Nyheter24
Annons

Dragomir Mrsics nya jobb efter "Förrädarna": "Bara början"

Publicerad: 14 maj 2026, kl. 06:30
Dragomir Mrsic
Dragomir Mrsic avslöjar sitt nya jobb. Foto: Anders Wiklund / TT Bild

De flesta svenskar lärde känna Dragomir Mrsic genom "Snabba Cash", men idag förknippas han kanske mest med TV4:s succé Förrädarna. 

Dragomir Mrsic blir författare 

Mitt i den pågående tv-succén väljer 56-åringen nu att testa en ny yrkesbana. Tillsammans med medförfattaren Theodor Lundgren tar han klivet in i den litterära världen. Duon har nyligen skrivit ett avtal med det välkända bokförlaget HarperCollins.

– Det här är ett projekt som ligger mig väldigt nära. Det handlar om erfarenheter, drivkrafter, människor och miljöer som jag känner starkt för. Det här är bara början, säger Dragomir Mrsic i ett uttalande.

Dragomir har varit öppen med sitt kriminella förflutna – han var en del av den ökända Örnligan, och låg bakom ett av 1990-talets mest uppmärksammade rån. Nämligen rånet på Gotabanken 1990 eller den så kallade 930-miljoners kuppen.

Annons

Rånet utfördes av Liam Norberg, Dragomir Mrsic och Cem "Jempa" Baydar, som alla ingick i Örnligan.

Gota Bank låg i PK-huset i centrala Stockholm. Bildkälla: Tobias Röstlund/TT Bild

Det handlar Dragomir Mrsics bok om

På förlaget råder det en stor entusiasm över den nya stjärnvärvningen. Gustaf Gustafsson, representant för HarperCollins, är mycket nöjd och ser stora möjligheter i samarbetet framöver.

– Vi ser en enorm potential i Gago och Theo och den här typen av berättelsevärldar. Det här projektet är ett tydligt exempel på hur starka karaktärer och berättelser kan växa långt bortom boksidan. Att få vara en del av att skapa något riktigt stort tillsammans, som kan utvecklas och växa över tid med nya samarbeten, är fantastiskt spännande, säger han i pressmeddelandet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons