Nyheter24
Annons

Sven-Harry Karlsson död – skapade museet i Vasaparken

Publicerad: 14 jan. 2026, kl. 14:15
Uppdaterad: 14 jan. 2026, kl. 14:37
Sven-Harry Karlsson.
Byggmästaren och konstsamlaren Sven-Harry Karlsson blev 94 år. Foto: Jonas Ekströmer/TT, Anders Wiklund/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Sven-Harry Karlsson föddes i Lund och skapade Folkhem, som blev ett av Sveriges ledande byggföretag. Privat blev han samtidigt en stor konstsamlare och filantrop.

2011 invigdes Sven-Harrys konstmuseum

2011 invigdes Sven-Harrys konstmuseum i Vasaparken i centrala Stockholm. Samlingen innehåller verk av bland annat Carl Fredrik Hill, Ernst Josephson, Helene Schjerfbeck, Edvard Munch och August Strindberg.

— För mig är konsten liktydig med civilisationen. Själen måste få sitt. En del har föreslagit mig att jag skulle donera min samling till något museum, men Nationalmuseum har ju inte plats för den. Jag tycker att vi har för lite museer i det här landet, sade Sven-Harry Karlsson till TT vid museets invigning 2011.

”Det är med stor sorg vi meddelar att Sven-Harry stilla har somnat in. Hans drivkraft, charm och humor har gjort ett starkt avtryck på alla omkring honom”, säger Dragana Kusoffsky Maksimovic, vd och museichef för Byggmästare Sven-Harrys Konst- och Bostadsstiftelse, i ett uttalande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons