Ångest och resfeber.

Therese Lindgren:

Therese och hennes kille ska åka till Ishotellet som en del av hennes Bucketlist och idag la hon ut en video från resan dit.
Det hela börjar med att Therese sitter hemma med ångesten rivandes i bröstet och vill verkligen inte åka.

Jag är så imponerad av Therese som inte låter sin ångest och psykiska ohälsa stoppa henne. Hon stoppade undan den och bara gjorde. Hon packade och satte sig i bilen och när video slutar så är hon i Umeå och mår bra.

Åh, vad jag gillar den här tjejen!

Jag är i alla fall as-stolt över mig själv. Jag har verkligen grinat mig igenom den föregående veckan, jag har haft sådan ångest, inte kunnat sova, jag blev till och med så stressad av min nervositet att jag började kräkas under torsdagen. Men jag kom iväg trots allt. Alltså, jag fattar att det inte är någonting för någon annan, för alla andra klarar ju att åka hit och dit utan att bry sig om var sjukhus och toaletter finns, men för mig är det omöjligt. Egentligen. Tänk, egentligen är det omöjligt, men ändå sitter jag här. 65 mil hemifrån och mår bra. Jag är nervös och rädd, det ska jag inte ljuga om, men jag är här. Trots allt. Låt mig vara glad över det trots att det kanske inte är någon stor grej.//Therese

 

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *