Bloggarna ger mat till hemlösa: "Vi kan inte blunda för människor"
Föreläsaren och bloggaren Daniel Paris och Paradise hotel-aktuella Paulina "Paow" Danielsson vill använda sitt inflytande för att förändra situationen för hemlösa.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
Att dela ut mat till hemlösa är inte den enda goda gärningen Daniel Paris gör för samhället. Han åker även runt och föreläser, bland annat om hur man får ett gott självförtroende. Läs mer om det här.
Ge en sms-gåva: SMS:a ”NATTJOUREN” till 72 980 så ger du 50 kr.
Här kan du läsa om nattjourens berörande twitterkonto.
Paulina "Paow" Danielsson, 20, har 81 000 följare på Instagram, Daniel Paris, 25, har 37 000. Sammanlagt besöker över 350 000 deras bloggar varje vecka. Nu vill de påverka sin unga målgrupp att hjälpa utsatta.
– Jag, Paulina och min vän Nina hjälper till på de sätt vi kan privat men så sa jag någon gång till Paulina att: "varför skriver inte vi med stora Instagramkonton och bloggar om det här? Vi skulle kunna lägga upp det så andra kan se och göra samma sak", och så föddes idén, säger Daniel till Nyheter24.
Frågar efter överbliven mat på kaféer
Daniel berättar att det inte är de själva som betalar för mackorna de delar ut. Det är via vännen Nina som jobbar på ett kafé där det ibland blir överbliven mat.
– Nina jobbar på ett kafé i Kista och jag brukar alltid äta deras wraps till lunch. Vi började prata om att det är massa hemlösa på söder och precis som många andra cafén så tvingas Ninas kafé att slänga mat som det egentligen inte är något fel på men som på grund av policyskäl inte får säljas, berättar Daniel och fortsätter.
– Så en kväll efter stängning tog vi med oss maten från Kista till Söder där vi bor. Vitamindrycken hade jag på kylning hemma och det kändes inte mer än rätt att dem som får en macka även ska få något gott att dricka.
Uppmanar andra till att våga
Bloggaren uppmanar nu andra till att våga gå till kaféer och butiker och fråga om man kan få maten som blir över då det ofta slängs enorma mängder.
– Mataffärer slänger flera sopsäckar bröd varje dag och det gäller även vissa sallader och färdigrätter. Det gör de flesta kaféer också. Våga fråga, precis som vi gjorde, säger han.
"Vi kan inte blunda för människor"
Reaktionerna har varit positiva. Stödet i sociala medier har varit stort och bloggarna hoppas att folk kommer känna att göra som dem och dela ut mat till behövande.
– Lyckas vi inspirera en enda människa till det så har vi ju lyckats med att nå ut och det var ju det som var tanken med att göra hela grejen så publikt som möjligt. Så alla kan se, påverkas och inspireras för vi kan faktiskt inte blunda för människor. Det är inte okej, säger Daniel till Nyheter24.