Nyheter24
Annons

Dubbelt upp för taggad Marie-Louise Ekman

Publicerad: 21 aug. 2025, kl. 11:06
Ny riktning. Som konstnär försöker Marie-Louise Ekman uppfinna sig själv på nytt. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Rosa skulpturer i massivt glas, oljor i storformat – och ett golv täckt med motiv i blodrött och svart. Konstnären Marie-Louise Ekman är dubbelt aktuell med en retrospektiv och en utställning med nyskapade verk. Jag tycker om högt tempo, säger hon.

Den obändiga energin går nästan att ta på, vibrerar som ett otåligt kraftfält. En ljuskrona i rosa glas tronar högst upp i taket, Marie-Louise Ekman instruerar medarbetarna uppe i en hisslift om hur hon vill ha det. Glasarmaturen kommer att nå nästan ända ner till golvet när den är färdigställd.

— Fyra meter ska den bli, säger Marie-Louise Ekman.

Under den pågående installationen på Konstakademien gör hon ingen hemlighet av sin iver att återgå till arbetet. Hon hastar genom de stora salarna och landar omgiven av sina nyskapade oljor, i ett för konstnären annorlunda utförande och format. Visserligen har hon arbetat i stora format förr men då mer liknande seriestrippar med flera berättelser, på längden. Nu har hon skapat ”höjdare” koncentrerade på en person, en berättelse.

— Jag vill inte upprepa mig. Men vissa teman går aldrig bort från mig. Kvinnan finns alltid med, och över- och underordning. Det kan varieras i det oändliga, det är outtömligt, säger hon.

Marie-Louise Ekman vet när ett konstverk hamnar "rätt". Det är som att ha en geigermätare inom sig, säger hon.
Marie-Louise Ekman vet när ett konstverk hamnar "rätt". Det är som att ha en geigermätare inom sig, säger hon.
Annons

Under ytan

Golvet är delvis täckt av “mattor” med konst. Svarta figurer i form av bruksföremål avtecknar sig mot det djupröda: en hammare, en sax. Nål och tråd. Vardagliga föremål som samtidigt utstrålar något illavarslande – hammaren ligger sönderbruten mitt itu, med taggiga brottytor.

– Konsten är mina dagboksanteckningar, mitt sätt att avkoda tillvaron. Jag skildrar det jag är med om.

Och det vardagliga är märkligt om man tittar noga.

– Det finns en tendens att se vardagen som enkel och ofarlig. Men den är komplicerad, rymmer många underliggande känslor. Som sorg.

Annons
Marie-Louise Ekman är 80 år fyllda men att slå av på takten finns inte på kartan.
Marie-Louise Ekman är 80 år fyllda men att slå av på takten finns inte på kartan.

Fotspår i sand

Ny energi får hon av mötena med sina medmänniskor. Och maken Gösta Ekman, som hon fick 29 år tillsammans med, är ännu i högsta grad närvarande.

— De mentala avtrycken finns kvar, som fotspår i sanden. De döda ingår i vår verklighet även om de inte har några kroppar, säger Marie-Louise Ekman.

— Med Gösta var det inget dösnack. Han hade ett oslagbart sätt att prata på. Ett sätt att uttrycka sig på som alltid var viktigt, roligt. Lustfyllt.

Fakta: Marie-Louise Ekman

Marie-Louise Ekman är aktuell med två utställningar som öppnar den 23 augusti. Den ena, på Konstakademien, består av helt nya verk – målningar, installationer, vägg- och golvmålningar. Här visas också skulpturer i glas, bland annat en fyra meter hög armatur skapad under hennes tid på ”glasön” Murano i Venedig.

Parallellt öppnar en större retrospektiv utställning på CF HILL i Stockholm.

Marie-Louise Ekmans mångskiftande konstnärskap är omfattande. Hon är konstnär, dramatiker, regissör och författare.

Ekman är född 1944. Ända sedan debuten 1967 på Galleri Karlsson i Stockholm har hon rört sig mellan måleri, grafik, textil, scenografi, film, skulptur och teater.

I hennes skapande finns referenser till såväl verk ur konsthistorien som till moderna uttryck, som tecknade serier. Motiven är ofta vardagsmiljöer som blir skruvade och absurda.

1984 blev hon den första kvinnliga professorn på Konsthögskolan i Stockholm, där hon senare var rektor.

Under perioden 2009–2014 var hon chef för Dramaten i Stockholm.

Källor: TT med flera.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons