Nyheter24
Annons

”Läskris” i Danmark – slopar bokmoms

Publicerad: 20 aug. 2025, kl. 11:54
Uppdaterad: 20 aug. 2025, kl. 13:16
Danmark är oroliga för att ungdomar inte längre förstår enkel text och tar bort momsen på böcker. Arkivbild. Foto: Ali Lorestani/TT

För att stävja "läskrisen" kommer Danmarks regering att ta bort momsen på böcker för att få fler medborgare att köpa dem, uppger kulturministern på onsdagen.

Skatten på 25 procent för böcker är i dagsläget den högsta i Europa. Den är i skarp kontrast till länder som Storbritannien, där böcker är momsbefriade.

— Vi måste göra allt vi kan för att åtgärda den här läskrisen som tyvärr har spridit sig under de senaste åren, sade kulturminister Jakob Engel-Schmidt till nyhetsbyrån Ritzau och meddelade att regeringens budgetförslag kommer att föreslå att momsen på böcker tas bort.

Åtgärden beräknas kosta danska staten omkring 494 miljoner svenska kronor per år.

Den senaste utbildningsrapporten från OECD väckte oro i Danmark när den visade att 24 procent av danska 15-åringar inte kan förstå en enkel text, en ökning med fyra procentenheter på tio år.

Danmarks förlagsindustri har pushat för momsreduktionen och framförde i en rapport i maj att regeringen behöver "garantera tillgång till fysiska böcker för alla danskar – både barn och vuxna".

I Sverige ligger bokmomsen på 6 procent.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons