Nyheter24
Annons

Polisen utreder brott kopplat till Yasins spelning

Publicerad: 2 juni 2025, kl. 13:12
En av Brännbollsyrans scener på fredagen. Foto: Tomas Brandt Wangel/TT

Yasins spelning på Brännbollsyran i Umeå ställdes in efter uppgifter i Aftonbladet om att polisen avslöjat en mordplan mot rapparen och gripit två personer. Polisen bekräftar nu för SVT att man utreder brott kopplat till händelsen.

- Vi bekräftar att det finns en polisutredning som hanteras av Stockholmspolisen, kopplad till de medieuppgifter som gick ut i fredags, säger Ola Österling, presstalesperson vid Stockholmspolisen till SVT.

Polisen vill inte bekräfta att personer är gripna, eller vilken sorts brott det rör sig om.

- Det råder stark sekretess, och vi kan därför inte bekräfta några uppgifter om namn, gripna, brottsrubricering eller målsägande, säger Ola Österling.

Yasin skulle ha spelat på Brännbollsyran i fredags. Bedömningen att ställa in konserten gjordes av festivalarrangörerna tillsammans med polisen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons