När Malmöborna vaknade en decemberdag 2016 var något lite annorlunda. I ett källarfönster satt ett miniatyrhus, som de då anonyma konstnärerna Elin Westerholm och Lupus Nensén satt ut under natten. En fransk nötbutik och en italiensk restaurang, som till slut skulle få uppmärksamhet i hela världen. Ryktet spred sig från Sverige till länder som Ukraina, Indien och Kanada.

Efter att duon avslöjat att de stod bakom Anonymouse i våras är det Skissernas museum i Lund som fått chansen att ställa ut deras verk i sommar. Sedan de startade har de skapat fyrtio miljöer, varav sex stycken finns med i utställningen.
— Vi ville dokumentera det. Det har aldrig varit så här många mushus på en och samma plats, säger Lupus Nensén.
Han står framför en stor monter som innehåller detaljer från Anonymouse historia. Det finns en karta över var miljöerna varit eller är i världen. En bensinmack i Borås, en radiostudio på en gatukonstutställning i Quebec och ett slott på Isle of Man utanför den irländska kusten. Den sistnämnda är gjord av bland annat kartong från ett cornflakes-paket och grus från en arbetsplats i Malmö.
— Slottet är min favorit, säger Elin Westerholm och pekar på bilden av den detaljrika byggnaden.

I utställningen finns hus som sattes ut i Lund och i Malmö. Konstnärerna avslöjade aldrig var verken befann sig, vilket är ett tema som fortsätter även på museet. Besökarna kommer få en karta och behöva ta saken i egna händer – och leta rätt på de sex husen.
— Barn som kommer hit ska också få bygga egna små hus i kartong, säger Emil Nilsson, intendent på Skissernas museum.
Anonymouse skapade verken för framför allt barn, som de hoppades skulle gå förbi på vägen till dagis och och bli glada av de magiska mushusen. De har dock lockat personer i alla åldrar.
— Det har varit 70-åringar som blivit hjälpta ner på knä för att titta, men också lattepappor som försökt dra ner barnen för att kolla in, säger Lupus Nensén och skrattar varmt.

Utställningen pågår under sommaren, men det kommer inte blir den sista.
— Allting lutar mot att det blir en större samlingsutställning på hemmaplan (Malmö), men det kan nog dröja ett år, säger Elin Westerholm, som inte kan avslöja vart den kommer hålla till. Än.