Nyheter24
Annons

Camilla Läckberg om kritiken: Därför går sonen på Lundsberg

Publicerad: 16 maj 2026, kl. 11:39
Camilla Läckberg ger sin bild av sonens skola Lundsberg. Foto: Henrik Montgomery/TT & SVT

Lundsberg är en av Sveriges mest omtalade internatskolor. Skolan har länge förknippats med traditioner, internatliv och elever från resursstarka familjer – men också med återkommande granskningar.

I SVT:s "Dokument inifrån: Arvtagarna" skildras en annan sida av den anrika skolan. Första avsnittet tar avstamp i en händelse på ett elevhem under en vinternatt, där en incident senare blev början på en större granskning.

I dokumentären vittnar bland andra entreprenören Gunilla von Platen om hur hennes son ska ha utsatts för våld och rasism under sin tid på Lundsberg. Uppgifterna kopplas också till den uppmärksammade misshandeln där elever senare dömdes.

Skolinspektionen har tidigare riktat kritik mot Lundsberg. Myndighetens granskning visade bland annat att det funnits kränkningar, våld och rasism på skolan. Enligt SVT uppgav dessutom 15 procent av eleverna i skolans egen enkät att de utsatts för kränkningar eller mobbning.

Annons
Gunilla von Platen. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Camilla Läckberg om sonen på Lundsberg

Efter dokumentären har Camilla Läckberg fått frågor från följare om hur hon som förälder kan låta sitt barn gå på skolan.

I ett inlägg på Instagram skriver hon att hon inte kan svara för Lundsbergs historia och att familjen inte hade någon tidigare koppling till skolan när sonen Charlie blev intresserad. Enligt Läckberg blev hon själv förvånad när sonen kom hem från gymnasiemässan och frågade om han kunde få börja där.

Annons

“Men mina barns studier har alltid varit prio ett för mig. Så jag gjorde min hemläxa”, skriver hon.

Hon skriver att hon träffade en representant för Lundsberg, ringde personer som antingen själva gått där eller hade barn på skolan, och gjorde ett studiebesök tillsammans med sonen.

“Jag ställde även de obekväma frågorna och fick väl grundade svar”, skriver Läckberg och förklarar att hon inte ser något spår av det som beskrivs i SVT-dokumentären. 

Läckberg skriver vidare att sonen snart har gått sitt första år på Lundsberg och att han trivs mycket bra.

“Jag har en pojke som älskar sin skola. Han frodas i miljön både med vänner och studier och pratar lyckligt om sin tillvaro där”, skriver hon.

Annons

Hon uppger också att familjen har besökt skolan flera gånger och följt upp det värdegrundsarbete som Lundsberg nu gör. Enligt Läckberg visar skolan att de tar det som hände i januari 2025 “på fullaste allvar”.

Foto: Christine Olsson/TT

Markerar mot rasism

“Ni som följt mig, ni som läst mina böcker, vet var jag står vad gäller rasism. Min absoluta avsky för den”, skriver hon.

Annons

Läckberg skriver också att hon är en “lejonmamma” som aldrig skulle acceptera att hennes barn behandlades illa – eller behandlade någon annan illa.

“Var och en har rätt till sin upplevelse och att dela den. Men jag ser inget spår av det som beskrivs i dokumentären – i den skolan min son går i, och älskar”, skriver hon.

Annons


Följare kritiserar Camilla Läckbergs svar

Men inlägget har inte bara mötts av förståelse. I kommentarsfältet är det flera följare som reagerar på hennes resonemang.

Annons

Vissa menar att det inte räcker att hänvisa till den egna upplevelsen när andra elever har vittnat om allvarliga händelser på skolan. Andra ifrågasätter hur man som förälder kan känna sig trygg efter uppgifterna i dokumentären.

“Blir så besviken på det här inlägget”, skriver en person.

En annan följare reagerar på att Läckberg skriver att hon inte ser några spår av det som beskrivs i dokumentären.

“Det är ju ofta så privilegier fungerar. Man ser inte det som andra utsätts för”, skriver personen.

Samtidigt finns det också följare som försvarar författaren. Flera menar att hon har rätt att utgå från sin egen sons upplevelse och att hon beskriver ett genomtänkt beslut.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Camilla Läckberg om kritiken: Därför går sonen på Lundsberg