bra/kul att lyssna på??

        Nej jag vet att hon inte har det, hon växte upp i misär. Men man kan TRO det med tanke på hur hon beter sig idag och hur hon pratar om saker. Hon borde vara ödmjuk till sitt liv idag med tanke på hur hon växte upp. Bara för att de är rika och har ett dyrt hus på nacka nu liksom behöver man inte tappa fotfästet helt som hon har.. finns betydligt rikare personer ?

          Undrar om det är hennes/deras sätt att hantera att det går så pissigt för John nu, vana att bli hyllade och omtyckta och sedan deras flytt tillbaka till Sverige har det inte gått så bra om jag förstått allt med aik rätt?

            Nej fotbollen har väl gått åt helvete.. han verkar ju va illa omtyckt nu med tanke på att han tjänar mest i AIK och har varit skadad nästan hela tiden sen han börjat, och presterat noll. Så ja, kanske därför de umgås med en klick människor som bokstavligen r*vslickar dem varje sekund av dagen, verkar va viktigt för det paret att bli höjd till skyarna.

            Ja John var väl lite inne för typ 10 år sen när han var ung och lovande (spelade väl utomlands i något akademilag?). Sen har det ju bara gått utför med hans karriär när han inte ens kan hävda sig i allsvenskan…

          Hur växte hon upp i misär?! Har aldrig hört det.

            Du får lyssna på henne och Majas podd livet på läktaren. Där pratar hon om sin uppväxt. Och nej, den var allt annat än rolig.

            Två missbrukare till föräldrar, problematiska relationer till familjen även när hon blev vuxen. Hon växte upp i olika fosterfamiljer och var relativt stökig som barn, som man kan förstå.

      Hett tips: avfölj! Menas inte på ett drygt sätt, bara att det är skönt att avfölja. Gjorde det för nån vecka sen och sen dess har hon inte stört mig öht.

        Nej men jag vet, jag har gjort det men lyssnar på deras podd ibland av ren nyfikenhet..

      Har också börjat tröttna på deras podd. Älskade den i början, men inte längre. De gnäller mest på andra, tigger spons om allt, överdriver om hur kuuuuul allting är. Som att de tror att de är 25 år fortfarande. Pinsamt att tro att man måste synas och vara med på allting, hela tiden. Hybris. Fattar du vad jag menar? Total.

      Cassandra, Lisa tellbe, Rosanna, bianca Ingrosso mfl, alla de har otrolig hybris och känns så otrevliga och kaxiga på sina instagram konton. Yikes. Cassandra är den värsta som gick från body positive till smal och vill konstant visa upp sig hur slank och perfekt hon är. Minns för några år sen när hon gjorde ett inlägg där hon läxade upp smalisar men idag gör hon exakt det hon kritiserade förut. ?

      Håller verkligen med. Podden är bara samma gamla vanliga snack. Och sen deras interna grejer som är heeeela tiden.

    Jag känner att jag har väldigt dåliga kunskaper om ekonomi. I skolan gick man igenom inflation, valutakurser, utbud/efterfrågan etc men det är som att jag rent intellektuellt inte förstår hur allt hänger ihop. Finns det några bra konton/hemsidor/etc där man på ett pedagogiskt sätt kan få lite grundläggande kunskaper?

      Spontant så tänker jag på youtube.
      Försök att säka efter math lessons.

        Varför svarar du när du inte vet?

          Det kan man flUNDRA 😀 Fattar ni?

      Kolla hemsidan SO-rummet. Finns lättläst information om ekonomi i allmänhet, och även specifikt samhällsekonomi. Tycker det verkar bra och pedagogiskt.

        Åh tack! Den hemsidan är kanon ?

      Jag pluggar ekonomi men hade väldigt lite kunskap när jag först började studera. Jag kan rekommendera boken ”vår ekonomi- en introduktion till samhällsekonomin”, det är studentlitteratur som är väldigt pedagogisk.

        Tack, ska spana in den boken!

      Tänker du privatekonomi, företagsekonomi, Sveriges ekonomi eller hela rubbet? Det är ju ett jättestort begrepp. Tror det är lättare att tipsa dig om man vet i vilken del du vill börja.

        I huvudsak samhälls- och världsekonomin! Men allt det du nämner är av intresse.

      Ekonomin finns inte. Den är på låtsas.

    Finns det något äckligt ni gör när ingen annan ser?
    Jag har börjat riva av en pappersremsa som jag sen viker ihop så den blir lång och smal. Sen för jag in den i näsan tills jag nyser ?

      Alltså dig vill man ju bara hänga med ???

      Petar näsan hahaha, det är så satisfying på något sätt?

      Hade en klasskamrat när jag gick i nian som alltid satt och gjorde så när vi umgicks. Tänker på henne varje gång jag nyser <3

      Petar näsan, pillar i öronen, kliar mig i skrevet

      Pilla med könshåret

    Får man leta köphjälp här eller vet någonstans man kan hitta? Bor på landet och vill-höver desperat en randig kaffeburk från Lagerhaus.

      Mot ersättning och förskottsbetalning givetvis.

      Har inte de webbshop man kan beställa från?

      Kolla om du kan köpa via nätet? Annars kan jag hjälpa dig, har ett Lagerhaus nära!

      Har du instagram/fb?

        Skrev och frågade på Lagerhaus Instagram efter att ha sett den på en influensers konto och tyvärr säljs den bara i fysisk butik. ?

          Åh men jag bor nära! ?

          Bor nära – OCH är föräldraledig. I can help! Vad heter du på insta? Så får du skicka bild så jag vet vilken jag ska spana efter ?

            Men så gulligt! ? Jag heter gushilto på Instagram (mitt gamla inlogg som student på GU ?), skriv gärna där så kan jag ge dig min Facebook därifrån. ?

              Skriver direkt!

                Blev glad av detta – så fint av dig att hjälpa till!

                  Ja, otroligt att de finns så fina människor. ?

                  Tack! Känner att det händer så mkt skit i vår omvärld. Kan man hjälpa med en liten grej så absolut! ? Blir glad när andra blir glada ?

              Skickade ett Hej! Men sen kan jag inte skriva mer, så kolla skräp eller nåt om du inte fick det ?

      Möjligen om du slutar använda det uttjatade ”skojiga” ordet villhöver.

    Har en vän sen många år tillbaka, vi ses mycket i perioder och sen kan det gå lång tid innan vi ses och hörs.

    Nu har vi inte hörts på länge, inte sen innan sommaren. Men jag har kommit fram till att jag saknar inte henne särskilt mycket. För ofta när vi setts så har jag känt mig ifrågasatt för mina val / prioriteringar i livet. För vi är på vissa plan lika och på andra mycket olika. Har varit mycket annat som varit nu i sommar och i början av hösten så min energi har inte räckt till att höra av mig till henne. Ville bara skriva av mig lite.

      Kanske är det slutet då, rätt så odramatiskt liksom? Problemet med den här typen av vänner är ju ofta dels att man kanske umgås i samma kretsar/vistas på samma ställe och det blir svårt att ta avstånd eller att man ”behöver” vännen i brist på andra vänner. Men om du inte saknar henne och inte trivdes jättebra och hon dessutom inte hört av sig, låter rätt skönt!

      Kanske din vän känner samma sak eftersom ni inte hörts av? Då är de väl bara skönt att det ”tagit slut” rätt odramatiskt?

      igenkännande.
      hade ett litet gäng som sågs 1 gång i kvartalet.
      kändes att en var energitjuv och valde bort träffarna.
      en gillade jag fortf. men sen har kontakten ebbat ut.. hon skulle höra av sig.. men jag hörde inget. jag har inte heller hört av mig men känner att det känns skönt.
      känt mig påhoppad och ignorerad som, om jag ska berätta nåt så orkar inte alla lyssna. hur kul är det då att viga enda barnfria lördagen till några som bara är så..

      Ibland glider man isär av naturliga skäl. 🙂

    Finns det brun vattenfast mascara? Googlar men hittar ingen ?

      Fick fram Kicks och Amazon när jag googla.

        Den hade fått riktigt usla recensioner, även den från isadora va helt värdelös tydligen. Känns inte värt då ?

      Jag har haft en från isadora men den var helt värdelös så rekommenderar inte.
      Har gett upp jakten på vattenfast brun mascara

        Okej. Va synd, vet du någon bra som inte är vattenfast? Använder vattenfast pga korta raka fransar som lägger sig med vanliga mascarorna

          Tyvärr inte! Använder bara vattenfast mascara av samma anledning som du

      Max Factor hade iaf en, kanske finns kvar. Den var helt ok.

    Söndagsångestesten river i mig idag, trots att jag yogat, ätit nyttigt och varit ute i solen.

      *Kram*

      För mig brukar det hjälpa att zooma ut. Vad är min ångest i förhållande till vad som händer vid fronten, eller ens hos grannen?

        Oj vad stort av dig! Det har aldrig hjälpt mig. Har GAD och går för det mesta omkring med oidentifierbar ångest.

      Söndagsångest är hemskt, vet du varför du har det? Något jobbigt som ska hända i veckan eller trivs du inte på jobbet eller skolan (vet inte vad du gör)

      ❤️❤️ Jag med. Har bara sovit två timmar i natt så tankarna har omringat mig. Vaknade i morse och var gråtfärdig och har känt mig ledsen och ångestfylld hela dagen med hjärtklappning. Härligt verkligen.

        Hoppas imorgon blir bättre! Låter som en tuff söndag för dig ❤️

    Har precis börjat ett nytt jobb men tycker det är riktigt tråkigt att mina kollegor är på plats så sällan. Det kan liksom vara en gång varannan vecka. Känner mig ensam, uttråkad och omotiverad. Själva jobbuppgifterna är roliga och det finns mycket potential till utveckling. Dessutom är min bransch lite osäker just nu och jag vågar inte byta ut något säkert. Ska jag hålla ut?

      Om du precis börjat så säger jag – håll ut, mycket kan kännas extra jobbigt i början och efter ett tag vänjer man sig och kommer in i de rutinerna.

      Upplever också det som ett problem faktiskt. Väldigt svårt att skapa en relation med kollegor när man mest hörs på teams o då framförallt pratar jobb…

        Ja men verkligen! Sen blir folk nästan kränkta när man nämner det, eftersom de absolut inte vill in till kontoret. Och hotar med att sluta ifall det blir mer dagar på kontoret och hävdar att alla andra också känner så. Har absolut inget emot hemmajobb, men tycker det är tråkigt när det blir för mycket och går ut över andra och att man inte ens vill diskutera ett annat upplägg…

          Alla är olika.. Trivs de så så vill de ju ha det så, man får hitta ett jobb som man trivs med upplägget på.
          Alla vill ju heller inte ha en privat relation med kollegor, utan endast en jobbmässig.

            Absolut att man kan ha preferenser, men om det går ut över jobbet och övriga i teamet?

              Stod inget om att det går ut över jobbet, på vilket sätt gör det det? Tycker de andra och chefen också det? Då är det ju chefens ansvar att se till att arbetet blir gjort. Om det bara är din arbetsinsats som försämras så kanske detta sätt inte passar dig?

                Ja det försämrar mitt arbete eftersom jag är ny och inte kan så mycket som de andra ännu. Jag behöver lära känna mina kollegor lite (obs menar ej privat) för att bli bekväm med att uttrycka åsikter och känna av stämningen, ha överhörning på vad som händer runt mig, kunna hänga med på uppgifter osv. Visst att jag kan ringa och fråga snabbt om de har tid, men just när man är ny vet man inte vad man inte vet än och behöver hänga med i snacket.

      Jag känner igen mig i det du skriver, jag känner mig ofta också ensam då många jobbar så mycket hemifrån. Något som tyvärr också påverkar resultatet av det vi jobbar med. Så det är tråkigt.

      Men ja, försök hålla ut! ❤️ hoppas det blir bättre!

      Men sjukt låg närvaro från dina kollegor? De flesta arbetsgivare har väl ändå fått tillbaka till minst en dag då alla ska vara där?

        Ja vi har en dag i veckan på pappret men det är inget som följs upp utan folk gör lite som de vill

          Tänker du att dina kollegor ska vara på kontoret för att underhålla dej? Många trivs med sällskap och gemenskap men de flesta som jobbat länge vill bara sköta sitt jobb och sen gå hem. Har ni ett schema för varje vecka att fylla i när man tänkt vara på kontoret kan du ju tajma in de dagarna. Eller vara på kontoret varje dag. De flesta har blivit avvanda under pandemin, det blev bekvämt att jobba hemifrån. Men jag håller med dej om att det i förlängningen kan vara förödande för mänskliga relationer vilket blir sämre för företaget. Nån måste börja att vara på kontoret ofta.

            Underhålla mig? Inget jag förväntar mig, även om jag personligen värdesätter att kunna ha kul på jobbet, som ändå tar många timmar av mitt liv. Men det som stör mig är att jag känner mig ensam och utlämnad i mitt arbete, och att ingen visar förståelse för det utan är så bestämda i sin bekvämlighet.

              Du och de är nog bara väldigt olika och vill jobba på olika sätt. En del jobbar ju bäst ensamma och hemma.

                Fast vissa delar behöver man samarbeta kring. Om man inte kan det har man ju ett större problem och kanske ska jobba med något där man är helt ensam och inte ingår i ett team.

                  Detta handlar om en ny person på jobbet som – liksom de flesta- behöver en introduktion/information och närvaro av kollegor för att kunna få bättre koll och veta sitt sammanhang. Tråkigt V, tycker att du ska ta upp detta med din närmsta chef. En lösning kan vara att kollegor meddelar vilka dagar de ämnar vara på plats för att hålla dig sällskap och/eller att en/flera utses till din mentor utöver att chefen bokar in regelbundna avstämningar med dig där hen stämmer av din fysiska och psykosociala arbetsmiljö (chefer har ett arbetsmiljö-ansvar enligt lag). Om möjligt kan du kanske även börja umgås med ev. medarbetare som jobbar på andra delar i organisationen och som är på plats samtidigt (för sällskap/sammanhang/bättre bild över vad organisationen gör vilket ibland kan gynna arbetet på olika sätt). Jag hade en kollega som led i tystnad när hon var ny eftersom ingen tänkte att distansarbete kunde vara ett problem på olika sätt, gav mig en tankeställare… Hoppas det löser sig!

    Nyfiken på emitaz, varför hör man aldrig något om henne? Hon har ändå 1.8 miljoner följare på inta.

    Någon här som haft hypoterios under graviditet? Hur gick det? Kunde ni jobba eller blev ni sjukskrivna osv? (Ja jag förstår att det i sig inte är grund för sjukskrivning men man kan ju må väldigt dåligt också)

      Har haft diagnosen i typ 10 år innan jag blev gravid, så fick det inte av graviditeten..
      Märker ingen skillnad mer än att jag äter en högre dos medicin och tar blodprover oftare.. ?

      Jag har också haft diagnosen i många år innan jag brev gravid men det påverkade inte mitt mående, tog prover oftare men det var enda skillnaden jämfört med en graviditet utan diagnosen vad jag vet! Behövde heller aldrig ändra min dos men det tror jag dock är ovanligt ?

    Är den korrekta siffran på hur många du har haft sex med samma som din partner har fått höra?

      Absolut. Skulle aldrig ljuga om det.

      Har ingen partner men varför vill man veta? Jag skulle aldrig ställa frågan ens. Vet inte ens hur många mina kompisar har legat med, trodde inte det var något man pratade om i vuxen ålder?

      Ja. Men Hade jag haft sex med många hade jag troligtvis sagt en lägre siffra

      Hmm tror inte han hört? Men om – så ja. Varför ljuga om det?

      Ja. Har ca 6ggr fler på listan än min partner. Ointressant egentligen, idag.

      Har inte sagt någon siffra för han har aldrig frågat, känns som en ganska ovanlig grej att bry sig om bland vuxna som är någorlunda trygga i sig själv. Men om han skulle göra det så skulle jag svara ärligt.

      Vet man ens siffran? Slutade räkna för många år sen haha

        Ja men lite så, har ju en cirka-siffra men högst tveksamt eller typ omöjligt att minnas varenda en.

      Ja. Eftersom vi har känt varandra sedan vi gick på gymnasiet så har vi haft koll på vilka vi båda dejtat och legat med. Jag har legat med en mer än honom.

      Jepp. Men inte så konstigt då han är den första och enda ? (inte planerat, bara blev så).
      Men jag hoppas jag hade sagt sanningen ändå, om den var en annan. Varför ska man ljuga/dölja sånt? (Om det kommer upp som samtalsämne, egentligen onödigt I guess.)

      Jag minns inte ens en siffra, men hade inget problem med att berätta för min man att jag har legat med många. Vi har båda legat med många personer innan varandra och ingen av oss ser det som ett problem. Slutade räkna vid typ 20? ?

      Han bryr sig inte och har aldrig frågat. Jag ångrar att jag frågade och fick ärligt svar. Kommer aldrig fråga eventuell ny framtida partner något sånt.

        Skulle aldrig fråga och skulle aldrig berätta. Ingen har med det att göra.
        Integritet, hört talas om det?

    Vem/vilka är dina favoriter på tiktok?

    Min topp 3:
    1. Elin Brynzér
    2. En som heter My från Göteborg
    3. Vendela Nilsson

      Elin är hemsk? Förställer rösten, ”morgonkvisten”, KNÄPPA EN KALL… och när hon sjunger innan hon öppnar burken, äh jag skäms åt henne

        Tycker absolut inte att hon är hemsk. Du får tycka det och jag får tycka om henne. Om du ”skäms” så behöver du ju inte kolla.
        Istället för att vara negativ, kom med nån du tycker är bra Istället??

      1: My från Göteborg ❤️ Vet inte varför men gillar hennes sätt att prata (roligt men rappt) och hon är verkligen underbar, verkar så vettig o snäll. Kul med inspo med träning, kost och en del mode.
      2: Johan Rödin. Skrattar så gott åt hans ”Janne” och ”8-åringen”. Så rolig välgjord humor.
      3: Lilla Al-Fadji. Absolut det roligaste jag vet, speciellt när jag scrollar på kvällarna lite trött. Skrattar så jag gråter ibland!

      Gillar många faktiskt! Tycker han Philip som äter som en Tiktokare under en dag, gillar även Dino (dragantacchini) och massa andra konton om fakta och nyheter man inte får läsa om i våra dagstidningar.

      Haha! Jag är lite smått förälskad i Kennie. Han är egentligen inte alls min typ men tycker fan han är skön.

    Fick ett nytt jobb i fredags och ska säga upp mig imorgon!

      Från det nya jobbet???

        Det svänger fort i hockey… ??

      Grattis till nya jobbet! Vad är det för roligt yrke?

        Tack! Systemspecialist ?

    Har en kollega på jobbet som till varje pris vill undvika en arbetsuppgift vi har. Jag va inte säker först på att min känsla stämde men har nu verkligen fått bekräftat att det stämmer och det triggar mig enormt att denne personen gör det så sneaky och fult och ingen märker. Jag vill konfrontera men vet inte ärligt talat om jag kan det utan att bli helt tokig så vill avvakta tills jag inte känner sån irritation längre. Finns inget värre än kollegor som låter andra kollegor göra allt medans andra bara ska göra det man vill och tycker är bekvämt. Enligt mig hjälps man åt och delar på arbetsuppgifter. Värsta är att chefen inte ser detta alls, blir så trött.

      Går igenom exakt detta men med en gruppmedlem på universitetet. Blir så förbannad och vill bara ryta ifrån, hade inte haft några problem med att göra det egentligen men låter bli.

        Jag vill säga ifrån eller ta upp det men vet inte hur jag ska säga på bästa sätt, har alldeles för mycket irritation mot denna kollega just nu och vill inte säga något jag kommer ångra sedan, vill ändå säga det på ett schysst och bra sätt.

      Berätta för chefen då

        Jag tycker inte man springer till chefen? Man ska ta det först med den berörda personen, inte hoppa över sådär.

          Ok. Det verkar ju tydligen vara ett problem att chefen inte vet något: ”Värsta är att chefen inte ser detta alls”. Då får man väl berätta för chefen i så fall, ser inget problem med det alls.

      Känner igen detta. :/ Otroligt störande. Jag har insett att vi gjorde en felrekrytering när hade en tjänst ute i vintras. Jag hade på känn att det inte skulle bli bra men de andra var övertygade om att hon var toppen… Nu har hon jobbat hos oss i 7 månader men undviker hela tiden att lära sig sådant som ingår i hennes tjänst. Bara en sådan grej som att ta ”den allmänna telefonen” (det ringer typ 3 ggr/vecka i den, max) i några timmar vågar hon inte! Så tröttsamt.

      Jag håller helt med dig, det är fruktansvärt irriterande och frustrerade. MEN jag kanske är barnslig nu men jag är övertygad om att andra kommer så småningom också upptäcka kollegans beteende och bli lika frustrerade som du. Har haft liknande problem med en kollega på jobbet, hon började för ett år sedan. Övervägde ofta att försöka ta upp det med henne och/eller chefen men tyckte bara att jag då framstod som jag skvallrar eller tjallar. Försökte istället att fokusera på mina arbetsuppgifter och om nån frågade sa jag som det var att jag faktiskt fick göra hela jobbet för att kollegan inte gillar den arbetsuppgiften MEN försökte vara saklig och inte personlig och framför allt inte bitter – vilket jag såklart var/är. Nu har andra börjar märka av hennes sätt och det har nått chefen som verkar verkligen inte nöjd. Är glad att jag väntade ut det, känns bättre så och mer naturligt.

    Jag har börjat fundera så mycket på vad som är meningen med livet, vad som är poängen med allting när man ändå ska dö en dag. Visst finns det mycket fantastiskt i nuet och även mycket att längta efter osv, men man ska ju ändå bara dö i slutändan, så vad spelar det då för roll om man är glad idag? Om X år är man ju ändå död? Vad spelade det då för roll om man var glad eller framgångsrik eller levde sin dröm just idag? Helt meningslöst ju liksom? Man kan ju skapa hur många fantastiska minnen som helst, åka jorden runt, vara superlycklig, osv, men sen så dör man ju ändå, så vad spelade det då för roll allting? När man är död så kommer man ju ändå inte att komma ihåg någonting? Då blir ju allting svart? (tror jag). Varför lever man ett liv som man ändå inte kommer att komma ihåg när man sen ska vara död för evigt? Jag har börjat tänka så mycket på det nu.

      Ännu större anledning att leva livet till fullo – ska man ändå bara dö sen så kan man ju ha kul och få må bra på vägen dit. Utan tankar på att passa in i normer och vad alla andra tycker.

        Haha med viss reservation så klart. Att helt hålla sig utanför samhällets normer funkar inte.

      Haha ja men tänk vilket tråkigt liv om man låter bli att göra saker bara för att det ändå inte spelar någon roll?

      Det är väl kul att njuta så länge du lever. Alternativen annars är ju typ att lägga sig ner och dö eller leva ett tråkigt fattigt liv. Men känns ju inte så kul när man fått en chans att leva en liten stund.

      På vilket vis skulle det vara mer meningsfullt om du levde för evigt, egentligen? Kanske skulle det kännas ännu mer meningslöst med evigt liv?

      Däremot är ju den här ”skapa minnen” kulturen skitsnack. Varken prylar ELLER minnen är något man får behålla. Lev för stunden, allt är liga meningslöst/ meningsfullt.

      Jag är kristen, så jag tror ju att våra liv har evighetsvärde, men även om jag inte hade det kan jag se att våra liv har mening åtminstone Stine i den utsträckning vi ger till andra. Det goda jag lägger ner i mina barn finns kvar när jag dör tex. Och även om det inte skulle göra det så har jag fått vara med och stödja någon annan en kort stund. Det kan aldrig bli meningslöst.

        Även om jag inte hade den kristna tron alltså, skrev visst lite konstigt.

      Lina, vi vet ju inte vad som händer när vi dör… kanske man får behålla lite av sina minnen 😉

      Men shit vad du krånglar till det. Ta vara på den tid du har i det här livet. Liksom ingen mening att gå runt och ha tråkigt bara för du ska dö så småningom. Gör något bra.

      Livets enda rättvisa är att vi alla samma väg ska vandra.
      Nej men om det är så mörkt kanske du ska vända dig till vården? Kan ju vara en depression? Man mår inte bra av att tänka på döden för mycket.

      Efter döden kommer evigheten. Tiden som aldrig tar slut. De är bra att fundera var du vill tillbringa den tiden. Om du vill får även du vara i himmelen. ❤️

      Men livet är en gåva.
      Försök leva ditt liv
      Typ
      Eat
      Pray and love
      Hjälpa andra människor ger mej stor mening.

        Du tänker för långt fram. Upplev bara idag. Varje dag. Vad vill du göra idag som får dej att må bra? Vad har du gjort idag som får någon annan att må bra. Inga stora saker, kan vara små enkla händelser. Om du tänker för långt fram förlorar du meningen och då kommer de tankarna du har. Ja vi ska alla dö men inte idag. Idag ska vi andas och göra en bra sak för att vi kan.

    Jag ska operera bort mina halsmandlar nu i veckan och kommer troligtvis må ganska dåligt efteråt. Har ni tips på serier/TV-program/filmer/YouTubekanaler att kolla på? Gärna sådant som är lite mer lättsamt.

      Vill gärna ge dig tips men det enda jag tittar på är psykologiska thriller ???

      Dock kom jag på att jag tittat på Glamouros som var väldigt lättsam, nya säsongen av Love is blind, Bachelor in Paradise Sverige (går på TV4 play men Anis don Demina reagerar på den), Förrädarna och säsong 2 av The Ultimatum. Vet inte om något är din stil eller du har redan tittat på det ?? dock är det här jag tittat på när jag behövt något mer lättsamt.

        Åh jag skulle gärna vilja ha tips på psykologiska thrillers ifall du sitter och trycker på några!
        För dig som gillar lättsamt så kan jag rekommendera Never have I ever på Netflix, supermysig!

          Absolut ? Jag gillade Fair Play (ny film på Netflix), Paradise, To Catch A Killer, The Tutor, Sharper, Alice Darling, The Menu och God’s Crooked Lines.

          Jag har tittat på några koreanska som jag gillade: Forgotten, Door Lock, Hide & Seek, Unlocked, Confession, Kill Bok-Soon och Ballerina (också ny på Netflix).

          Några stycken i alla fall ?? Hoppas du hittar någon du tycker om ☺️

      Åh bästa och värsta op jag gjort i mitt liv! Aldrig mer halsfluss, hejfkndå! ? Jag hade en sån lista, jag och mina syskon skulle kolla på Walking dead. Rättare sagt vi gjorde det men jag va så borta på smärtstill så jag minns exakt inget.

      Och på tal om det. Ta dom i god tid ? Men bästa jag gjort! ??

      Köp hem massor med glass,och kolla in 4 säsonger av Sex education på Netflix!

    Förlåt, men är så otroligt trött på den där evighets-konflikten. Båda sidor borde lägga ner och lära sig samexistera.

      Tror du att resten av arabvärlden fattar varandras händer och sjunger kumbaya?

        We shall overcome my friend…

        Precis, det var exakt den tron jag ville förmedla!

    Gör en livsstilsförändring nu. Går ner i vikt 0.5-1kg i veckan bara så inte mycket… men känner att jag saknar sockret och den glädje det tillförde. Nästan höstdeppig pga av detta? Har ändå hållit på flera månader.

    Vad kan ge mig samma glädje som choklad ?

      Mörk choklad?

        Ja men så lycklig blir jag inte av ett par bitar – och med min hälsoresa kan jag ju inte äta mer just nu…

          Det blir lättare efter tre månader!

      Någon slags fruktsallad? Förvisso socker men innehåller ändå bra saker också.

      Det enda som fick bort mitt sug var Ozempic.

        Äter frukt och det kan stilla suget.. men inte ge mig den där kicken

      Motionerar du? Annars kan jag rekommendera det.

        Tack, det gör jag. Mycket vardagsmotion och 2-4 träningspass i veckan utöver det.

          Du borde verkligen ha TW på dina jävla inlägg. Såna diskussioner skapar ångest och kan trigga rejält till ätstörningar. Efter alla inlägg härinne om jätte smala kroppar och bantning som förstör vår hälsa så är ditt inlägg så olämplig. Eller skrev du det med flit för att jävlas?

            Tycker du på riktigt att det personen skriver är trigger warnings? Då får du nog logga ut.

      Men hallå 0,5-1 kg i veckan är massor! Har själv gått ner cirka 30 kg genom att räkna kalorier, och jag tycker du ska vara snäll mot dig själv för den viktnedgången per vecka är ganska mycket, särskilt om du är kvinna. Funderat på att köra någon sorts 80/20 diet? Du tillåter dig själv att äta allt, och 80 % av sakerna du äter varje dag är nyttigt, näringsrikt etc och 20 % får vara något du bara vill ha för att du har lust, kanske choklad i ditt fall.

        Det skulle bara göra mig mer sugen och svårare att hålla mig på banan…

        Jag vill bara köpa ett kilo godis och känna mig glad av socker (vet att den glädjen är snabbt övergående oCh blir en ofräsch känsla istället)

          Men köp det då? Varför ska vi kvinnor begränsa oss konstant. Jag har också gått ner i vikt men klassas fortfarande överviktig om man kollar bmi. Dock mår jag bättre för att jag äter sundare och tränar. Men jag har verkligen inte tagit bort grejer. Om jag känner för att käka bakelse till helgen eller choklad då köper jag det.

      Jag är besatt av choklad och märkte att jag hade brist på Magnesium. Jag är likadan när det kommer till socker.. Men när jag tar Magnesium har jag i princip inget sug alls efter sött och kicken man får av det ☺️

        Magnesium är verkligen så viktigt 🙂 tack för påminnelsen.

        Jag är inte ens sugen ikväll (för mig hjälper det om jag äter fett också, typ.. jordnötssmör). Men känner mig… deppad. Som om all livsglädje fanns i socker.

          Förstår dig ? Den där glädjen känns verkligen bra. Dock kan du ju testa veganska kakor fria från socker (ifall du gillar att baka?), sockerfri choklad som Nicks eller proteinbar från Barebell.

      Jag håller också på att sluta med choklad (eller allt socker egentligen), och för mig har det hjälpt att ta reda på vad sockret fyller för tomrum. Om man kommer fram till vadsockret fyller för funktion så tror jag att man kanske kan hitta ett ”hälsosamt” sätt att fylla det på istället. Vad gör dig glad PÅ RIKTIGT? Vad får sig att känna dig levande? För mig är det t.ex att upptäcka nya platser, det ger mig en känsla av meningsfullhet och något som känns roligt. Förut åt jag godis när jag kände mig uttråkad, sen började jag undersöka vad jag skulle vilja fylla mina dagar med, typ intressen och så, och då minskade det där tomrummet lite vilket gjorde att sötsuget blev lite mindre. Är skittrött så skriver helt skevt men hoppas du fattar vad jag menar.

        Tack. Jag tror socker har varit som en kompis också och fyllt det tomrummet lite, faktiskt också. Känner väl också att ingen tar sig tid att vara min vän…

          (Det är inte helt sant, men lite hjärnspöken. Och lite sant.)

            Hjärnspöken kommer å går. Även sötsuget. De gånger jag äter alldeles för mycket fett och socker är oftast när jag känner mig förbisedd, förringad eller nedstämd.

        Mat och dessert/snacks osv är ju ändå en del av livet. Man firar något, det är fest eller högtid. Varför ska man ta bort sånt som är gott? Blir ju väldigt strikt och då bantar ni bara om ni undviker massa grejer och det i längden är inte hälsosamt alls.

          Ja, just nu bantar jag skriver jag ju i inlägget. Tills jag når en hälsosam vikt. Sen vill jag givetvis kunna äta av allt (ibland).

            Du kommer ju bli ännu större sen när du börjar äta igen. Det är år 2023 och massa forskning har gjorts att äta strikt och svälta/banta osv förstör istället. För stunden är allt bra och du går ner vikt osv men sen kommer du lägga på dig vikt vare sig du vill eller ej. Nä bättre att du satsar på träning tex och inte maten.

      Helt seriöst: ät surkål, det dödar sockersuget. Frukost, lunch, middag. Tre, fyra gafflar. Ja, du klarar av det.

        Surkål är supergott 😀

        Handlar inte heller bara om sötsug utan att jag saknar den där kicken.

      Finns ju massa sockerfria goda alternativ.
      Barbelles proteinbar är typ godare än vanlig choklad!! Mätt blir man också!
      ProPuds milkshake är min dagliga räddning, godare än vanlig milkshake.
      Sockerfria Werthes är kanon mot suget.
      Sen kallt krispigt äpple eller söta goda morötter om du vill ha något att tugga på.

        Tack för bra tips,
        Men det är ju typ sockerkicken jag saknar 🙂

          Och hur ska du få den på annat sätt tror du? Det finns ju inga alternativ. Det är ju tyvärr så.

        får ont i magen av allt det där. tål inte xylitol o stevia…

      Smör!

      Läste en intressant artikel härom dan om detta. Tryptofan är en aminosyra som, lite förenklat bla har med serotoninnivåer i kroppen att göra. Äter man tex.väldigt lite kolhydrater (socker) så blir upptaget av Tryptofan mycket sämre och man kan känna sig deppig och orolig. Det är alltså rent kemiskt därför man kan bli låg av att skippa sockret helt. Dom goda nyheterna är att choklad (kakao)innehåller mycket Tryptofan. Vore jag du skulle jag käka lite mörk choklad och banan som även det har mycket Tryptofan i sig. Bra att göra livsstilsförändring, men viktigt att må bra i själen oxå.

        Tack! Jag brukar faktiskt tänka på att typ äta havregrynsgröt till frukost samt ris/potatis/pasta av den orsaken. Men jag ska läsa på lite, detta kändes träffande, tack!

      Är något sött som innehåller fruktos istället – det framkallar inte ett sockerberoende som raffinerat socker. Exempel på substitut är päron (ex Anjou) vindruvor, äpplen (ex golden deliscious), nektariner. Du kommer stilla ditt sockersug och inte bli beroende av sockret!

    En bra fråga hur det utvecklar sig. Undrar vilka som smugglar raketer till Hamas.

      Iran och Libanon

      Det har väl Sverige bidragit med pengar till under många år. Alla har ju vetat om att pengarna hamnar hos Hamas men vi har så duktigt fortsatt att fylla deras fickor.

    Sökte ett jobb jag verkligen vill ha idag. Första gången jag verkligen är nervös efter en ansökan, vill bara så gärna att det ska bli mitt. Jag vet att jag är perfekt för tjänsten dessutom. Snälla håll tummarna för mig eller skicka några peppande ord!!

      Heja dig! Håller tummarna att det går vägen ???

    Någon som har en solskenshistoria om foglossning som blivit bättre eller gått över? Hör bara mardrömshistorier och har panik över att behöva spendera 3 mån i sängen om detta inte vänder ? Går på behandling och har fått TENS.

      Min gick helt plötsligt över! Fick akut foglossning och trodde att benen skulle trilla av. Kunde knappt gå och grät mest hela tiden. Höll i sig några veckor kanske mellan vecka 24-30 och sen försvann det helt.

        Samma!

      Hur långt gången? Är i vecka 15 och börjar tro att jag drabbats.

      JA!
      Alltså min blev mycket bättre när bebisen sjönk ner i bäckenet, runt vecka 30. Den släppte inte helt men blev betydligt bättre. Finns också superbra övningar på youtube på svenska. Har du gått till fysioterapeut som faktiskt är specialiserad på just bäckenbotten? Fick bra hjälp och hon visade hur man faktiskt använder ett foglossningsbälte korrekt, viktigt hur det sitter om det ska göra nytta. Och värmedyna är det bästa!

      Fick det under min sista graviditet, inte så allvarligt som det verkar för dig, men helt klart smärtsamt och reducerade mig i det vardagliga.

      Min barnmorska sa tyvärr att om man väl fått det så blir man inte av med det förrän barnet är ute. Under tiden handlar det om att lindra och göra lättare övningar – tänk fysioterapi. Det gjorde min smärta lite bättre faktiskt. Foglossningen försvann helt i samma sekund ungen kom ut typ ? För vissa kvarstår dock foglossningen under en kort period men hoppas du slipper det❣️

        Och bbhugme räddade mina nätter kom jag på nu. Tror den brukar rekommenderas av fysioterapeuter.

        https://www.jollyroom.se/mamma/amningsprodukter/amningskuddar/bbhugme-gravid-och-amningskudde-stone

          Min Bbhuggme räddade mig under mina två graviditeter! Höfterna tackade mig varje kväll när jag gick och la mig ? foglossningen kom och gick första gången jag var gravid och kände mig faktiskt riktigt bra på slutet! Med andra barnet krånglar höfterna hela tiden, även ett år senare. Men håll ut, det kan svänga och försvinna! ♥️

      Min erfarenhet efter flera graviditeter å av att höra andras historier så brukar foglossningen ofta försvinna eller minska efter v.26. Hoppas de blir så för dig också!

      För mig har ’spinningen baby’ hjälpt. Tre övningar som du lätt kan söka upp på nätet. Och tänk på att inte vara stilla för länge eller gå i trappor.

      Jag fick extrem foglossning, sjukskrev mig en vecka (förskollärare) och låg bokstavligen raklång. Den försvann typ! Kunde känna av men långt ifrån den värsta smärtan! Jobbade 100% fram tills dottern föddes ?

        Dock fick jag ont efter förlossningen. Har tydligen med nåt hormon i amningen att göra ?

    såg en sååå fin kille igår på en restaurang I Stockholm och vi fick ögonkontakt och han till och med vände sig om för att kolla när jag gick. Nu ångrar jag att jag inte gjorde något, men jag tänker vad skulle jag göra? Jag hade nog inte vågat gå fram i alla fall. Jag och min vän var på väg hem och såg honom på vägen ut.

      Hände mig med, vi hade ögonkontakt några gånger. Satt vid borden snett mot varandra. Sen reste han sig och gick in från uteserveringen in på restaurangen.
      Jag väntade en liten stund och gick sen efter, hade nu när jag tänker efter absolut ingen aning om vad jag tänkt säga till honom utan bara körde ?. Ställde mig i toakön och sen kom han ut, såg mig och presenterade sig. Vi snacka kort och jag sa att jag gärna pratade mer med honom där ute. Vi snackade och bytte nummer.
      Nu var detta en lördagkväll runt 22, (jag är dock nykter) men kanske lite annorlunda om det är lunchtid. Men försök att inte tänka så mycket, våga vara spontan, lev livet fullt ut. Det värsta som kan hända är att han inte är intresserad och är det verkligen så farligt egentligen? Hellre våga prova och se vad som händer.

      Han och jag har pratat om det lite efter och kommit fram till att vi knappt ens minns vad vi sa till varandra där inne i rastaurangen, utan finns det en djupare kontakt/intresse så spelar det egentligen inte så stor roll vad man säger. Så ges tillfället igen så våga prova. Kan ju trots allt vara något av det bästa som händer dig ?

    Jag får PANIK på att Sanne Alexandra redan sålt sitt drömhus som renoverats och byggts ut och där de skulle bli gamla efter typ ett år!? Varför bryr jag mig så mkt vet jag inte, men det känns för sjukt.

      Håller med. Ett drömhus de skulle åldras i…lol. Och så ett nytt efter ett år hus som ska sönderrenoveras. Har faktiskt slutat följa henne pga känns så falsk.

        Slutade också följa för ett tag sedan. Kändes för tillgjort och världsfrånvänt. Och jag klarar inte av människor som är överdrivet positiva (typ maniskt) och som tror att allt bara handlar om inställning.

      Samtidigt säger väl det ganska mycket om det slit- och slängsamhälle vi lever i. Ständigt på jakt, ständigt swipea höger eller vänster i jakt på något ännu bättre, aldrig ”settle down” och få ro i själen utan alltid sträva mot att förverkliga sig själv ännu mer.

      Ja hennes son som är 5 år har väl bott på 5 olika ställen sedan han föddes. Känns som att de har lite svårt att sitta still…

      va?! Sålt?! Varför? Jag följer henne fortf på insta men scrollar alltid bara förbi.. hon har blivit så extremt ointressant. Hybris deluxe dessutom.

    Jag fyller 29 år snart och har bara sån ångest… Jag känner att mesta dels har mina tonår och twenties bara gått åt till att må dåligt (har problem med psykisk ohälsa). Vilket gjort det otroligt svårt att vara på samma plats som andra i min ålder och det gör mig extremt ledsen. Vill verkligen inte fylla år i år och jag känner mig så ledsen över allting jag har missat som folk i min ålder har. Finns det någon som känner igen sig? Eller har några tips att dela med sig? ❤️

      Känner igen mig fast jag är tio år äldre. Livet är inte värt detta, allt är vara en kamp. Skulle hellre ge upp faktiskt.

        Ge inte upp, lova <3

      ”folk i din ålder” för olika saker. ALLA lever defintivt inte det liv du syftar på. En del spelar dataspel i ett rum i föräldrarnas källare, en del knarkar, en del är alkoholister, en del hatar sitt jobb och liv.

      Jämför inte. Du har fått de förutsättningar du fått. Jämför med dig själv istället.

      Du kan inte ändra på det som varit. Men du kan se till att kommande tio år blir bättre. Försök att inte tänka på din ålder och vad du ”borde gjort” utan på hur du kan må bra och göra sådant du trivs med framåt. Tror de flesta har liknande tankar ibland. Det är tufft men det går att vänds sitt liv och hitta en bra och fin tillvaro ? jämförelse med andra är ett sånt gift för den egna glädjen.

      Du är inte ensam ❤️ Jag är 36 år och känner likadant. Jag har lidit av psykisk ohälsa sedan väldigt unga år och var arbetslös under lång lång tid. Inte på grund av min psykiska ohälsa för jag pluggade i tre år men gick igenom många svårigheter medan jag pluggade så när jag var klar var jag inte stark nog att kämpa mig ut på arbetsmarknaden. När jag var 25 år träffade jag en kille och vi var tillsammans i två besvärliga år. Han behandlade mig som en terapeut och kunde ringa mitt i natten och klaga på sina föräldrar och hur jobbigt han hade det. Under den tiden var jag samtidigt svårt sjuk i endometrios och kämpade vidare med nya studier. Jag orkade knappt med vardagen och inte honom heller.

      Jag fick inte mitt första riktiga jobb förrän jag var långt över 30 och jag har inte varit i en relation sedan vi gick isär för elva år sedan. Jag bor med mina föräldrar och tar hand om min svårt sjuka förälder samtidigt som jag försöker spara ihop tillräckligt med pengar. Precis som du så tänker jag ofta på min situation och blir ledsen och känner mig misslyckad.

      Sedan försöker jag tänka på att allas vägar och förutsättningar är olika. Du är ingen annan. Du är dig själv och du är helt suverän ❤️ Stort Grattis i förskott och njut av din födelsedag! Allt tar sin tid – jämför dig inte med någon annan. Det är lättare sagt än gjort jag vet men försök. Jag försöker tillsammans med dig och jag finns här ❤️

        Jag vill bara ge dig en virtuell kram och säga att du inte ska känna dig ett dugg misslyckad ❤️

        Man gör så gott man kan med dom förutsättningarna man har där och då, och mer kan man inte göra.
        Samma gäller till dig ts ❤️

          ❤️❤️❤️❤️❤️

          Vad fint sagt och så är det verkligen. Vi kämpar på så gott vi kan ❤️❤️❤️❤️

        oj tycker du gjort massor o verkar superstark. både utbildning, och tar hand sjuk anhörig. hejja dej. verkligen inte misslyckad. ser upp till sånna som dej❤️

          Vad fint sagt men jodå – känslan av misslyckande dyker upp och knackar på dörren då och då. Vi är alla bara människor och gör så gott vi kan ❤️❤️

      Känner igen mig till 100%. Har mått psykiskt dåligt sen jag var 4-5 år gammal och haft olika slags samtalskontakter i perioder av livet sen året jag fyllde 15. Fyller 29 nästa år och har 4 gånger kvar av min KBT-behandling (25 gånger). Just nu pratar jag mycket om sorgen över att ha förlorat så många år till psykisk/fysisk ohälsa. (har diagnosen gad och fibromyalgi)

      Försöker vara snäll mot mig själv och förstående att det inte är så konstigt att jag inte har något drömjobb, hobbys, djupa vänskaper, stabil relation, ekonomi osv. När hela livet gått åt till att överleva medan jämnåriga haft möjlighet att vara nyfikna och utforska livet har jag suttit hemma på soffan och isolerat mig. Därför försöker jag idag utveckla dessa bitarna av livet successivt och sakta känner jag hur jag växer och hur mycket större livet känns.

      Jag har aldrig mått bättre än vad jag gör idag (ligger mycket arbete bakom) men nu försöker jag acceptera all tid som gått förlorat och tillåta mig sörja, vilket är rent ut sagt skitjobbigt och känns stundtals omöjligt. Men brukar då tänka tillbaka hur långt jag faktiskt kommit redan och fortsätter utforska nya sätt att hjälpa mig själv att må bättre. Tänker på dig, du är inte ensam. ❤️

      Jag känner igen mig. Har autism och har alltid hamnat efter andra i min generation vilket har gjort att jag inte haft samma förutsättningar att skapa det liv jag vill eller som har förväntats av mig när man är i min ålder. Om det är till någon tröst så är du fortfarande ung och har mycket tid kvar. Tror det bästa man kan göra är att ta reda på vad som är viktigt för en i livet och hur man skulle vilja att livet såg ut, och sen börja ta stegen mot det i allt man gör. Jag är snart 40 och har tillslut kommit fram till hur jag vill leva. Vissa saker är för sent, men det betyder inte att jag inte kan hitta mening och glädje på andra sätt och ”ändra min plan” till något som är minst lika bra. Ge inte upp och fyll livet med sånt som får dig att må bra, då är du alltid på rätt väg, oavsett hur allt har sett ut tidigare. Man kan alltid börja om, hur ung/gammal man än är, det viktigaste är att skapa ett liv som man mår bra i, hur det än ser ut. Finns det vilja så finns det en väg, jag lovar! ❤️

    Det här är inte så skoj men vad är era bästa tips mot hemorrojder? Är åtta månader gravid och har fått en på 3 cm som plågar mig dygnet runt sedan i fredags. Har receptfria mediciner och sånt men kan knappt gå. Är det bara att vänta tills graviditeten är över och hoppas det blir bra då? Har inte kontaktat vården än, kanske gör det imorgon men får bara en känsla av att det är livsstilsförändringar (drick vatten, ät fiber, sluta vara gravid) som är det vanliga rådet.

      Inga tips men jag lider med dig. Hade hemorrojder som gravid och de var kvar ett bra tag efter förlossningen. Gjorde ondare att bajsa än att föda barn och hade alltid en handduk i munnen att bita och skrika i. Plötsligt en dag gjorde det inte ont längre.

        Tack ❤️ Det är väl just det jag är orolig för också, att de tänker vara kvar länge. Stör mig på om jag kommer bli hämmad av dem under förlossningen, kommer ju vara rädd för att de ska bli ännu värre av trycket där och då ?

      Dom kanske behöver ta bort den. Jag skulle be dom göra det. Lid inte mer gå till läkare.

        Tack. Jag kanske får be dem kolla på det åtminstone, så även om de inte tas bort så vet de att det ska följas upp efter förlossning.

      Jag hade också problem med det som gravid. Mitt bästa tips är att köpa ac3 comfort och smörj, friktionen gör ont och krämen lindrar. Sitt ALDRIG rakt utan sitt snett, gärna halvligga med en stor kudde mellan knäna så att rumpan liksom ”kläms ihop” utan att använda musklerna. Byt så att du ligger på ena sidan och sen andra sidan. Det avlastar knölen. OCH det är okej att inte orka gå ut. Tyckte hemorrojder var det absolut värsta med graviditeten. Så gör det som avlastar. De ger med sig några veckor efter förlossningen när trycket och hormonerna går tillbaka ❤️ lycka till!

    Jag blir äcklad över hur människor firar terrorn som Hamas begår i Israel. Jag har aldrig sett någon annan grupp människor än muslimer glädjas av död, våld och tortyr. De är öppna med att de firar mord och tortyr av civila. Fredens religion visar sitt rätta ansikte.

    Jag blir äcklad över hur människor firar terrorn som Hamas begår i Isr*el. Jag har aldrig sett någon annan grupp människor än m*slim*r glädjas av död, våld och tortyr. De är öppna med att de firar mord och tortyr av civila. Fredens religion visar sitt rätta ansikte.

      Hur ser du det?

        Läs tidningen och se över SM.

      Det finns 1,3 miljarder muslimer i världen, de är allt från sekulära till islamister, har olika trosinriktningar (som dessutom inte sällan är i konflikt med varandra), lever i olika länder och kulturer så blir inte så lite orättvist att säga att gruppen muslimer firar våld och död när många inte gör det. Och jag har sett andra grupper fira hemska dåd, det finns andra typer av extremister än islamister.

        Men, sluta!! Självklart finns det undantag men jag törs påstå att majoriteten av alla musl*mer i världen hatar judar och landet Israel. Läs tidningen, följ sociala medier. Då får du en klarare bild av läget. Eller ännu bättre, prata med en mus*im och lyssna på vilka åsikter många har. Jag jobbar t.ex. med högutbildade akademiker som är sekulariserade mus*imer som har antisemitiska åsikter genol att påstå att judar styr världen.

          Jag har flera vänner som är muslimer och, såklart för det har väl nästan alla, en del kollegor. De är helt vanliga personer som inte är antisemiter och inte önskar död och lidande åt någon. Och ja vi har pratat politik, religion osv. Men det är anekdotiskt och lika lite som att mina vänner representerar alla så representerar inte dina kollegor alla. Det är ingen homogen grupp med samma åsikter.

        Kolla Partiet Nyans FB-sida vad som skrivs om Hamas, Israel och Palestina…

          Extremister är per default inte representativa för gruppen.

      Blir såååå trött på ignoranta typer som dig, så tröttsamt att se och läsa er yttra er. Har ni ingen kunskap, var då bara tysta. De har varit förtryckta, utdrivna ur sina hem, ur sitt land, dödade och Gud vet vad och så fort man ger tillbaka är det synd om Israel? De håller på och har hållt på men ingenting visas på media, MEN så fort Palestina attackerar Israel, ja men då står det överallt. Hyckleri. Mainstream media.
      FREE PALESTINE!!!!

        Palestinierna har aldrig accepterat de fredsplaner som har presenterats. De har tackat nej till alla förslag för att deras mål är att förinta Israel (står i Hamas stadgar). Hamas ser därför till att misär råder i Gaza. Israel har rätt att existera och backar inte en millimeter. Palestinierna bör göra uppror mot Hamas och sluta skylla på Israel.

          Haha, fint att svära.
          Du har alltså inte sett hur Israel sakta men säkert tagit över mark? Och det har givetvis skett fredligt? (sarkasm ifall du inte skulle förstå det) och ska NU komma med fredsplaner och låtsas leva i frid? Kom igen nu, tänk lite. Använd hjärnan, sluta gå efter vad mainstream media lär er.

            Gaza var egyptiskt område innan sexdagarskriget. Israel har absolut snyltat in på historiskt palestinskt område, men delar av det är ju krigsrövringar man gjort från Egypten, Jordanien m. fl i krig som grannländerna startat mot Israel.

        Du har ingen fucking kunskap.

        Låt höra, du som är så full av kunskap som du fått genom objektiva källor, vilken lösning vill du se på Palestina-konflikten?

    Ni som har gjort skrapning efter missfall, hur lång tid hade ni ont efter? Hur lång tid tog det er att fysiskt komma tillbaka?

      Nån vecka höll det i sig

        Tack för svar!

      Ungefär en vecka! Sen mådde jag bra igen och kunde träna / leva som vanligt ??

    Har Emilio Ingrosso varit och hälsat på sitt barnbarn ens?

      Har tänkt samma , tror inte det?

      Bara för att det inte synts på Instagram? Nej antagligen inte… ??

        “pics or it didn’t happen“ typ livet i ett nötskal nu för tiden…

    Försök tänka dig in i palestiniernas situation. En hund som sparkas på biter tillslut tillbaka. Jag stödjer inte Hamas och är för en två stats lösning (men i såna fall efter den forna indelningen av landet). Palestinierna är fångar som utsätts för daglig terror av Israel.

      Om man likt Israel är omringat av giftormar som anser att Israel inte ska få existera och som sedan Israels bildande krigat mot Israel i omgångar så är det kanske inte så lätt för Israel att inta en pacifistisk hållning mot dessa länder?

        Det där lät lite som hur en viss man i öst skulle kunna argumentera.

      ”Biter man tillbaka” genom att kidnappa, tortera och mörda barn och kvinnor? Jag har sett filmklipp fråb Palestina där småbarn tränas upp för att döda judar. Barn bär vapen och används som mänskliga sköldar. Palestinierna borde gå ihop mot Hamas som omöjliggör fred i området. Istället röstar palestinierna på Hamas och upprätthåller på så sätt kriget mellan dem. Skulle Israel backa en meter skulle Hamas, Iran och Libanon ta varje chans att förinta staten Israel.

      Inte klokt om man stödjer Hamas. Har världen blivit helt upp och ner.

      Att du använder en hund som sparkas på som exempel i en konflikt som handlar om människor visar att du inte har så bra argument och heller aldrig kan förstå att ett mynt har två sidor.

      Sååå då är det okej att våldta israeliska kvinnor, kidnappa 80-åriga israeliska tanter och tortera en tysk turist för att avsluta med att köra runt hennes döda, nakna kropp på en lastbil och spotta på henne? Är du helt jävla dum i huvudet?
      Israel har gjort mycket galet men de har inte gjort ovanstående. Civiliserade människor gör inte ovanstående. Skäms över att folk som LD sitter och försvarar Hamas – en terrorgrupp – på insta. Fy fan. Antisemitismen puttrar i de lugnaste vrår.

    Älskar verkligen Surret men börjar känna mer och mer att det är något som skaver med Nea. Tycker hon tar varje chans att trycka Hanna, någon som känner samma?

      Håller verkligen med

      Hmm, inget jag tänkt på. Kan du ge exempel?

        Haha, kan ju typ inte det för är det senaste jag märkt att det bara är många gånge rush tänkt ”oj, kanske lite hårt”. Men minns det var något när Hanna vunnit kristallen(tror jag det var) för Bianca och svaret från Nea var typ ”jag bryr mig verkligen inte. Jag skiter i dina prestationer och gillar dig som människa mest”. Förstår ju tanken bakom men man kan också bara säga bra jobbat typ.

      Älskar också Surret fast jag var besviken på deras livepodd-avsnitt haha.

      Har inte märkt det med Nea – har du något exempel?

      Inget jag någonsin reagerat på? Dock kan man ju vara olika ”känslig” för olika nyanser i interaktioner baserat på ens egna erfarenheter. Ej illa menat alltså, utan mer en tanke om varför man kan känna eller reagera så olika…

        Ja, så kan det säkert vara. Jag gillar henne överlag och tycker hon verkar ganska bildad osv. Men känns som någon underliggande ton gentemot Hanna hela tiden, men kan säkert vara jag som överreagerar som du säger.

          Jag tycker inte att du överreagerar, utan ville mer säga att jag nog inte reagerat på samma. Jag reagerar på andra saker, har inget exempel såhär på rak arm, men klart det finns! Ibland tar jag en paus från deras podd/andras poddar för att det dyker upp nånting upprepade gånger som jag stör mig på.

      Har också tänkt på det. Känns som att det är småpikar hela tiden och att hon alltid vill framställa sig som bättre och någon slags modeguru. Nu senast reagerade jag på att hon hånade vilka plagg Hanna hade lagt upp till försäljning på Tradera.

      Tycker det ibland låter som bildningskomplex i och med att hon ständigt refererar till olika litteratur och ”forskning” och då Hanna kontrar med att hon läser chic lit för att slå sig fri typ.
      (För sakens skull, jobbar själv med forskning men brinner för att chic lit och ”tjejserier” ska anses lika acceptabelt av min omgivning hehe)

      Jag har också tänkt på det. Hon trycker ofta ner Hanna subtilt säger att Hanna är självgod, egositisk osv fast inlindat. Jag tycker det är jobbigt att höra för det märks att Hanna ser upp till henne och relationen känns destruktiv. Dessutom skryter hon ofta low key. Ofta ”jag är minsann inte bra på mycket men just när det gäller detta är jag faktiskt otroligt bra.” Jag tror Nea är väldigt socialt kompetent och kan balansera på gränsen till vad som är uppenbart elakt och inte. Tror att det för Hanna bara blir att hennes självkänsla trycks ner utan att hon själv förstår det.

    Personalen på mitt barns förskola går aldrig ut med barnen när det regnar. Här på västkusten regnar det 75% av tiden(minst). Något tips hur jag ska gå tillväga för att tvinga ut dem?

      Upplevde samma på vår förskola och så är det fortfarande. Tog upp det lite försiktigt och fick veta att anledningen är att inte alla barn har tillräckligt bra kläder för att vara ute i regnet? De är dock alltid ute på morgonen oavsett väder och har verkligen märkt att det stämmer, ettåringar som knatar runt i tygskor i vattenpölar och äldre barn i endast leggings och sneakers när man själv kommer med sin unge i nyimpregnerade skalkläder med 10000 vattenpelare och nya gummistövlar och sydväst.

      Har du börjat med att fråga varför det är så?

        Ja och har fått två olika svar beroende på vem som svarat. Den ena sa att de inte går ut pga att det regnar, den andra sa att de har så många barn i olika åldrar(1-5år) att det inte alltid går att gå ut. Jag påpekade att det står i läroplanen att de ska vara ute i olika miljöer. Då fick jag till svar: ”Det står mycket i läroplanen. Man kan inte göra allt”. Det kan och ska man.

          Mitt tips är att inte försöka ”tvinga” ut dem utan lyft det med personalen och därefter kontakta rektorn och förklara att ni upplever att barnen har flera dagar utan någon utevistelse. Lyft det på föräldramöte, förskoleråd osv. På ett bra sätt. Att det står i läroplanen är sant, men den är ju också öppen för tolkning och anpassning. Man kan och ska ju inte följa prick allt ur läroplanen varje dag

          Det finns säkert flertalet pedagoger som inte orkar eller vill gå ut, men för de flesta är det nog en fråga om logistik kopplat till för stora barngrupper (som alltid). Att dra ut en stor barngrupp i regn är otroligt tidskrävande och på min förskola finns ibland inte den tiden. Det är många hålltider som ska förhållas till som man kanske inte tänker på – lunch, blöjbyten, personalens raster, vila, mellis osv och ibland räcker det att något blir förskjutet för att verksamheten ska påverkar. Dock går vi ut ändå, men när vi ska gå in är stressnivån extremt hög när allt är blött och ska hängas in i torkskåp och kläder som ska bytas samtidigt som barnen ska slussas in och de yngsta är ledsna och skriker av kyla och väta. Det är jättetråkigt att det är så! Som sagt går vi ut ändå, men kan tänka mig att man på vissa förskolor inte tycker det är värt besväret och det är ju tragiskt.

          Min dotters förskola är inte ute alls flera dagar i veckan (förutom efter sammanslagning kl 16 ) oavsett väder då de har annan verksamhet inomhus, men jag litar på att pedagogerna känner av vad som fungerar bäst för dom och så går jag ut med henne efter förskolan istället

            Man kan både äta, vila(små barn i vagn) och ha pedagogisk verksamhet utomhus.
            Blir riktigt upprörd när jag läser om hur vissa ”pedagoger” resonerar. Nu är det höst och snart vinter med diverse smittsamma infektioner i omlopp. Jag är övertygad om att de inte skulle vara lika omfattande
            om man var utomhus med barnen varje dag.
            /fd förskollärare.

              Ja just därför bör det lyftas med rektorn, kanske är det något i organisationen som behöver förändras så att verksamheten kan förläggas mer utomhus. Under covid behövde de flesta förskolor snabbt tänka om och förlägga stora delar av sin verksamhet utomhus. Det krävde ju, iallafall på min arbetsplats, en större förändring rent organisatoriskt och var ingenting som gjordes över en natt.

              Sedan finns det ju Ur & skur-förskolor om man vill att ens barn ska vara ute jämt. Att sitta och klanka ner på hur ”pedagoger” resonerar leder nog ingenvart! Självklart ska barn på förskola erbjudas utevistelse och varierande miljöer, men man kan inte som vårdnadshavare tro att man ska bestämma hur verksamheten ska skötas. Skulle alla vårdnadshavare i en barngrupp om säg 20 barn komma med sina krav på förskolan så skulle det vara helt orimligt att tillfredsställa alla. Jag är ganska säker på att de flesta pedagoger gör sitt jobb utifrån de förutsättningarna de har och att barnens bästa är i fokus först och främst..

                Jag har ventilerat det med rekorn. men det har inte hjälpt och jag har INTE klankat ner på några pedagoger. Ur och skur är inte aktuellt. Mitt krav är att de är ute iaf en timme om dagen. Det är inte för mycket begärt. Mitt barn är på förskolan från 06.15 -16.30 -17.00. Jag arbetar heltid.

          Men chilla lite eller?

            Svarade på fel, ursäkta 🙂

      Fattiga föräldrar?

        Vad menar du?

          Antar att anonym menar att barnens föräldrar inte har råd med ordentliga ytterkläder till sina barn. Vilket pedagogerna är medvetna om och därför är det inte möjligt att gå ut i regnet utan att barnen blir blöta och kalla.

            Det finns nästan alltid lånekläder tillde barnen. I annat fall kan man tipsa om second hand.

              Lånekläder är ingen hållbar lösning, speciellt inte som på vår förskola där det är flera barn som inte har ordentliga ytterkläder. Pedagogerna kan säkert ge massor av tips men föreställer mig att föräldrarna inte lyssnar eller inte är mottagliga.

                Man får ställa krav på föräldrarna att de skaffar ordentliga utekläder.

                  Har föräldrarna inga pengar så spelar det ingen roll hur mycket krav som än ställs. Många har ju inte ens råd med mat idag än mindre ordentliga ytterkläder.

                    Men diverse tekniska prylar, cigg alkohol och godis har de råd med…

        Medelklassområde.

        Inga ordentliga utekläder till barnen men själva har de dyra märkesjackor och senaste mobilen, så ser det ut där jag bor. Jackorna kan vara ”hittade” iofs. Det man kallar skogen kallar vi för dunge men det är livsfarligt med natur. Helst ska allt asfalteras. Stämmer, det är sk medelklass-mångkulturellt i mina trakter, allt ska vara bekvämt och inomhus. Marken utanför förskolan är sönderkörd då man absolut måste ställa bilen exakt utanför och inte på parkeringen. Den svenska modellen med att vara ute i naturen är borta.

          Alltså detta stämmer till 100%.

      What!?? Det skulle vara här i Norge det? Här har dom t.o.m. en fast ”turdag” när barnen går tur i skogen – oavsett väder – och man börjar med korta turer redan på småbarnsavdelningen (1-3år).

        Ett år och gå i skogen? Lite tidigt kanske. Två år kan jag fatta men inte ett år.

          Alltså det är ju väldigt korta turer och personalen har kört barnen i en vagn (med plats för flera barn) till där skogen börjar så de kan vara där och gå/leka. Fungerar fint och de har gjort så i åratal på den barnehagen (förskolan). De har en gräns på 9 barn i åldern 1-3år och är 3 personal.

            Så gjorde vi förr(typ på )90-talet här i Sverige också. Jag begriper inte vad som hänt. Sinnessjukt att vara inomhus så mycket.

              Ja jag minns ju själv när jag växte upp i mitten på 80-talet hur vi konstant var ute på dagis och alla utflykter man gjorde med choklad/saft i den där gamla sirapsflaskan?

              Är så glad för den starka ”tur-kulturen” man har här i Norge. Tror barn mår bra av att vara ute mycket. Förutom fast turdag så delas dom på storbarnsavdelningen upp i två grupper flera ggr i veckan där de växlar mellan att vara ute två ggr per dag – förmiddag och eftermiddag. Den andra delen av gruppen är då inne med pedagogisk verksamhet, dvs färre barn och lugnare.

                HAHA åh gud. Sirapsflaskan. Vidrig var den och som jag skämdes över att ha den! Den var ful och den var så äcklig. Våra var rena på insidan, såklart, men väl slitna vilket gjorde det ännu värre.

    Finns det någon influencer med mindre trovärdighet än Bisse? Det var väl förra sommaren hon gick ut och uttryckte panik över den perfekta flöden och perfektionism på sociala medier, klipp till att hon är en person som bidrar till en otrolig utseendehets och jakt på perfektion. Hon gör till och med reklam för SMINK FÖR TÄNDERNA! Att försöka få sina unga följare att till och med köpa smink som ska göra tänderna med glansiga är så jäkla sjukt…

      Haha jag veeeet. Finns ingen större hycklare än henne i denna influencervärld. Hon är så extremt osäker och vill passa in hos alla coola

      Men hjälp, det där var bara sjukt. Smink för tänderna??? Sluta nu.

      Ja där är det verkligen noll trovärdighet. Så dämpat hysterisk på nåt sätt. Plus får panik på alla smycken och lösnaglar hon gräver runt i maten med.

      Minns också när hon skrev om hur hon skulle sälja alla dyra märkesväskor för att prioritera att spara till husköp och pratade om hur sjukt det var att prioritera att lägga så mycket pengar på det ytliga. Ändå still wearing Chanel skor och Chanel smycken osv osv

      Hon ser också totales annorlunda ut på andras videos/bilder än sina egna.

    Någon här som sagt till en familjemedlem eller hjälpt en familjemedlem att få insikt att den skulle må bra av att prata med någon? Hur la ni upp det? Hur togs det emot? Blev det bättre?

      Jag har det. Det togs emot väl dock ledde det inte till något. Så jag har sagt det igen. Allt beror ju på. Varför du önskar att personen ska få hjälp, hur stora problem personen har och hur personen är som människa. Men att vilja någon väl och att tala klarspråk istället för att bara se på är ju något vackert, fint, kärleksfullt och bra oavsett vilken reaktion man får. Man har inte gjort något fel även om den det handlar om eventuellt reagerar med taggarna utåt. Träffar många människor som har haft det tufft i livet och det är ofta de berättar om de som faktiskt försökte hjälpa och gjorde/sa något och att de då blev arga men i efterhand känner stor tacksamhet till just dessa.

      Jag känner en tjej som valde att stanna hos sin snubbe som messat med ett ex och skickat dickpics under hela deras förhållande (flera år). Still going strong.

        På tal om vaddå?

    Free Palestine!!!!

      I stand with Israel ??

    Free Palestine!!

    Något par som gjort slut och blivit tillsammans senare igen och att det faktiskt funkat?
    Gärna utveckling på svaren om det finns några.

      Vet flera där de varit så. Gemensamt för alla var att de var varandras första kärlek, gjorde slut, fick barn med andra… och hittade varandra på nytt.

      Jag/vi. Var tillsammans (och även sambos) i ett par år. Var sedan helt slut i typ ett år (inget ”uppehåll” – vi varken sågs eller hördes) och är nu gifta och har barn. Tror en förutsättning är att ingen var dum mot den andre (ingen otrohet eller svek liksom, mer än ett krossat hjärta). Man vet ju aldrig hur livet är om 10 år men so far so good!

      Jag och min första kärlek blev tillsammans under gymnasietiden, gjorde slut efter några år då vi studerade på varsitt håll och behövde hitta oss själva, hade rätt så olika liv. Vi hitta tillbaka till varandra när studierna tog slut och vi båda bodde i samma stad igen. Vi är nu sambos och planerar framtiden tillsammans. Låter kanske enklare än det var, det fanns en period som var väldigt jobbig och vi inte riktigt visste hur vi skulle göra men allt blev bra i slutändan.

        Och som ”Soff” skrev tror även jag att en av dom största förutsättningarna är att det aldrig funnits något ordentligt svek i form av exempelvis otrohet. Har aldrig haft anledning att ifrågasätta tilliten.

      Jag känner en tjej som valde att stanna hos sin snubbe som messat med ett ex och skickat dickpics under hela deras förhållande (flera år). Still going strong

        Känns väl som att man är lite desperat om man lever i det förhållandet.

      Vet inte om det här är tillämpligt frågan eftersom vi var så unga, men jag är 31, var ihop med en kille när jag vi båda var 18-19 som jag var så otroligt kär i, fortfarande aldrig varit så kär igen. Det tog slut och jag träffade en annan som jag var ihop med i 10 år.
      Förra året började jag och exet träffas igen som vänner, (trots att jag alltid haft olösta känslor för honom) och idag har vi varit tillsammas ett år. Det var helt enkelt fel timing för oss då, tror det kan funka likadant för många andra. Jag tror inte att för att det tar slut kan det inte väckas något igen eller att problemet som gjorde slut alltid kommer vara kvar. Trodde verkligen aldrig det skulle hända men är så lycklig att det gjorde det 🙂

    En ytlig fråga… har ofärgat tråkigt cendre-hår, mörk mörk blond med mörkare underhår och lite varma toner. Vet inte om/vad jag ska göra med det… orkar inte evighets-jobbet med att vara riktigt blond igen efter att ha låtit bli i tre år… vill egentligen bara ha mer naturliga slingor utan att lägga 4000 kr hos frisören. Antar jag vill ha en enhörning? ?

    Känner igen mig till 100%. Har mått psykiskt dåligt sen jag var 4-5 år gammal och haft olika slags samtalskontakter i perioder av livet sen året jag fyllde 15. Fyller 29 nästa år och har 4 gånger kvar av min KBT-behandling (25 gånger). Just nu pratar jag mycket om sorgen över att ha förlorat så många år till psykisk/fysisk ohälsa. (har diagnosen gad och fibromyalgi)

    Försöker vara snäll mot mig själv och förstående att det inte är så konstigt att jag inte har något drömjobb, hobbys, djupa vänskaper, stabil relation, ekonomi osv. När hela livet gått åt till att överleva medan jämnåriga haft möjlighet att vara nyfikna och utforska livet har jag suttit hemma på soffan och isolerat mig. Därför försöker jag idag utveckla dessa bitarna av livet successivt och sakta känner jag hur jag växer och hur mycket större livet känns.

    Jag har aldrig mått bättre än vad jag gör idag (ligger mycket arbete bakom) men nu försöker jag acceptera all tid som gått förlorat och tillåta mig sörja, vilket är rent ut sagt skitjobbigt och känns stundtals omöjligt. Men brukar då tänka tillbaka hur långt jag faktiskt kommit redan och fortsätter utforska nya sätt att hjälpa mig själv att må bättre. Tänker på dig, du är inte ensam. ❤️

    (Enhörning = fantasi)

      Enhörningar finns.

    Är det nån som vet varför Jordgubben (Ismail abdo) också kallas för ”doktorn” i media? Vet varöfr han har namnet Jordgubben men Doktorn?

      Han kallade sig själv för ”Dr. Phil” i vissa av chatt konversationerna som polisen upptäckte (Encrochat mm.) så tror det därför han ibland kallas för ”doktorn”.

    Hur f*n lever man utan familj? Jag har precis skiljt mig och kommer spendera julen ensam (jag har ingen egen familj tyvärr och kan inte vara med vänner under julen). Jag har tänkt att åka på en resa någonstans där de inte firar jul så att jag inte blir så påmind. Men jag är rädd. Jag älskar julen och mår så dåligt av att vara själv utan familj.

      Om det inte är riksknas och anledningen till skilsmässan är att någon farit riktigt illa rekommenderar jag med hela mitt hjärta att du har en bra relation med pappan. Det är inte alltid lätt men så jävla värt det. Är separerat sen 4 år med en sexåring och har en otrolig relation med pappan, lagt all obetydlig skit åt sidan och fokuserar på vår dotter. Våra hem är alltid öppna för den andra och vi firar alltid jul (blandannat) tillsammans. Det är trots allt vårt beslut och inte barnets.

        Pappan? Var står det att de har barn?

        Haha jag har inga barn. Var så förvirrad av ditt svar.

      Förstår att det måste kännas tufft och läskigt! Spontant tänker jag att du får vara snäll mot dig själv och sänka kraven på hur julen i år ”borde vara” och kanske påbörja en egen mysig tradition? ❤️ Eventuellt om du vill hjälpa till vid någon hjälporganisation någon timme på dagen för att få vara med andra och kanske äta någon riktigt god julmat som du själv uppskattar framför en julfilm?

      Vill skicka med en virtuell kram! Trevlig kväll!

        Tack ❤️❤️❤️

      Känner med dig!
      Den första julen själv är svårare före än under. Jag kände iaf en gemenskap här på ÖS. Mitt tips är att fundera ut vad som gör dig glad (tänk typ ansiktsmasker, en tur i skogen och finlunch på stan). Gör sen ett schema. Det gjorde att jag lättare hanterade julafton och distraherade mig.

        Tack ❤️❤️❤️ göra ett schema är ett så bra tips

      Jag bodde utomlands första covid-julen och visste inte om jag skulle kunna komma hem och fira jul. Jag lyckades i alla fall, men min plan B var att boka in mig på ett lyxigt hotell i den staden på julafton, käka takeaway, kolla på film, gå till svenska kyrkan, bada pool och kanske ta någon promenad bland julgatorna. Ibland kan jag nästan känna att det harmar lite att det inte hände för det kommer nog aldrig finnas tillfälle igen.

      Fundera på det i alla fall. Jag tror det är bra att tänka att det bara är en dag av 365, och den går öve och så gör man en mer vanlig dag av det, eller så gör man den riktigt fet och festlig helt för sin egen skull.

    Har bott i ???
    skrivit med en vän idag i tel Aviv.
    det är så sorglig. barn som dött. rent krig ?

      Försökte få tag på min vän i Palestina, han som redan förlorat så många i sin familj och släkt. När ska Israel sluta förinta palestinier? När ska omvärlden sluta stödja Israel i sin olagliga ockupation. Länge leve Palestina! Vi glömmer aldrig

      Fruktansvärt sorgligt… <3

      Ja för att Palestinska barn har alltså inte i dött i alla dessa år pga Israel? Btw var det inte Israel som mördade en palestinsk journalist och skyllde det på andra, typ förra året? Men nä det är synd om er.

        Jag är inte för Israels apartheid och förtryck men det är inte fel att känna sorg inför att oskyldiga barn dör, även om de fötts in i den staten som är främst ansvarig för konflikten. Barnen är inte ansvariga för det här, när barn dör är det lika hemskt oavsett vilken sida av en gräns de föddes på.

      FREE PALESTINE!!

    ??= Den största förtryckarstaten i världen.

    Till dig som rekommenderade Wicked på Göteborgsoperan i fredagens ÖS:

    Jag såg den igår och var inte besviken! Börjar nästan räkna på om jag har råd att göra om det…

      Åååh kul! Jag läste de med och är sugen på att gå

      Ååh va kul!! Det var jag som tipsade!

      Den är verkligen något alldeles extra. En extra allt föreställning.

      Fun facts (enligt mig): Uppsättningen som spelas på Göteborgsoperan är den största som gjorts av Wicked. Det har alltså aldrig varit så stor orkester eller ensemble. Tycker man hör det när man lyssnar på originalmusiken på Spotify, inte lika maffigt.

        Ja. Jag såg den i London för sex år sedan och kommer kanske inte ihåg så många detaljer, men det kändes som att den här var annorlunda på en del sätt, att de hade fått en del konstnärlig frihet, vilket är kul. Till exempel slutet av första akten, mycket pampigare här. Det var väldigt häftig scenografi överhuvudtaget och bra översättning. Och en betydligt yngre cast, vilket jag mestadels tyckte var positivt, för det är lättare att se 20-åringar som tonåringar och läsa deras inbördes relationer på tonårsvis. (I London, där skådespelarna säkert var 30-40, minns jag att jag tyckte mer synd om Glinda än Elphaba när hon sjöng ”I’m not that girl”, vilket jag inte tror var meningen att man skulle göra.)

        Men bägge var bra, absolut. Det är bara kul när det är mer än språket som skiljer dem åt.

    Vad tycker ni om den nya Marabou chokladen ”Caramello”? Jag tycker typ att det var den godaste Marabou chokladen jag ätit men sedan läste jag recensioner om den på Flashback och alla tyckte att den var fruktansvärd, då vart jag lite kränkt… ?

      Jag tycker den är supergod men jag älskar sött, gärna den där karamell/kola-smaken. 🙂 Kan tänka mig att de som gillar mörk choklad och mögelost inte alls har samma åsikt som jag om vit choklad hehe…

        Hatade den så mycket att jag till och med sparade resten till min äldsta son på 7 år ? jag sparar aldrig choklad. Han gillade den också men han gillar vit choklad. Tyckte den var alldeles för sötsliskig och jag gillar sött ändå.

    Jag har blivit erbjuden en ny tjänst på mitt jobb. Är väldigt osäker på om jag ska ta rollen då den skiljer sig en del från min nuvarande roll och är lite osäker om det är helt rätt för mig. Samtidigt tror jag att det är en rätt utvecklande roll men jag förlorar också de delar i min nuvarande roll som jag tycker är roliga, så det är plus och minus. Ett stort plus hade ju såklart varit om jag fick en betydande löneökning. Min chef nämnde inget om detta när hon presenterade/erbjöd mig rollen. Jag skulle fundera och återkomma med eventuella frågor och funderingar. Hur formulerar jag frågan om de har tänkt sig att jag ska få en högre lön för den nya rollen? I mina öron låter det som att den nya rollen kommer innebära mer ansvar mot vad jag har idag.

      Jag tycker det är helt ok att du frågar. ”Med ansvaret som tillkommer undrar jag hur min lön skulle påverkas?” t.ex. Det är faktiskt helt ok att bry sig om sin lön. Ingen skulle gå till jobbet om de inte fick betalt. I såna situationer brukar jag försöka tänka att jag ska våga vara en man och inte försöka vara ödmjuk och gullig, utan jobb och pengar hör ihop. Chefen skulle aldrig ta på sig mer utan höjning eller hur? 😉

    Sitter här och kommit på att bästa sättet att distrahera mig från förmodad första pms sedan förlossningen är att försöka finna en vinterjacka som mitt barn kan få plats under I sin sjal. Någon som har tips om var man kan finna den bästa och om det är något märke man bör undvika?

      Köpte en vinterkappa i ullblandning med liksom en v-öppning (hoppas du fattar) i en-två storlekar större än min vanliga storlek. Då fick barnet plats under i sin sjal och huvudet stack ut. Jag hade också polotröja i ull eller halskrage och sen hade barnet en balaklava/rånarluva. Köpte också en oversized v-neck ulltröja från herravdelningen som jag hade över mig och bebisen om det var extra kallt. Tyckte alla dessa speciella bära-barn jackor var så fruktansvärt dyra och fula.

        Med förra barnet köpte jag en dyr och ful jacka från bonprix. Men jag gillade den inte för kalluften blåste upp under jackan eftersom den står ut från kroppen. Denna gången köpte jag ett universellt bärskydd som omsluter bärselen och bebisen mer. Kalluften återstår fortfarande för mig men testade med min vinterjacka igår och det kändes helt ok. Håller tummarna för att detta blir en bättre lösning!

          Då undviker jag Bonprix. Tack!
          Tyvärr har jag upptäckt att ingen jacka täcker oss båda. Kanske bäst att leta en för stor vanlig kappa då. Såg att Najell släppt en jacka, men den stängs inte längst ner.

    Hela den här tråden (båda sidor) är ett ypperligt bevis på varför den här konflikten och liknande konflikter aldrig någonsin kommer kunna lösas. Tack för ert reproducerande.

      Ja man skulle nästan kunna tro att människan härstammar genom årmiljoner av konflikt.

    Uppblåst mage från hell ge mig era tips!! Fyfan så jobbigt de är. ?

      Massera tarmarna och prutta på, min vän… ?

      Ligg ner och gör cykelrörelser med benen. Finns medicin på apoteket som hjälper dej.

      Laxoberal. Prova typ 4 droppar. Brukar ta bort allt obehag för mig ?

    Ska i veckan åka och titta på kattungar, Helig birma.
    Någon som har erfarenheter av rasen och vill dela med sig om vad vi kan förvänta oss?

    Samt om någon har tips för hur man lättast introducerar en ny kattunge till befintlig katt (2 år).

      Jag har en helig birma. Det är underbara katter ❤️ Lugna, anpassningsbara, nyfikna, snälla. Det enda negativa är att man har päls överallt 🙂 Min birma är superenkel och finner sig i allt, har aldrig haft något trubbel med honom

    Någon som vet vad hände mellan Lovisa Barkmann och Beatrice Forsell? De var bästiser före, men nu följer de inte ens varandra på insta längre.

    Har ni någon gång fastnat i en tanke-stress-orosloop? Sitter fast i en nu. Har en nyfödd hemma och en soon to be 4åring med mammighet utöver det vanliga just nu. Samtidigt har jag historia av depressioner och förlossningsdepression med första barnet och vården påpekar heeelaa tiden hur viktigt SÖMN är. Så nu är jag stressad över att försöka somna på de tillfällen jag har vilket gör att jag inte kan somna för jag är för stressad över att sova ? HUR tar man sig ur den där onda spiralen? ? Hur gör ni?

      Tänk inte ”jag måste somna nu”. Se det inte som något du aktivt ska göra/prestera. Tänk i stället att sömnen kommer till dig. Tänk ”vad skönt att få vila och slappna av och när jag går upp kommer jag att känna mig lugn och utvilad”. Det är bra att vila oavsett om du sover eller inte.

      Jag var i liknande situation med min bebis. Kunde till slut knappt somna över huvud taget. För mig hjälpte ett par samtal med psykolog samt insomningstabletter (tog dessa några få gånger och sov i eget rum med öronproppar). Då kom jag ur den onda spiralen av stress över att inte få sova! Hoppas du hittar något som hjälper dig.

    Någon som tror sig veta vem Natali Fikas och Henrietta syftade på när de båda nämde i storys på instagram samma dag att de båda haft upplevelser (olika gånger) med en extremt otrevlig influencer som fick dem båda att känna sig så nertryckta… De nämnde att denne influencer också poddar. Några legit bra leads på vem denne otrevliga influenser kan va?

    Lyssnade precis på Det Skaver, så sjukt kul! Men VEM tusan är Nadias pojkvän?! Så nyfiken att man spricker !

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *