Nyheter24
Annons

Artiklar om Sverige

Sverige är ett nordiskt land i Nordeuropa med 10 182 291 invånare 2018. Den totala landytan är 447 435 km², det gör landet till de femte största i Europa till ytan, trots det har Sverige den andra lägsta befolkningsmängden per kvadratmeter. Två tredjedelar av landet är täckta av skog med en yta på 280 650 km² 

Huvudstaden heter Stockholm och har 1,4 miljoner invånare. Därefter finns det ytterliga tre storstäder med fler än 200 000 invånare, Uppsala, Göteborg och Malmö. 

Sveriges grannländer är Norge, Danmark och Finland. Landet har flera olika kuster, Ålands hav, Östersjön, Bottenviken, Skagerrak, Kattegatt, Bottenhavet och Öresund.

Landet är en representativ demokrati och styrs utifrån en demokratisk struktur på olika nivåer i samhället. Sverige är en monarki, det betyder att vi har en kung och en drottning som är statschef i landet, nuvarande statschef är konung Carl XVI Gustaf, tronarvinge är kronprinsessan Victoria. Statschefen har ingen politisk makt utan enbart för ceremoniella uppgifter, det är politikerna som styr landet.

Majoriteten av invånarna säger sig vara icke-troende i Sverige och idag räknas Sverige som ett av världens mest icke religösa länder. 

Sverige har levt i fred i över 200 år, det senaste kriget tog slut 1814. I två världskrig har landet klarat sig utan inblandning. 

Sverige har en exportorienterad, högteknologisk och väl diversifierad ekonomi som räknas som en av världens mest konkurrenskraftiga. Järnmalm, trä, och vattenkraft gjorde grunden för en bra ekonomi som sedermera har utvecklats till att omfatta till exempel informationsteknik. 

Landet har sedan järnåldern haft en omfattande utrikeshandel som ofta har begränsat sig till en fåtal viktiga import och exportvaror, dessa har i många fall kommit från råvarutillgång i landet, framför allt trä och järn.

Sedan 1983 finns det lokal och regional kollektivtrafik i Sverige, i varje län ska det finnas en kollektivtrafikmyndighet. De regionala myndigheterna ansvarar för tåg, spårväg, stadsbussar, tunnelbana och regionala bussar.

De internationella flygplatserna är Arlanda, Göteborg Landvetter, Stockholm-Bromma flygplats, Skavsta, Malmö och Luleå Airport. 

Källa: Wikipedia

Stockholm
Sveriges huvudstad, bildkälla: Leif R Jansson TT/TT

Nöje
/ Kultur

Vemod och hopp när "Infruset" tar plats på scen

10 nov. 2022, kl. 11:54
Nyheter
/ Inrikes

Landerholm blir Sveriges säkerhetsrådgivare

10 nov. 2022, kl. 11:31
Nyheter
/ Inrikes

KU ställer sig bakom lagen om utlandsspioneri

10 nov. 2022, kl. 11:03
Nöje
/ Kultur

Svensk musikbransch startar mässa för unga

10 nov. 2022, kl. 10:50
Nyheter
/ Ekonomi

Kund får rätt mot bolag som höjde leasingavgift

10 nov. 2022, kl. 10:21
Sport

Bento bekräftar: Son med i VM-truppen

10 nov. 2022, kl. 09:31
Nyheter
/ Inrikes

Kritik mot utpekande av turkisk exiljournalist

10 nov. 2022, kl. 09:09
Nyheter
/ Ekonomi

Exportföretag ser dystrare på framtiden

10 nov. 2022, kl. 09:09
Nyheter
/ Inrikes

PTS: Allvarliga säkerhetsbrister hos Telenor

10 nov. 2022, kl. 07:32
Nyheter
/ Inrikes

Åkesson tveksam till klimatkris

10 nov. 2022, kl. 07:04
Nyheter
/ Ekonomi

Tyska beskedet: Ingen ny kärnkraft i Sverige

10 nov. 2022, kl. 07:04
Nyheter
/ Utrikes

Han sköts och lämnades att dö i Butja

10 nov. 2022, kl. 05:43
Nyheter
/ Utrikes

Besvärliga år väntar för Biden

10 nov. 2022, kl. 05:32
Nyheter
/ Inrikes

Akutskola bara något för stora städer?

10 nov. 2022, kl. 05:32
Nyheter
/ Ekonomi

HD kommer med beslut om Lundinåtalet

10 nov. 2022, kl. 05:20
Nöje
/ Kultur

Wittstock: "På bara veckor revs demokratin"

10 nov. 2022, kl. 05:01
Nyheter
/ Inrikes

Ny terrorlag dröjer – "terrorister kan agera ostört"

10 nov. 2022, kl. 05:01
Nyheter
/ Inrikes

Tandlossning ökar bland tonåringar

10 nov. 2022, kl. 03:46
Mannen förklarades död av sin vårdcentral.
Nyheter
/ Inrikes

Levande man dödförklarades – upptäcktes när bankkortet inte fungerade

10 nov. 2022, kl. 02:46
Det är inte förbud mot A-traktorer som diskuteras, enligt EU.
Nyheter
/ Inrikes

EU bekräftar: Inte aktuellt med förbud mot A-traktorer i Sverige

9 nov. 2022, kl. 21:49
Annons

Nyheter24 – Nyheter som engagerar 

Alltid aktuella och engagerande nyheter. Dygnet runt, året runt.