Nyheter24
Annons

Skäringer gör SVT-drama om diagnoser

Publicerad: 9 sep. 2025, kl. 14:18
Uppdaterad: 9 sep. 2025, kl. 14:34
Siham Shurafa och Mia Skäringer, som spelar de båda mammorna i den kommande SVT-serien. Foto: Adam Ihse/TT

Mia Skäringer spelar en av huvudrollerna i SVT:s nya dramaserie ”Diagnoser”, om att leva med adhd och autism i familjen. Jag är jättesugen på att göra mer drama, säger hon.

Mia Skäringer har de senaste åren återvänt till några av sina klassiska figurer, som ensamma Ann-Marie, tatueraren Tabita och hårfrisörskan Gulletussan. Dessutom har de två sista säsongerna av succén ”Solsidan” spelats in under våren och sommaren.

Men att spela mer drama har lockat mer och mer. Även i ”Diagnoser” kommer det dock att bli en del humor, trots det tunga ämnet.

— Jag har ju längtat efter att inte leverera så mycket oneliners. Men drama utan humor har jag aldrig varit speciellt intresserad av, säger Mia Skäringer.

— I ”Solsidan”, som jag också älskar, är det mer ”hitta på så mycket kul du kan på så kort tid som möjligt”. Här uppstår det roliga i stället i situationerna, med pauser, blickar och tystnader.

Finner varandra

Annons

Hennes rollfigur i ”Diagnoser”, Bella, har just fått nytt jobb i en exklusiv butik. Men så vänds hennes värld upp och ner när sonen Ludde får en adhd-diagnos.

I samma veva flyttar dessutom en ny familj in huset, med mamman Elliot (Siham Shurafa) vars dotter Majken har autism.

Det är förutsättningarna i den kommande dramaserien, där de båda mammorna – trots att de är som natt och dag – blir varandras stora stöd i vardagskaoset.

Mia Skäringer har en av huvudrollerna i SVT:s nya drama serie ”Diagnoser”.
Mia Skäringer har en av huvudrollerna i SVT:s nya drama serie ”Diagnoser”.

Till saken hör att även Elliot nog har ”en släng av adhd”, berättar Siham Shurafa.

Annons

— Ja, fast den är väl odiagnostiserad. Det finns också en svår dynamik i att hon har ett barn med diagnos och en son som hamnar lite i skymundan på grund av det. Men på något sätt hittar de här kvinnorna varandra, säger hon.

Sonen utreddes

Jessica Ericstam, som skapat serien och är en av författarna, började jobba med idén när hennes egen son utreddes för adhd för några år sedan.

— Varje gång jag pratade med någon kom det fram fler historier. Så steget till att skriva av mig var inte jättestort, säger hon.

— Jag började skriva om komiken i det, dråpligheten som finns där samtidigt. Och i den vevan ringde jag också Mia, som jag har jobbat med på ”Solsidan”.

”Diagnoser”, i sex avsnitt, har beräknad premiär i SVT nästa höst.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons