Annons

Vittnet: Diddy dödshotade mig

Publicerad: 19 maj 2025, kl. 22:22
Uppdaterad: 19 maj 2025, kl. 22:28
Vittnet Dawn Richard på en skissteckning från rättegången. Foto: Elizabeth Williams/AP/TT

Rättegången mot den forne hiphopmogulen Sean "Diddy" Combs fortsätter. Nu hävdar sångerskan Dawn Richard att hon blivit dödshotad av Combs efter att hon blivit vittne till misshandeln av exflickvännen "Cassie" Ventura.

Sean "Diddy" Combs står åtalad för bland annat våldtäkt, sexuella övergrepp, utpressning och sexhandel. En del av händelserna ska ha skett under så kallade "freak-offs" – fester med droger och sexuella inslag.

Fler än 120 personer har framfört anklagelser mot honom. En av dem är hans exflickvän, Casandra "Cassie" Ventura, som anklagar Combs för våldtäkt och misshandel.

På måndagen lämnade sångerskan Dawn Richard, som tidigare samarbetat med Combs, sitt vittnesmål. Richards uppgav för rätten att hon vid ett tillfälle sett hur Combs slog och sparkade Ventura.

Dagen efter ska Combs ha sagt till Richard och en annan kvinna, som också bevittnade misshandeln, att de "skulle kunna försvinna" om de berättade för någon om vad de sett.

— Det betydde att vi skulle kunna dö, sade Richard under rättegången där hon också vittnade om fler tillfällen där hon sett Combs misshandla Ventura.

Även Venturas före detta vän Kerrie Morgan vittnade på måndagen om att Combs utsatt exflickvännen för våld. Morgan berättade att de flesta personerna runt Ventura också tillhörde Combs krets, och att dessa påverkat hennes syn på relationen, rapporterar AFP.

Rättegången mot Sean "Diddy" Combs inleddes den 12 maj och väntas pågå i åtta veckor. Han har nekat till brott, men erkänner att han varit våldsam under en händelse som fångats på film år 2016, där han misshandlat Ventura.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons