Kattis Ahlström, 58, är en av våra mest folkkära tv-profiler och under sina år i rutan har hon hunnit samla på sig många fjädrar i hatten.
Hon har bland annat varit programledare i Melodifestivalen, Uppdrag granskning, Muren, TV-huset och Nyhetsmorgon. 2005 tilldelades hon TV-priset ”Kristallen” för årets kvinnliga programledare.

Hon är i skrivande stund aktuell med Arvinge okänd där hon tillsammans med Mark Levengood söker över hela världen efter okända arvingar. Många gånger handlar det inte bara om släktingar som får svar på sina frågor utan även arv på flera miljoner som kan delas ut.
Men trots att hon konstant syns i rutan så har Kattis Ahlström lyckats vara väldigt sparsam när det kommer till detaljer om sitt privatliv. Det har knappast undgått någon att hon för många år sedan var tillsammans med Niklas Strömstedt.
Innan den relationen så fick hon barnen Love och Ebba tillsammans med Johan Killgren.

I podden "Hjälp jag fyller 50!" berättar hon om hur livet ser ut i dag och blir då frågad en rad olika frågor av programledare Rickard Olsson som inte sparar på krutet.
Plötsligt frågar han henne om kärlekslivet. Och ett svar – det fick han.
Kattis Ahlström om nya kärleken
Det är nämligen så att Kattis har en ny kärlek i sitt liv men som hon är noga med att hålla anonym.
– Nu har du ju ändå gått ut med... ja men en ny kärlek?, säger Rickard nyfiket.

– J.... ja....., stammar Kattis ut lite försiktigt.
– Och där tog det stop..., säger Rickard och fortsätter:
– Hur känns det då?, frågar han.
– Toppen, svarar Kattis.
– Men hur.... kom det ut?, frågar han.
– Det har inte kommit ut, skrattar Kattis.
Kattis berättar sedan att hennes nya kärlek inte gärna visar sig ute med henne på events eller andra offentliga sammanhang men att han valde att följa med en gång och att det då kom fram en journalist och var nyfiken på vad hennes partner jobbade med.
– Stackars.... X... stod där.... han, ja men han.. jag kan avslöja att han börjar på börjar på bokstaven o.... och han sa då sitt namn och fick sedan frågan om han 'jobbar som 'museum attendant' vilket är en ganska konstig fråga? Och han sa att 'ja men vi kan säga att jag jobbar som det', men jag kan säga att det är han inte, berättar hon då.