Entreprenören, videokreatören och programledaren Joakim Lundell, 40, är idag är en av Sveriges mäktigaste på sociala medier, vilket Nyheter24 rapporterade om i början av oktober.
Tillsammans med hustrun Jonna Lundell så har Joakim i många år levererat allt från spökjakter och pranks till uppdateringar om sitt liv med familjen.

Joakim Lundell öppen med skönhetsingrepp
Paret följs av miljontals, och kanske är det transparensen som gjort Jocke och Jonna så stora ute i landet.
Joakim har bland alltid att varit öppen med de skönhetsingrepp han gjort genom åren. År 2016 så berättade han för sina följare att han genomgått en ögonoperation.
"Nej jag har inte fått stryk eller blivit prankad HAHA. Utan jag har gjort en ögonoperation så närmaste tiden består av smärtstillande och sova typ. Men oroa er inte ni vet att jag gör ALLT för ER så kommer komma upp nya pranks och videos som vanligt inte stoppar en jävla operation mig från att ge er underhållning mina bästa följare", skrev han på Instagram då.
År 2022 genomgick han enligt Aftonbladet även en hårsäckstransplantation.
– Jag ska få 2 500 nya hårsäckar där det grönskar dåligt, berättade Joakim Lundell i podden Jocke & Jonna - Sanningen måste fram.
För hårsäckstransplantationen betalade Lundell 100 000 kronor, skrev Aftonbladet då.
– Jag tror att det är en del av mannens identitet och jag vet ju att många som kanske inte har råd med en hårtransplantation utvecklar psykisk ohälsa när man tappar håret. Man stänger in sig själv, man börjar ta på sig mössa, man gömmer sig, sa han då i podden.

Joakim Lundell har opererat sina ögon
Nu har Joakim Lundell genomgått en ny skönhetsoperation. På Instagram har Nessa som driver kontot Exonphspoiler delat bilder på Joakim efter det ögoningrepp han har gjort.
Ingreppet han gjort är att ta bort påsar under ögonen.
– Det bränner som att någon smällt en smällare i mitt ansikte, skriver han till Expressen.
Lundell förklarar för tidningen att han velat göra operationen i många år, och att han länge haft komplex för sina påsar.
– Jag var så nervös att jag knappt sovit något nätterna innan men väl på plats blev det blackout, säger han till Expressen.




