I "Big Brother"-huset har han varit mogen, sansad och trevlig. För det mesta i alla fall. Men när Nyheter24 träffar Jimmy Österling efter att han röstats ut ur programmet är det en upprörd 32-åring vi möter.
– Min motståndare i det här fallet har legat i soffan, legat i sängen med Camilla (Jacobsen, red anm), fjäskat för allt och alla - hela, hela, hela tiden.
Motståndaren som Jimmy Österling syftar på är ingen mindre än Amandus Allstadius. Jimmy förlorade tittaromröstningen mot honom.
– Om tittarna hellre vill se någonting sådant är det här programmet ingenting för mig. Jag vill inte vara en sådan som inte märks. Men tydligen är det så man ska göra för att kunna vara kvar länge, säger Jimmy Österling.
"Springer efter Camilla"
Amandus Allstadius och Camilla Jacobsen har varit mysparet under säsongen. Någonting som provocerar Jimmy Österling.
– Han springer efter Camilla hela tiden ju. Sitter Camilla och sminkar sig så springer han dit och sitter bakom henne och sådär håller det på.
Vissa hävdar ju att du bara var avundsjuk på deras relation...
– Inte en chans i världen. Jag ville bara ha loss henne så jag kunde festa med henne. Hon är en partybrud, men han har bromsat henne.