Efter genombrottet med ”Snabba cash” för 20 år sedan har den forne advokaten Jens Lapidus blivit en av de mest lästa skildrarna av – fiktiv – svensk brottslighet. Men trots att vi i årtionden fått se amerikanska advokatserier i tv, har det har saknats ett juristdrama från Sverige, tycker Lapidus som kommit med originalidén till ”Hundarna”.
— Advokaterna jobbar i en sådan moraliskt intressant miljö. Så jag kände att det här måste berättas någon gång.
Drivna men plågade
”Hundarna” handlar om en byrå som drivs av stjärnadvokaterna Kalle (Björn Bengtsson) och Sasha (Arvin Kananian) – oerhört drivna i rättssalen, men plågade av sina privata demoner utanför.
Jens Lapidus anser att ett advokatdrama är ett bra forum för att berätta någonting större om Sverige i dag. Alla samhällsfrågor dyker nämligen upp som fall i rättssalen.
— I den här säsongen står gängvåldet ganska mycket i fokus. Men också metoo och könsmaktsordningen. Så det finns en väldigt bra grogrund i en sådan här serie för att berätta om stora frågor, men på ett ganska konkret, mänskligt sätt skulle jag säga.

Processen i svenska domstolar är rätt beskedlig jämfört med dramatiska amerikanska rättegångar. Jens Lapdius berättar att de har försökt skruva till spänningen, men allt i ”Hundarna” är autentiskt.
— Det är ingenting som händer i serien som inte skulle kunna hända på riktigt. Det mesta har hänt mig. Så det är väldigt autentiskt.
Tiktok-advokat
En av de unga juristerna på byrån gör till exempel reklam för sig själv på Tiktok. Ett tecken i tiden, enligt Lapidus som säger att det har blivit hård kamp om uppdragen mellan advokater, med förödande konsekvenser.
— Du har fått in en massa halvseriösa, eller till och med oseriösa personer som ser det här som en möjlighet att ta sig fram. Och det tycker jag är intressant att skildra.

Men ”Hundarna”, varifrån kommer seriens namn?
— Ett bärande tema i den här serien är frågan om lojalitet och hunden är människans lojalaste djur.
Ibland har de benämnts som statens lojala hundar.
— Det är inget som advokater brukar kallas i Sverige, men det finns en likhet i lojaliteten. Advokatens främsta plikt är ett visa trohet och lojalitet mot klienten.
”Hundarna” har premiär på SVT Play den 20 februari och kommer till SVT1 två dagar senare.




