Svenskan som följde sin dröm - ska spela mot Tom Cruise
Svenska 19-åriga Natasha Goulden från Stocksund spelar i filmer med stora stjärnor som Tom Cruise. Nu satsar hon på att göra sin egen film. – Jag har folk med nu som är med och investerar i idén, berättar hon för Nyheter24.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
Till skillnad från Natasha är det många svenska skådespelare som satsar på en karriär i USA, Hollywood. Bland andra har Ola och Noomi Rapace, Joel Kinnaman, Alicia Vikander och Alexander Skarsgård valt den vägen och lyckats bra.
För snart ett år sedan flyttade19-åriga Natasha Goulden från lilla Stocksund till världsmetropolen London. Möjligheternaatt lyckas som skådespelarna kändes större. Och visst fick hon rätt.
– Jag började att göra lite programledarejobb för att tjäna pengar och sedan började jag söka till agenturer och gå på audutions och göra kortfilmer, berättar hon för Nyheter24.
Kortfilmen “Rose”, med Natasha ihuvudrollen som karaktären Lucky, tog sig hela vägen till Cannes filmfestival.Den vann visserligen inte, men exponeringen blev avgörande. Inte minstför de kontakter Natasha knöt under filmfestivalen. Nu har hon precis spelat i denkommande "The Fast and the Furious"-filmen och är mitt uppe i inspelningenav “All you need is kill” med världstjärnor som Tom Cruise, Bill Paxton ochEmily Blunt.
– Jag får inte berätta för mycket,men nu det är mindre roller men det är fortfarande roller man skagöra.
Hon gjorde även rollen som Anastasia ikortfilmen “Caviar” som viades i Cannes i fjol. En film om ryskamaffian och den unga, glamourösa ryska kvinnan som vill levalyxlivet.
— Hon är en spion som mördar.
Det är en stor flytt. Vad avgjorde till slut?
– Det var det jag ville göra. Jaglever bara en gång, jag borde göra det som gör mig lycklig.
Hon ger intryck av att vara ensprudlande glad kvinna när vi talas vid, men väljer gärna mörka och extrema roller.
– Gärna manipulativa roller,känslokalla eller fantasy tycker jag är kul. Extremt och rått.
Innan flytten studerade Natasha juridik och ekonomi. Samtidigt höll hon på med teater och syntes i en svensk reklamfilm för möbelvaruhuset Mio. Hon var dessutom på turné medklädmärket Panos Emporio och gjorde modelljobb i bikini. Men bristen på filminriktade kurser fick henne att packa väskorna.
– Jag har precis fått en ny agent såvi får se vad som händer. Det är bara att kämpa och vara glad ochnätverka och inspirera andra.
Ska spela in en egen film
Nu satsar hon på sin egen långfilmhon skrivit. Om två veckor ska den spelas in.
– Jag har folk som är med nu och investerar i idén.
Sen ska hon försöka sälja hela idén. Hon har kontakt med en person som hon vill hålla hemlig.
– Nu får jag inte nämna några namn, säger hon och fortsätter:
– Jag har några bollar i luften,det är kul att vara kreativ.
Se ett klipp från filmen “Rose”med Natasha i huvudrollen: