Vi ska flytta på det mesta förutom vardagsrummet.
Så jag söker just nu efter ett gäng som kan hjälpa mig med detta. Känner du ett bolag som skulle kunna sköta denna renovering så be dem höra av sig till mig på dashagirine@gmail.com
Jag vill också ha duktiga snickare, som kan komma med ideer om det där lilla extra.
Känner du några sådana tipsa dem gärna om oss! Maila på dashagirine@gmail.com//Dasha
Dasha och Douglas aka ”Dashlas” har blivit med lägenhet som de omnämner som ett tvättäkta renoveringsobjekt.
Allt beror väl på vad man jämför med, men kommer från en lägenhet som mer eller mindre är klädd i marmor från golv till tak så förstår jag att den här lägenheten framstår som rena rama rucklet.
Så här ska renoveras!
Dasha efterlyser just nu företag och snickare på sin blogg och ber sina läsare om hjälp, tips och råd, men det måste väl ändå vara en sanning med modifikation.
Dasha vill inte får tips på företag och snickare som är duktiga, utan Dasha vill ha tag på företag och snickare som kan tänka sig att renovera hennes lägenhet gratis eller med en kraftig rabatt i utbyte mot ett och annat blogginlägg.
Varför inte bara säga det?
Jocke och Jonna berättade i den video där de visar upp huset att de inte kommer att ha råd med de renoveringar som de vill göra och således letar efter företag att samarbete med på ett sätt så att alla blir nöjda.
Med tanke på hur många följare Jocke & Jonna har – över 1.5 miljoner följare på Instagram och runt 800 000 följer på Youtube – så tror jag inte att kommer vara något som helst problem med att hitta samarbetspartners men vad ska Dasha locka med?
29 000 följare på Instagram och en blogg med 9 696 unika webbläsare och 59 140 sidvisningar i veckan enligt den här sidan.
Vad kan det vara värt i renoveringsmått mätt?
Två skåpsluckor? Golvlister för hela lägenheten? Nya kranar?
Kanske en sån där aningens smaklös skylt på dörren som Marcelo gör smygreklam för på sin blogg?
Att sätta upp en skylt med ordet ”kärleksgrottan” på sovrumsdörren borde väl vara värt allt smör i Småland?
Jag har en halv tumstock, en burk osorterade skruvar och en skiftnyckel som jag kan komma förbi med?
Vad för typ av exponering i Dashas kanaler kan det köpa mig månntro?
Jag hoppas de behåller spisen! Den är ju underbar!
Men om Dashlas vill slänga ut den så sa faktiskt Jocke och Jonna i samma film som jag nämner här ovan att de vill ha en kök som är mer rustikt.
Dashlas spis är ju klockren i så fall!
(Jag tar bara 10% av värdet eller en fyra sekunders hyllning på Instastories för det!)
WINNING!!!
Tack för tips, Hanna!
