
Häromdagen berättade Kenza att familjens lägenhet i stan drabbats av en vattenläcka som kom från någon av våningarna över dem, och att det med största sannolikhet kommer ta flera månader innan de kan flytta in igen.
För närvarande bor familjen i sitt sommarhus, men behöver hitta en tillfällig lösning eftersom deras äldsta barn börjar skolan, och det är på tok för långt för att pendla fram och tillbaka varje dag. Hon är också väldigt glad för att läckan inte skadade några av deras privata ägodelar utan det är mest golv och väggar, och säger även att det hade varit värre om det istället hade börjar brinna.
Nu har hon uppdaterat med två bilder till på sin story där följande går att läsa:
Bild 1: So so thankful we have the country house!! 🥺
1.5 months left until school starts so we can live here for now and then we’ll try to find something to rent in the city. My guess is that it will take around 4–5 months to restore the apartment or am I being optimistic? 😬They will open it all up tomorrow and check the damage.
Keeping my fingers crossed we don’t have to open up the walls in the rest of the rooms too 😥Anyway everything will work out. Yes this sucks, it really really sucks, but it could have been much worse and we’re super lucky we have our country place to stay at! 🖤
Bild 2: Let’s start then 😅🔨
Later today we will know how much of the apartment is damaged.. What is visible is ceiling, walls and floor in the living room. But since our neighbors both above and under us have visible water damage in other rooms too, it might be hidden for us 😥
Vissa av er här inne är lite roliga.
När Gunilla Persson och Malin och Sigges respektive boenden brann ner i LA så var det några av er som inte tyckte att de skulle beklaga sig eftersom de bara hyrde sina hus. Att hela deras bohag brann upp räknades alltså inte, och nu när Kenza och Aleks har fått en vattenläcka hemma så får de inte beklaga sig – enligt vissa av er – eftersom de har så mycket pengar ändå och inga av deras personliga ägodelar blev förstörda.
Hur ska ni ha det egentligen?
Ps. Jag kommer försöka öka frekvensen vad gäller inlägg här inne, så det uppdateras lite oftare. Varva högt och lågt, långt och kort.

Någon mer som såg att exon**ph skrev att KZ haft ihop det med en kändisson som gör musik och var tillsammans med en viss Paow?? Godtar mamma M.G detta i vänskapen med KZ?? 😆
Men usch!
Ja, det har skrivits om det i andra inlägg idag.
Hjälp jag tänkte du menade Kenza(KZ), men insåg sen att du måste mena Katrin?
Åldersskillnaden är inte ens det värsta med det där, att någon frivilligt har s*x med Zytomierska är FÖRBLUFFANDE???????????
Vidrigt, inte ett dugg förvånad. Katrin har inga gränser. 🤮 Hon är snart 50 år.
Är KZ och MG kompisar? Trodde att sonen hade flickvän. Det är i och för sig inget hinder för vissa. Men håller med flera som skrivit här. Vidrigt.
Har iallafall fall helt nyligen haft, är det slut?
Nu dementerar Lance ryktet för Expressen:
https://www.expressen.se/noje/hedman-graaf-om-ryktet-dejtar-inte-zytomierska/
Är inte han förlovad?
Nä det stod att det finns nån bild där dom två ska kramas
Får väl pendla ändå.
För långt att pendla. De bor nog på hotell eller så, det har dom råd med. Annars får hon väl sälja en väska eller två.
😂😂😂😂😂
Det är inte långt mellan Norrtälje och Stockholm. Människor pendlar den sträckan dagligen 🙂
Fast nu är det en Influencer vi pratar om. Självklart ska de inte behöva pendla?!
Nej fy! Hur kan de nedvärdera sig så!
Men är ju barnet som behöver åka fram och tillbaka till skolan. Blir ju mycket om man ska både hämta och lämna och det tar en timme enkel väg.
Om vi dödliga klarar det gör hon också det
Är väl ganska ovanligt att man kör en timme och 20 minuter till skolan med sitt barn varje morgon? Sen ska hon hem igen, för att sedan senare hämta honom igen. Om du kunde, hade du inte hellre sett till att din son slapp pendla till skolan varje dag? Fattar inte hur detta kan var provocerande eller varför det är så otroligt viktigt för dig att hon ska pendla, när det går att lösa på annat sätt i hennes fall.
Hon kan väl åka in med sonen till skolan, sitta på café, hos kompisar, hyra in sig nånstans osv. Finns massor med lösningar. Sen hämta sonen och åka hem..
Varför det? Och vem vill att ens son ska behöva åka 1 timme och 20 minuter till skolan varje morgon. Lösningen är ju att de bor närmre skolan 🤦🏻♀️
Hon har ju två barn till att ta hand om under dagen, nej det här är jag på Kenzas linje. Helt rimligt att hyra boende om man har möjlighet.
Varför är det så himla viktigt att hon pendlar med sonen när hon faktiskt har möjlighet att inte behöva göra det. Jag hoppas du trollar. Sitta på ett café hela dagen? Hon har ju två till barn. Men oavsett, kan man undvika det så låter man inte sitt barn pendla till skolan varje dag.
Jaha okej, vet inte var hon har sitt sommarställe, men hon sa att det var för långt att pendla iallafall.
Så otroligt verklighetsfrånvänt att inte ens överväga att pendla en timme i några månader. Kenza har väl ändå känts relativt vettig jämfört med övriga influencers men detta är ju larvigt.
Men har man andra alternativ så behöver man inte pendla. Jag skulle inte heller köra mitt barn en timme fram och tillbaka från skolan om det fanns andra alternativ.
Det blir ju inte bara en timme dock. Jobbigt sin son till skolan, och sen lär hon väl kanske behöva åka hem om hon inte har något hon behöver göra i stan under hela hans skoldag. Och sen köra och hämta i skolan och sen hem igen. Så förstår att man väljer att bo närmare om man har möjlighet.
Tänkte precis samma. Det är ju inte en timme dit och en timme hem, det blir ju det dubbla om hon inte ska sitta utanför skolan och vänta tills han slutar. Sen måste hon väl dessutom ta med de yngre barnen dit och hem, inte kul för någon. Men verkar som många är missunsamma bara för att hon har det gott ställt.
Eller hur, har man råd så är det knappast verklighetsfrånvänt utan pragmatiskt.
Jag hade aldrig pendlat 1,5 timme per väg dagligen. Aldrig. Stackars barn dessutom?
Inte i centrala Norrtälje men inte långt ut heller. Kör ofta förbi.
Sjukt att hyra ett till boende när dom kan bo där haha
Hon är väl van med att aldrig behövt pendla alls, då blir det nog mycket. Vad jobbar mannen med? Han kan väl lämna innan han börjar jobbet och så kan hon hämta om det blir mycket fram och tillbaka.
Fast det blir ju mycket att åka fram och tillbaka och lämna i skolan, och sen ska man åka och hämta och hem igen. Är väl bara bra för miljön dessutom om man har möjlighet att slippa pendla. Förstår inte hur kan bli upprörda över detta 😅
Hon är väl den sista som bryr sig om miljön dock
Oavsett om hon bry sig eller inte, så är det väl fortfarande bättre för miljön att inte pendla flera timmar om dagen?
Blir ju samma sak om han ska åka fram och tillbaka. Han jobbar väl med henne. Dessutom blir det väl jobbigt för barnet att åka 1,20 h fram och tillbaka varje dag. Är väl som sagt jättebra om de kan lösa så att de slipper pendla. Varför är det så viktigt att de ska pendla? 😅
Har aldrig sagt att de måste det, vi diskutera pendlingen bara
Ja men vad är det som är rimligt i att barnet ska behöva åka 1 timme och 20 minuter bil varje morgon, och att hon sen ska åka samma väg tillbaka hem för att göra om samma sak två gånger igen senare när skoldagen är över, om det inte är nödvändigt? Skillnad på att vara en vuxen som kör till jobbet, och att vara en mamma/pappa som kör sitt barn samma sträcka varje dag.
En hel timme enkel resa. Det är ok om man är en vanlig människa men fungerar ej om man är influencer tyvärr!
Men är kanske smidigare för barnet om man bor närmare skolan. Varför ska man pendla om man kan fixa ett boende närmare?
Fast sen ska man ju tillbaka hem igen, och sen tillbaka igen till skolan och hämta och sen hem igen. Så blir ju mycket fram och tillbaka. Är väl kanon om man har möjlighet att slippa det.
Det är ca 1 timme och 20 minuter enkel resa enligt Kenza, vilket lätt blir totalt tre timmar om dagen med lite trafik.
