Pernilla Wahlgren är en av Sveriges, genom tiderna, mest folkkära artister. Just nu är hon aktuell i en ny säsong av succéprogrammet "Wahlgrens värld". Där får vi följa Pernilla och en stor del av familjen Wahlgren/Ingrosso bakom kulisserna.
Säsongen, som precis har börjat, bjuder redan på mycket starka känslor. Men även utanför programmet är Pernilla inte rädd för att dela med sig av privatlivet. I hennes podcast "Wahlgren och Wistam", som hon har tillsammans med profilen Sofia Wistam, bjuder de på information om allt mellan himmel och jord.
Pernillas kärleksliv flyter på ganska bra som många vet. Hon är sedan år 2023 gift med Christian Bauer. Eller som många spekulerar om just nu, nya Ica-Stig. I det senaste avsnittet av "Wahlgren och Wistam" pratar duon om just detta, men det verkar inte som att vi kommer få se Pernilla som nya "fru-Ica" inom den närmsta framtiden.
– Jag antar att det blir en skådespelare, säger Pernilla i podden.
– Tänk om han faktiskt signat på och är det och inte sagt någonting till dig, det vore en skräll, säger Sofia.

Christian Bauers bilder hittas på Tinder
Att nätdejta hör inte till ovanligheterna i dagens samhälle, men hur säkert är det egentligen? Om man inte är försiktig kan det sluta med att det inte riktigt blir som man har tänkt sig.
I det senaste avsnittet av "Wahlgren och Wistam" pratar duon om fenomenet "catfishing", som då innebär att en människa helt enkelt utger sig för vara någon annan. Det framkommer att någon har använt bilder på Christian Bauer i sin dejtingprofil men under namnet Frank.
– Om vi ändå är inne på din snygga man så undrar jag, är du egentligen gift med Frank 57?, säger Sofia.
Det var kompisen Jennifer som upptäckte att det var Christian på bilderna när hennes kompis såg profilen på Tinder och tänkte att det kunde ha varit en potentiell match.
– Det är bilder från hans Instagram som de har plockat, säger Pernilla.
– Nej men Jennifer måste ju ha fått en chock när hon visade honom, så hon tar upp sin telefon och bara visar "Du jag är på Tinder, den här killen tror du att det är något för mig", hon bara "Vänta det är min bästa kompis man", säger Pernilla.
– Först tänkte jag men gud vafan har liksom Christian startat upp en Tinder, och sen så såg att det var Frank och sen så fattade jag att det var ett sånt fejkkonto, säger Sofia Wistam.
Tur var det i alla fall att de upptäckte bluffen!
Pernilla Wahlgren blev catfishad
Pernilla Wahlgren var singel ett långt tag innan hon träffade Bauer. Precis som många andra singlar testade hon på dejtingappen Tinder, men den gav inte så mycket resultat.
– Jag var ju på Tinder så kort tid, men det var ju det första som hände mig. Jag började skriva med en kille som såg jävligt bra ut, skitbra bilder och allting, jag bara wow. Skrev inget flörtigt, inget sexuellt absolut inte utan bara mer trevligt och rekorderligt men efter ett tag då så var det såhär vi började typ att man skulle kanske ses, säger Pernilla i "Wahlgren och Wistam".
Pernillas kompis säger då till henne att hon inte bara kan skriva med honom på Tinder utan borde kolla med honom om han har Instagram eller Facebook, vilket han då inte hade.
– Han bara "Jag har inte inte Instagram, jag har inte Facebook" och då så sa Jessica som hade mer Tindererfarenhet att det där är 100 procent fejk, det sitter någon tjock ful farbror eller människa som inte vill visa sig själv på Tinder, så att så, vad heter det catfish, säger Pernilla.
Så snett kan det gå, tur var det att Pernilla inte tog det vidare till en träff!

.jpg)
.jpg)
.jpg)

