
https://www.instagram.com/p/BnUOQoDANI6/?utm_source=ig_web_copy_link
Igår publicerade Felicia Bergström det här inlägget på sin Instagram där hon tar upp ett blogginlägg från 2010 där hon uttrycker sig extremt rasistiskt.
Felicia hart tidigare gått ganska hårt åt Paow för att stötta Sverigedemokraterna men har sedan hennes egna inlägg uppmärksammats tagit ner det.
Bilden här under kommer från hennes Instastory.
En av de som går in och stöttar Felicia är Amir som skriver uppmuntrande att ”huvudsaken är att man är villig att förändras”, varpå Joakim Lundell skriver att ”det vore trevligt om det gällde alla”.
Jag antar att han syftar på den HÄR situationen där han hjälpte Danjal att måla sig i Black Face och spela apa i en musikvideo och fick mängder med skit för.
Jag tolkar det som att han undrar varför han inte blev ”förlåten” för det och det har jag en teori kring – givetvis. 🙂
Felicia lägger sig platt.
Plattare än plattast och tar både ansvar för sitt agerande samt ber om förlåtelse för det hon skrivit utan att försöka ursäkta det eller skylla ifrån sig, och det är nog den stora skillnaden.
Joakim ville på något sätt rättfärdiga varför han gjorde som han gjorde istället för att bara erkänna att det blev fel.
För det blev fel, det kan nog till och med Jocke hålla med om.
Paow Madde på Svenska Bloggare var den som uppmärksammade Felicias inlägg och Paow skrev följande om det på Instastory:
Bildkälla. Lite härlig ”fat shaming” från Paows sida.
Pajkastningen är igång!
Men bra att Felicia tar ansvar för det förkastliga och fruktansvärda sätt hon uttryckte sig på, men lite skenheligt känns det ändå, sättet hon hoppade på Paow med tanke på de skramlande skelett hon själv råkade ha i garderoben.
Vad tycker ni?
Behandlas Felicia och Joakim likvärdigt i sina båda situationer eller är det olika konsekvenser för lite samma sak?
