Nyheter24
Annons

"Whiskey on the rocks” får pris i Prix Italia

Publicerad: 24 okt. 2025, kl. 21:36
Rolf Lassgård som Thorbjörn Fälldin i "Whiskey on the rocks". Arkivbild. Foto: Audrius Solominas/SVT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Serien, med Rolf Lassgård i huvudrollen som statsminister Thorbjörn Fälldin, prisades vid en ceremoni i Neapel där regissören Björn Stein och producenten Jan Marnell tog emot utmärkelsen.

Serien tävlade mot produktioner från Frankrike och Tyskland. Den skildrar de dramatiska dagarna 1981 när den sovjetiska ubåten U-137 gick på grund i Blekinge skärgård.

”Vi är stolta över att kunna föra ut svenskt drama på den internationella arenan", säger regissören Björn Stein i ett pressmeddelande.

Serien, baserad på en idé av Jonas Jonasson, sändes i SVT julen 2024. I september tog man hem ett pris på Kristallengalan – dock i kategorin årets komedi och humor.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons