Nyheter24
Annons

Nationalmuseum får Isaac Grünewald-verk

Publicerad: 6 juli 2022, kl. 10:55
Nationalmuseum får självporträttet av Isaac Grünewald. Pressbild. Foto: TT

Ett självporträtt av konstnären Isaac Grünewald, en av modernismens ledargestalter i Sverige, har skänkts till Nationalmuseum. Det ses som ett viktigt tillskott till Statens porträttsamling, som förvaltas av Nationalmuseum. Den expressiva målningen från 1915 föreställer konstnären i profil och beskrivs som både djärv och experimentell.

Ämne:

TT

Isaac Grünewald föddes 1889 på Södermalm i Stockholm och hade judisk bakgrund. Han var en av de mest omtalade konstnärerna på sin tid och var gift med konstnären Sigrid Hjertén mellan 1911 och 1937.

Det är Isaac Grünewalds son, Björn Grünewald, som tillsammans med sin fru skänker konstverket. Självporträttet visas i en Grünewald-utställning på Waldemarsudde hösten 2022.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons