Nyheter24
Annons

Joakim Lundell-granskning anmäld 1 200 gånger: "Skandal"

Publicerad: 3 dec. 2025, kl. 10:02
Uppdaterad: 3 dec. 2025, kl. 10:58
Influeraren Joakim Lundell har uppmanat sina följare att kritisera dokumentären, enligt dess skapare Bo-Göran Bodin. Foto: Fredrik Sandberg/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Hittills har den första delen av tre visats i dokumentärserien som granskar youtubern Joakim Lundells barndomstrauma. Lundell själv är djupt kritisk till programmet.

SVT stoppar inte Bo-Göran Bodins dokumentär

Dokumentärens skapare Bo-Göran Bodin säger i SVT:s Morgonstudion att de starka reaktionerna var väntade. Han framhåller också att Joakim Lundell uppmanat sina följare att rikta kritik mot dokumentären redan innan den hade släppts.

— Så vi har ju tagit emot massor av mejl de senaste veckorna som handlat om vilken usel dokumentär vi har gjort – som ingen har sett, säger Bo-Göran Bodin.

SVT kommer inte att dra tillbaka "Hatet", vilket Joakim Lundell krävt genom sin advokat Mark Safaryan.

Joakim Lundells mamma Annika ger sin version av vad som hände. Bildkälla: SVT

Hatet har anmälts 1 200 gånger

Dokumentären har anmälts 1 200 gånger till Granskningsnämnden – på 27 timmar. Vilket är rekord, enligt Expressen. 

Annons

Nyheter24 har tagit del av de hundratals anmälningar som kommit in. Några av de upprörda kommentarerna i anmälningarna lyder: 

"Galenskap"

"Jag blir så illa berörd och vill anmäla detta program"

"Detta är en riktig skandal."

"Helt otroligt.. skäms SVT"

Advokat Mark Safaryan företräder Joakim Lundell. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons