Nyheter24
Annons

Angelina Jolie stämd

Publicerad: 6 dec. 2011, kl. 14:31
Uppdaterad: 7 dec. 2011, kl. 08:10
Foto: Evan Agostini/Scanpix
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Angelina Jolie har sedan en tid tillbaka jobbat med sin film, "In the Land of Blood and Honey", där hon regidebuterar. Nu har dock en anmälan gjorts av journalisten och författaren, James Braddock, på grund av brott mot copyright lagen, uppger Wenn.

Stämd av journalist

Anmälan har gjorts av en kroatisk journalist vid namn James Braddock, som uppges ha haft ett möte med en av filmens producenter, Edin Sarkic, för en eventuell filmatisering av hans bok "The Soul Shattering". Inget samarbete blev dock av, men nu stämmer journalisten filmen då likheter finns mellan den och hans bok.

Skildrar bosniska inbördeskriget

Angelina Jolies film skildrar 1990-talets Bosniska inbördeskrig, där man får följa ett våldtäkts- och kidnappningsoffer och en av hennes tillfångatagare, som utvecklar romantiska känslor för varandra.

I James Braddocks bok uppstår kärlek mellan en serbisk befälhavare och en tillfångatagen kvinna.

Filmen har amerikansk biopremiär 23 december.

Mer om Angelina Jolie

Jolie är sedan 2005 tillsammans med Brad Pitt. Tillsammans har paret de sex barnen Maddox, Pax Zahara, Shiloh och tvillingarna Knox Lèon och Vivienne Marcheline.

Angelina är engagerad i humanitära insatser, och 2001 blev hon bland annat utnämd till UNHCR Goodwill-ambassadör.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons