Nyheter24
Annons

Domstol: Krim-guld ska skickas till Kiev

Publicerad: 9 juni 2023, kl. 13:30
Ett exempel på skytiskt guld, funnet i en kungagrav i Ukraina 1971. Arkivbild. Foto: Efrem Lukatsky/AP/TT

Högsta domstolen i Nederländerna har beslutat att en ovärderlig guldskatt från Krimhalvön ska lämnas till Ukraina. Precis innan Ryssland annekterade Krimhalvön 2014 lånades guldskatten, "Det skytiska guldet", ut till Allard Pierson Museum i Amsterdam. Såväl Ukraina som fyra olika museer på det ockuperade Krim har sedan gjort anspråk på skatten under en diskussion som pågått under tio år. Men skatten ska till Kiev och till den ukrainska staten – inte till Krim, enligt beslut i Högsta domstolen i Nederländerna.

Domstolen menar att frågan därmed är avgjord. Enligt rätten har Ukraina "ett legitimt intresse av att skydda landets kulturarv". Lägre rättsinstanser har tidigare kommit fram till samma slutsats som upprört Moskva som beskrivit besluten som politiska.

Skyterna var ett nomadfolk som hade sin storhetstid i 900 år från 700 år före Kristus. De lämnade efter sig ornamenterade vapen och smycken, ofta i guld.

Kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera eller svara på andra kommentarer.

Annons
Annons
Annons