Nyheter24
Annons

Experten inför beskedet: ”Eurovisions största kris”

Publicerad: 3 dec. 2025, kl. 07:15
Kommer den israeliska flaggan att vaja i Eurovision Song Contest i Wien nästa år, som den gjorde i Basel i år? Foto: Jessica Gow/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

De länder som vill kasta ut Israel ur Eurovision Song Contest på grund av Gazakriget måste bekänna färg vid Europeiska radio- och tv-unionens (EBU) medlemsmöte i Genève den 4 december.

Accepterar de ett kompromissförslag som lagts fram för att motverka röstningskampanjer och minska tittarnas makt, vilket skulle missgynna Israel – men låter Israels tv-bolag skicka en artist till Eurovision Song Contest i Wien nästa år?

Eurovisionexperten Dean Vuletic anser att debatten kring Israels medverkan är den största krisen i Eurovision hittills.
Eurovisionexperten Dean Vuletic anser att debatten kring Israels medverkan är den största krisen i Eurovision hittills.

”Skada tävlingen”

Eurovisionexperten Dean Vuletic har undervisat i tävlingens historia och politiska inflytande på universitetskurser i såväl New York som Wien och Prag. Han tror att Israel kommer att få vara kvar i tävlingen och förklarar att kompromissförslaget är utformat för att tillmötesgå landets kritiker. Israel brukar jaga röster mer aggressivt än andra länder, en möjlighet som nu ska begränsas.

Annons

För det finns en sak kritikerna fruktar mer än att Israel deltar – och det är att landet vinner tävlingen. Ännu färre länder skulle åka till Eurovision Song Contest på israelisk mark.

— Det var otroligt nära senast i Basel. Och vi vet vad som skulle hända då. Det skulle skada tävlingen oerhört mycket, säger Dean Vuletic.

Vuletic tror att det stannar vid att de fyra, fem länder som hittills uttalat sig kritiskt bojkottar ESC, däribland Spanien och Nederländerna.

Carolina Norén tror inte att länderna som hotat med bojkott kan backa.
Carolina Norén tror inte att länderna som hotat med bojkott kan backa.

”Politisk soppa”

Carolina Norén, mångårig Eurovisionkommentator i Sveriges Radio, anser att EBU gjorde ett misstag när de öppnade dörren för en omröstning om de nya reglerna och i förlängningen Israels medverkan.

— Jag hoppas att kompromissen räcker. Men de olika medlemsländerna har uttalat sig så starkt, så det är svårt för dem nu, inrikespolitiskt, att backa. Det har blivit en riktig politisk soppa.

Politiska kontroverser är inget nytt inom Eurovision Song Contest. På 1960-talet protesterades det mot att tävlingen arrangerades i Spanien, i Sverige kom kritik från vänster mot tävlingen och Sverige deltog inte alls 1976. Ryssland är uteslutet efter den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022.

Det som är nytt den här gången är att liberala västliga demokratier står på varsin sida. Det är uppseendeväckande, tycker Dean Vuletic.

— Alla som hotar att bojkotta är EU-medlemmar. Och för mig är det intressant att Tyskland och Österrike hellre tar parti för Israel än för sina EU-partners.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons