Nyheter24
Annons

Chris Brown släpps – betalar 65 miljoner

Publicerad: 21 maj 2025, kl. 14:10
Uppdaterad: 21 maj 2025, kl. 14:20
Chris Brown misstänks ha misshandlat en musikproducent för två år sedan. Foto: Jordan Strauss/Invision/AP/TT

Chris Brown släpps ur häktet efter att ha beviljats en borgen på 5 miljoner pund, 65 miljoner svenska kronor. Den amerikanska r'n'b-stjärnan skulle ha suttit häktad till åtminstone den 13 juni, misstänkt för misshandel.

Den amerikanske artisten i greps för nästan en vecka sedan i Manchester, misstänkt för att ha misshandlat en musikproducent i samband med ett nattklubbsbesök i London 2023.

Han häktades den 16 maj, men har nu beviljats borgen av en domare i södra London, uppger BBC. Brown var inte närvarande vid borgensförhandlingen. Artisten måste nu betala 5 miljoner pund, 65 miljoner svenska kronor, i borgen för att bli släppt.

Misshandeln ska ha inträffat i London i februari 2023 när Chris Brown var på turné. Artisten anklagas för att ha slagit musikproducenten Abe Diaw med en flaska tequila.

Den brittiska rättsprocessen kommer olägligt för Chris Brown som är tänkt att ge sig ut på en världsturné nästa månad med Jhene Aiko, Summer Walker och Bryson Tiller, med premiär i Amsterdam den 8 juni. Inga svenska konserter är utannonserade.

Enligt BBC innebär borgensöverenskommelsen med den brittiska domstolen att artisten ska kunna genomföra sin turné.

Chris Brown slog igenom redan som tonåring med låten "Run it" 2005. Han dömdes 2009 till fem års villkorligt fängelse för att ha misshandlat sin dåvarande flickvän, artisten Rihanna.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons