Peter Jihde berättar om sin psykiska sjukdom: Jag är bipolär
– Kanske säger TV4 att “den där bipoläre Peter, honom vill vi inte jobba mer med”, säger Peter Jihde till Expressen.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
TV4-profilen Peter Jihde, 45, har tidigare berättat om sin diabetes och han driver även ett populärt Instagramkonto där han pratar om sjukdomen.
I en intervju med Expressen berättar Jihde att han även har en annan diagnos. Våren 2013 fick han nämligen veta att han är bipolär typ 2. Det var under år 2012 som han var pappaledig som han började känna sig deprimerad.
– Vardagen när du är bipolär och är i de mörkare faserna är… även om jag skulle titta ut genom fönstret och solen sken, jag skulle spela golf, träffa vänner, och sen se en konsert med Robbie Williams – alla saker som jag verkligen älskar – de är skitsamma. Man kan inte ta sig ur sängen och motivera sig att göra de saker man tycker är allra roligast, säger Peter Jihde till Expressen.
Peter Jihde. Bildkälla: Stella Pictures.
Peter har valt att inte ta mediciner. Istället går han i terapi och försöker ransonera ut sin energi. Både sin diabetes och bipolaritet hanterar han på samma sätt. Han tränar, äter bra och ser till att få ordentligt med sömn, berättar han för Expressen.
Han tvekade länge innan han valde att berätta om sin bipolaritet.
– Kanske säger TV4 att “den där bipoläre Peter, honom vill vi inte jobba mer med”. Eller så säger de att det är en sjukdom som många kreativa och duktiga människor har, säger Peter Jihde till Expressen.
Även skådespelaren Mikael Persbrandt är bipolär. Här berättar stjärnan mer om sin sjukdom.
Vill du ha fler nyheter från Nyheter24? Ladda ner vår app!