Nyheter24
Annons

Ciara har "ny familj" – efter skilsmässan från Måns Zelmerlöw

Publicerad: 12 maj 2025, kl. 11:49
Uppdaterad: 22 maj 2025, kl. 16:46
Ciara Janson och Måns Zelmerlöw ligger i skilsmässa
Ciara Janson har funnit stöd på oväntat håll. Foto: Jessica Gow/TT Bild, Anders Wiklund/TT Bild

Ciara Janson ligger i skilsmässa från ex-maken Måns Zelmerlöw, och trots den bittra tvisten så har Ciara nu fått tid för att ro om både sig själv och barnen.

I mitten av mars så ansökte Ciara Janson Zelmerlöw, 37, om skilsmässa från sin make Måns Zelmerlöw, 38. Kort efter det gick Ciara ut i ett inlägg på Instagram där hon riktade flera anklagelser mot Måns. Bland annat handlade det om att han skulle ha tagit droger. Inlägget togs sedan bort av Ciara.

Ciara Janson och Måns Zelmerlöw under lyckligare dagar. Bildkälla: Stella Pictures.

Måns Zelmerlöw erkände att han tagit kokain

Måns gick kort efter ut i en intervju med Göteborgs-Posten och medgav att han tagit kokain.

Annons

– Jag kommer aldrig röra skiten igen. Men jag vill poängtera att det aldrig hänt i hemmamiljö utan kokainet har varit en del av utekvällarna, sa Måns till GP.

Måns Zelmerlöw. Bildkälla: Anders Wiklund/TT Bild

Sms mellan Måns och Ciara: "Ps. Kan du kasta kokainet?"

Men sms mellan Måns och Ciara tydde på annat. I ett meddelande som Ciara skickade till Måns i januari skrev hon:

”Jag såg precis kokain på golvet och soffbordet. Städarna hittade det och har frågat mig. Jag vet inte vad jag ska säga längre”.

Annons

I ett annat meddelande bad hon Måns att kasta kokainet.

"Ps. Kan du kasta kokainet – jag vill inte ha dig eller barnen nära det”.

På ett av meddelanden svarar Måns att han ”spolade ner det igår”.

Meddelanden mellan det tidigare paret offentliggjordes under förhandlingen i Stockholms tingsrätt där det skulle beslutas vart deras gemensamma barn ska bo. Familjen bodde tidigare i England, men flyttade till Sverige för ett "provår". Därför menade Ciara att barnens hemvist är England, medan Måns vill att barnen ska bo i Sverige.

Annons

Tingsrättens beslut för Måns och Ciaras barn

Tingsrätten gick på Ciaras linje, och i förra veckan kom deras beslut.

"Tingsrätten konstaterar att barnen under hela sina liv har bott tillsammans med Ciara Janson i Storbritannien. Av barnens föräldrar är det hon som har haft ett större faktiskt ansvar för barnen och – av henne och Måns Zelmerlöw – är det hon som i större utsträckning har sörjt för barnens omvårdnad", stod det i beslutet som Expressen tog del av.

Tingsrätten tog också upp Måns kokainbruk i sitt beslut, och skrev att det var en "omständighet" som också talade för att barnen ska vara i England.

Måns Zelmerlöws advokat Marie Wessel sa till Expressen att de kommer att överklaga.

Annons

Camilla Läckberg vittnade i rättegången

Under rättegången vittnade Ciara Jansons vän Camilla Läckberg om att Ciara också sagt till henne att de flyttat till Sverige på prov. I en kommentar till Expressen så berättade Camilla Läckberg mer om varför hon valde att vittna.

– Han (Måns, reds. anm) är i sitt eget land. Han är en känd och därmed också mäktig människa. Han har ekonomiska tillgångar som hon inte har. Han har ett nätverk här av familj och vänner, vilket hon inte har. Så jag kände att jag ville erbjuda mitt stöd, sa hon till tidningen.

Camilla Läckberg
Camilla Läckberg är ett stort stöd för Ciara. Bildkälla: Claudio Bresciani/TT Bild
Annons

Camilla Läckberg stöttar Ciara Janson under tuffa tiden

Deckardrottningen Läckberg har inte bara funnits som stöd för Ciara under rättegången, utan även sett till att Ciara har kunnat lägga den tuffa vårdnadstvisten åt sidan och tänka på annat en stund. 

På Instagram har nämligen Ciara delat en hopklippt video som visar hur hon och barnen njuter av sol, lek och bus i naturen.

"Kommer alltid ihåg vad allt handlar om", skrev Ciara till videon.

Annons

Den vaksamme såg säkert att Camilla Läckbergs make Simon Sköld skymtade till i videon, precis som Camilla Läckbergs påkostade, duvblå kök i det som hon och maken döpt till Villa Lumos – en enormt påkostad grosshandlarvilla i Tyresö, där familjen Läckberg har bott sedan 2021.

Simon Sköld och Camilla Läckberg
Simon Sköld och Camilla Läckberg. Bildkälla: Magnus Lejhall/TT Bild
Annons

I kommentarsfältet skrev Läckberg:

"Älskade att ha er alla på Lumos. Det är så fantastiskt att se dig med pojkarna och det otroliga band du har med dom", på vilket Ciara svarade: "Vår nya, utökade familj".

Flera av Ciaras följare passade på att hylla Läckberg för den fina gesten.

"Så otroligt fint att öppna upp ditt hem" och "Fint av dig att backa upp henne, önskar det fanns fler kvinnor som hjälper varandra i svåra stunder" var några reaktioner.

Vi håller med – så fint gjort!

Läckberg och Ciara
Camilla Läckberg och Ciara Janson har blivit nära vänner. Bildkälla: Instagram/lackberg

Kommentarer

Annons
Annons
Annons