Blir ju dessutom ännu mer om hon ska hem efter att hon lämnat. Och sen behöva åka fram och tillbaka igen för att hämta. Och att dessutom kanske behöva ta med dom andra barnen också i bilen.
Det är nog inte för hennes skull, utan sonens . Jag tycker att det låter som mastig pendling för en sexåring.
Lantstället är dock inte i Norrtälje, utan ca 20 minuter därifrån. Ja, det är många som pendlar från Norrtälje, men knappast barn i skolåldern.
Jag pendlade från Norrtälje till Odenplan i 2 år dock utan barn, det var inte jätteroligt alla gånger, när de är köer eller snökaos, så förstår henne helt som dessutom skulle behöva pendla med barn. Det har ju inte å göra med om man är influencer eller inte.
Är det någon som förstått hur vattenläckan uppstod från början? Var det i Kenzas lägenhet eller hos någon granne?
Hon skrev tidigare att ett rör ovanför deras lägenhet gått sönder. Så antingen hos någon granne ovanför eller en vattenledning mellan lägenheterna.
Hon skrev att läckan uppstod hos grannen ovanför, som var bortrest, vilket gjorde att den inte upptäcktes på ett tag. Hade runnit vatten ändå ner till andra våningen, från femte våningen. Då kan man gissa omfattningen av det hela.
Det är inte ovanligt att stockholmare pendlar till och från sina jobb i Stockholm uppemot 2 h/dag (tur och retur). ”Hittepå” problem har hon!
Men nu är det väl inte bara jobbet, nu är det väl att hon vill bo närmare sitt barns skola. Varför ska man pendla om man har råd att bo närmare. Dessutom bättre för miljön att inte göra det.
Också stor skillnad på att vuxna gör det och att kräva det av ett litet barn. Jag hade gjort allt jag kunnat för att bo närmare skolan för mitt barns skull.
Ja det är vanligt. För för Kenza blir det fyra timmar. Med ett barn-och ännu yngre barn hemma. Nej- det är inte bra oavsett vilket yrke man har.
Uppemot 2 timmar ja, men kanske inte sex timmar varje dag? Hon har skrivit att det tar 1,20 enkel resa men lätt kan ta tre timmar tur och retur. Tre timmar i morgonrusningen, sen hämtningen på eftermiddagen. Medan hon istället kan lägga dom timmarna på arbete och lönen på närmare boende. Tycker inte det är konstigt att hon vill undvika pendlingen.
Det är lång tid för ett barn.
Hela du är ett hittepå, gå och göm dig igen, snälla någon alltså? Eller, varför inte att du pendlar med 3 små barn, minst 3 timmar dagligen. 😅
Fast nä, barn pendlar nästan aldrig. De flesta har föris eller skola i närområdet där man bor. Man lämnar och sen pendlar den vuxne till sitt jobb. Jäkla skillnad.
I min by åker ungdomarna typ 1-1, 5 timme till närmsta gymnasie
Gymnasie, ja. Här pratar man om yngre barn, som ska åka en sträcka på 1 timme och 20 min måndag till fredag varje morgon och hem på eftermiddagen.
Har Kenza inte två barn till? Är de i skolålder eller går de på förskola eller så? Det gör ju att hon inte kan stanna kvar, om hon inte ska ta med dem fram och tillbaka. Hur kan detta vara ett ”hittepå” problem?
Skillnad på att vara 16 och 6 år också.
Man kanske inte kan klumpa ihop alla läsare, alla tycker ju inte samma eller lika om allt. Vissa tycker si och vissa tycker så. Refererar alltså till Camillas fråga ”hur skall ni ha det egentligen?”
”Ni” syftar ju till de läsare som beter sig på det här sättet. Om du inte gör det så syftar inte Camilla på dig. Läsförståelse!
Förstår inte hur det kan vara provocerande att någon är ledsen efter att dennes hem blivit förstört. Det vore väl mycket värre om hon var obrydd och uttryckte att det är skitsamma för hon har ändå pengar. Det är väl sunt att ändå värna om sina saker och ha respekt för pengar.
OT, men Lance och Katrin?
Dementeras starkt på bla Expressen 1 timme innan denna kommentar
Finns tydligen bildbevis så han kan dementera hur mycket han vill
En bild där dom kramas säger inte mycket. Jag kramar mina vänner, det betyder inte att vi har ett förhållande.
Haha, sa inget om förhållande heller. Han säger att han inte känner igen att han kramat henne ute. Det är det som det finns bildbevis på.
Säger han att han aldrig kramat henne?
Du kan ju läsa artikeln.
Och var är bildbeviset dessutom, länka ?
Inget som är ute offentligt än
Skulle inte förvåna mig ett dugg om hon inte redan fått erbjudande/spons att bo gratis på Grand htl, Diplomat eller liknande.
Den sista jag skulle oroa mig för är Kenza.
Time will tell!
De lär väl dock inte bo på hotell i flera månader. Hon lär väl få hjälp med tillfälligt boende av försäkringsbolaget.
Varför inte?
Sigge Eklund m familj bodde väl på Grand htl innan de flyttade till LA?
Har bara svårt att tro att hon skulle välja att bo på hotell med tre småbarn i 5 månader istället för att fixa en tillfällig lägenhet.
Men vad taskiga kommentarer! Jag skulle absolut inte pendla 3 timmar om dagen med små barn, och jag är inte influencer.
De kommer få en ersättningsbostad av försäkringsbolaget, det får man oavsett om man är rik eller fattig.
Äntligen en vettig kommentar! Häpnar av vissa kommentarer här inne. Så totalt empatilöst. Ingen av er kan ha råkat ut för något liknande för då skulle ni förstå vilket trauma det är. Det har inget att göra med hur mycket eller lite pengar man har, materiella värden ersätter försäkringen. Men allt roddande runtomkring. Försäkringsbolaget kommer inte att utse någon projektledare för att återställa allt. När de gjort sin skadebedömning är det upp till dig att sätta igång och se till att saker blir gjorda. Det kommer bli ett hästjobb som kommer att ta månader. En lägenhet i vår förening fick en vattenskada och det tog sex månader innan de kunde flytta hem. Då var omfattningen inte på långa vägar så stor som hos Kenza.
Jag hade seriöst gått under om min trygga borg/mitt hem hade totalförstörts med vattenskador. Tror inte någon förstår omfattningen av sånt! Kenza har dessutom tre små barn, varav ena kommer att ha skolplikt from augusti. Fy FAN.
Att förvänta att någon vettig och klok förälder hade pendlat över 3 timmar dagligen med barn (där ena är åksjuk också) är helt orimligt (med Kishti röst 😅), vem fasiken får ens för sig att det ska funka?
Vilken mardröm!!!
Tror inte hon tänker så mycket på att det blir jobbigt för barnen. Det är väl mest obekvämt att inte kunna Foodora hem mat hela tiden… Eller göra olika skönhetsbehandlingar eller vad för andra onödiga saker influencers gör hela dagarna.
Hennes reklaminlägg kan hon ju göra var som helst ifrån…
Dessutom går ju inte barnet i skolan så länge första året. Hon kan ju passa på att jobba från något cafe eller annat när hon ändå är i stan. De små går väl på föris? Dessutom jobbar väl hennes man i stan? Hur ska hon klara av att anpassa sitt liv efter sonens bestämda skoltider?
Så klart hon gör. Kenza och Aleks verkar vara jättebra föräldrar. Så generöst att du kommer med tips, men du har verkligen inte en susning.
Det har väl verkligen inte du heller….
Och du har det? Som sitter och gör egna sanningar om hur deras liv ser ut trots att du uppenbarligen inte vet.
Du hittar ju bara på en sagoberättelse nu. Och har uppenbarligen inte koll på någonting utan veta hittar på saker så det ska passa dina fördomar 😅 pinsamt.
Alla katastrofer och allt lidande i världen gör nog att de flesta människor känner en trötthet men också likgiltighet, Svår att ta in och engagera sig i allas olika öden . I det stora hela så är ju Kenzas vattenskada extremt liten då hon verkar ha resurser att klara av det. Svårt att känna någon större empati. Är mer märkligt om man som följare eller utomstående känner en otrolig empati…då beror den empatin troligtvis på något annat än ren omtanke. Det är sunt att kunna prioritera och sortera känslor och intryck.
Blev äcklad av alla vidriga kommentarer som skrevs om Sigge och Malin efter branden. Hur jävla okänslig kan man vara? Fattar inte varje normal människa hur ont det gör att bli av med hela sitt liv?
Lyxproblem!!
På vilket sätt är det ett lyxproblem?
Hade väl snarare varit en ett lyxproblem om detta inte var ”något” för henne och hon bara viftade bort detta som att det är sånt som händer.