Nyheter24
Annons

Kimmel tillbaka: Hyllar Kirks fru – kritiserar Trump

Publicerad: 24 sep. 2025, kl. 05:00
Uppdaterad: 24 sep. 2025, kl. 07:12
Jimmy Kimmel är tillbaka i rutan. Foto: Randy Holmes/Disney/AP/TT

Kimmel fortsatte sin inledningsmonolog med att poängtera att han inte försökte peka ut en specifik grupp som ansvariga för mordet på högerdebattören Charlie Kirk.

Samtidigt kritiserade han ABC för det initiala beslutet om att stoppa programmet.

— Det är inte lagligt. Det är inte amerikanskt. Det är oamerikanskt, sade Kimmel och fortsatte med att rikta en känga mot Donald Trump.

— USA:s president gjorde det väldigt tydligt att han vill se mig och de hundratals människor som jobbar här sparkade. Vår ledare firar att amerikaner förlorar sina försörjning eftersom han inte kan ta ett skämt.

Kimmel passade även på att hylla Charlie Kirks änka Erika för att hon under sin mans minnesstund förlät den man som misstänks ha utfört mordet.

Förväntningarna inför långkörarens återkomst var på förhand höga inför programledarens öppningsmonolog.

— Jag vill inte att han ska be om ursäkt det första han gör. Jag skulle älska om han stred för sin sak och stod upp för det som han tycker är rätt, sade åskådaren Paul Dorner till nyhetsbyrån AFP inför inspelningen.

Trumps hot

Den åsikten delade inte Donald Trump.

Annons

”Jag kan inte förstå att ABC ’Fake News’ gav Jimmy Kimmel jobbet tillbaka. ABC sade till Vita huset att programmet var inställt", skrev Trump i ett inlägg på Truth Social strax innan den linjära sändningen.

Presidenten hotar med att ”testa ABC”.

”Senaste gången jag gav mig på dem så gav de mig 16 miljoner dollar. Den här gången kan det bli ännu mer lukrativt”, fortsatte han.

Vägrar sända

Disneyägda tv-bolaget ABC stoppade Kimmels program i förra veckan efter att programledaren kommenterat högerdebattören Charlie Kirks misstänkta mördare. Några dagar senare meddelade dock ABC att de drar tillbaka beslutet efter "flera tankeväckande samtal med Jimmy".

Men alla amerikaner kan inte se det i marknätet. Flera lokala ABC-kopplade stationer har vägrat att sända det, däribland lokala kanalen i huvudstaden Washington DC.

Tisdagens program gästades av skådespelaren Glen Powell och musikern Sarah McLachlan.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons