Annons

Skarsgårds robotserie får andra säsong

Publicerad: 11 juli 2025, kl. 08:40
Alexander Skarsgård i "Murderbot" som hade premiär våren 2025. Nu står det klart att serien återvänder. Pressbild. Foto: Steve Wilkie/Apple

”Murderbot” med Alexander Skarsgård i huvudrollen förnyas av Apple Tv+, meddelar strömningstjänsten i ett pressmeddelande.

Samma dag som första säsongens sista avsnitt släpps blir det klart att serien ”Murderbot” förnyas. Serien baserad på romansviten “The Murderbot Diaries” handlar om en robot som lyckas hacka sitt eget system och låsa upp fri vilja. Alexander Skarsgård spelar huvudrollen och är även exekutiv producent.

”Vi är så tacksamma för det gensvar "Murderbot" har fått och är glada över att vi får återvända till Martha Wells värld för att arbeta tillsammans med Alexander, Apple, CBS Studios och resten av teamet”, säger skaparna och exekutiva producenterna Chris och Paul Weitz i pressmeddelandet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons