Nyheter24
Annons

Artiklar om Sverige

Sverige är ett nordiskt land i Nordeuropa med 10 182 291 invånare 2018. Den totala landytan är 447 435 km², det gör landet till de femte största i Europa till ytan, trots det har Sverige den andra lägsta befolkningsmängden per kvadratmeter. Två tredjedelar av landet är täckta av skog med en yta på 280 650 km² 

Huvudstaden heter Stockholm och har 1,4 miljoner invånare. Därefter finns det ytterliga tre storstäder med fler än 200 000 invånare, Uppsala, Göteborg och Malmö. 

Sveriges grannländer är Norge, Danmark och Finland. Landet har flera olika kuster, Ålands hav, Östersjön, Bottenviken, Skagerrak, Kattegatt, Bottenhavet och Öresund.

Landet är en representativ demokrati och styrs utifrån en demokratisk struktur på olika nivåer i samhället. Sverige är en monarki, det betyder att vi har en kung och en drottning som är statschef i landet, nuvarande statschef är konung Carl XVI Gustaf, tronarvinge är kronprinsessan Victoria. Statschefen har ingen politisk makt utan enbart för ceremoniella uppgifter, det är politikerna som styr landet.

Majoriteten av invånarna säger sig vara icke-troende i Sverige och idag räknas Sverige som ett av världens mest icke religösa länder. 

Sverige har levt i fred i över 200 år, det senaste kriget tog slut 1814. I två världskrig har landet klarat sig utan inblandning. 

Sverige har en exportorienterad, högteknologisk och väl diversifierad ekonomi som räknas som en av världens mest konkurrenskraftiga. Järnmalm, trä, och vattenkraft gjorde grunden för en bra ekonomi som sedermera har utvecklats till att omfatta till exempel informationsteknik. 

Landet har sedan järnåldern haft en omfattande utrikeshandel som ofta har begränsat sig till en fåtal viktiga import och exportvaror, dessa har i många fall kommit från råvarutillgång i landet, framför allt trä och järn.

Sedan 1983 finns det lokal och regional kollektivtrafik i Sverige, i varje län ska det finnas en kollektivtrafikmyndighet. De regionala myndigheterna ansvarar för tåg, spårväg, stadsbussar, tunnelbana och regionala bussar.

De internationella flygplatserna är Arlanda, Göteborg Landvetter, Stockholm-Bromma flygplats, Skavsta, Malmö och Luleå Airport. 

Källa: Wikipedia

Stockholm
Sveriges huvudstad, bildkälla: Leif R Jansson TT/TT

Sport
/ EM i Polen & Ukraina

Fejk-Ibra skapade rubriker i Italien

23 maj 2012, kl. 08:22
Sport
/ Fotboll

BILDEXTRA: Här är EM-arenorna

22 maj 2012, kl. 11:22
Nyheter
/ Inrikes

De 20 twittersexigaste klara - fortsätt nominera

21 maj 2012, kl. 14:04
Sport
/ Tre Kronor

Madhawk: "De mest värdiga mästarna på länge"

20 maj 2012, kl. 22:37
Sport
/ Hockey

Bildextra: Här är världslaget

20 maj 2012, kl. 22:17
Sport
/ Allsvenskan

Zlatan till Ullevi – om IFK Göteborg får bestämma

19 maj 2012, kl. 17:30
Sport
/ Tre Kronor

Andersson: "Vem kan ge dig sitt stöd, Englund?"

18 maj 2012, kl. 11:18
Sport
/ Tre Kronor

Alfredsson: "Kan ha varit min sista match"

18 maj 2012, kl. 08:42
Sport
/ Tre Kronor

Sverige ute ur VM - Fiaskot fullbordat

17 maj 2012, kl. 22:42
Sport
/ Tre Kronor

Svärmorsdröm – och buse: "Roligt när det händer"

17 maj 2012, kl. 13:41
Sport
/ Europa

"Mancini vill ha Zlatan"

17 maj 2012, kl. 10:08
Sport
/ Tre Kronor

Snacket efter raset – så slutade Tre Kronor läcka billiga mål

17 maj 2012, kl. 09:01
Sport
/ EM i Polen & Ukraina

Rio inte uttagen: "Det blir en försvagning"

16 maj 2012, kl. 18:34
Sport
/ Tre Kronor

Hedman spelar skadad: "I morgon får det göra ont"

16 maj 2012, kl. 17:09
Sport

Söderling ställer inte in säsongen - än: "Har inte tagit något beslut"

16 maj 2012, kl. 13:29
Sport
/ Allsvenskan

"Sätt Anders Svensson i Gefle och kolla hur dominant han är då"

16 maj 2012, kl. 11:52
Nyheter
/ Inrikes

Många nomineringar till twitters sexigaste

16 maj 2012, kl. 10:55
Sport
/ EM i Polen & Ukraina

BILDEXTRA: Här är det blåa laget - som vill slå oss gula

16 maj 2012, kl. 08:51
Sport
/ Landslaget

Svenska mästerskapslåtar vi minns – och inte vill minnas

15 maj 2012, kl. 19:17
Sport
/ Allsvenskan

Backman: "AIK går inte miste om en prestigevärvning som Majo"

15 maj 2012, kl. 16:15
Annons

Nyheter24 – Nyheter som engagerar 

Alltid aktuella och engagerande nyheter. Dygnet runt, året runt.