Annons

"Toni Erdmann"-skådespelaren Peter Simonischek är död – blev 76 år gammal

Publicerad: 30 maj 2023, kl. 15:58
Uppdaterad: 30 maj 2023, kl. 16:14
Peter Simonischek, regissören Maren Ade och skådespelaren Sandra Hüller vid Cannes filmfestival 2016. Foto: Lionel Cironneau/AP/TT

Peter Simonischek, som spelade den excentriska pappan i filmen "Min pappa Toni Erdmann" har avlidit, rapporterar The Guardian.

Ämnen:

TT, Film

Peter Simonischek föddes i Graz i Österrike 1946 och fick sitt internationella genombrott i och med filmen som kom 2016. Den bitterljuva berättelsen om relationen mellan en practical joke-älskande pappa och hans dotter nominerades till både Bafta och Oscar och tog hem Fiprescipriset vid filmfestivalen i Cannes.

Peter Simonischek är död

I hemlandet var Peter Simonischek mest känd för sitt arbete på landets teaterscener. Han tillbringade även lång tid i Tyskland, som fast anställd vid Berliner Schaubühne mellan 1979 och 1999. Han spelade varje sommar stora roller vid den berömda teaterfestivalen Salzburger Festspielen.

Parallellt hade Simonischek en filmkarriär och medverkade i en rad främst tyskspråkiga filmer under karriären. Den sista, "Der vermessene Mensch" hade världspremiär vid Berlins filmfestival i februari i år.

Peter Simonischek avled i hemmet i Wien efter en kort tids sjukdom. Han blev 76 år.

Den österrikiska kulturministern Andrea Mayer säger i ett uttalande att han var "ett av de stora namnen inom teater, film och tv under decennier. Hans död innebär en stor förlust för kulturvärlden."

Kommentarer

Annons
Annons
Annons