Det är i podden Uggla & Uggla som artisten Magnus Uggla minns hur det gick till när han skulle mönstra inför lumpen.
– Jag hade dragit på mig en könssjukdom när jag skulle göra det där. Jättejobbigt. Så jag ringde återbud, säger Magnus Uggla och fortsätter:
– Jag kände att det kanske kunde ge konstiga utslag. Inte kroppsutslag utan att det skulle bli fel utslag på min mönstring. Att dom skulle komma på mig med det här, berättar han.
Magnus Uggla berättar att han absolut inte ville göra lumpen och att det var hans motto.
– Det var ett år åt helvete. Man satte heder och ära att slippa skiten. I alla fall dom som bodde i Stockholm, minns Magnus Uggla.

Så slapp Magnus Uggla göra lumpen – lögnen på mönstringen
Att undkomma lumpen var inte det lättaste. Men Uggla hade en plan.
– Jag satte på mig mina värsta platåskor jag hade, ett par rosa tighta byxor så att alla konturer syntes ordentligt. Jag hade nån konstig volangjacka. Sen åkte jag ut till Kungsängen för att mönstra. Med 400 killar från Boden, som alla ville göra lumpen. Som tyckte att det var som en dröm, berättar Magnus Uggla.
Så hur gick det då?
När han gjorde entré bland de 400 norrlänningarna som satt i en korridor och väntade på sin tur så möttes Uggla av applåder. Detta då de uppskattade hans unika stil, berättar Uggla.
För att undkomma lumpen så berättade Uggla att han brukade sitta hemma och skriva dikter i flera veckor. Då blev det helt ingen callback.





