Nyheter24
Annons

Klart: Island deltar i Eurovision

Publicerad: 11 mars 2024, kl. 18:22
Hera Björk kommer till Malmö. Arkivbild. Foto: Cornelius Poppe/AP/TT

Det blir ingen bojkott – Island kommer att delta i Eurovision i vår, meddelar landets public service-kanal Rúv. Det blir Eurovision-veteranen Hera Björk, som vann Söngvakeppnin med "Scared of heights", som kommer till Malmö.

I januari meddelade Rúv att den vinnande artisten skulle få vara med och ta beslutet om att delta i Eurovision. Anledningen till det ovanliga förfarandet är Israels medverkan, i skuggan av kriget mot terrorstämplade Hamas i Gaza – och den humanitära kris det har fört med sig.

Frågan om bojkott är inte det enda som har skakat den isländska sångtävlingen. Efter röstningskaos i finalduellen – där Hera Björk ställdes mot en palestinsk artist – har en av låtskrivarna till vinnarbidraget, Ásdís María Vidarsdóttir, klippt banden med bidraget.

51-åriga Hera Björk har deltagit i Eurovision en gång tidigare, 2010.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons