En ung James Bond tillhör flottan men kastas in i spionvärlden och tvingas samarbeta med den brittiska underrättelsetjänsten när ett uppdrag går snett på Island. Bond har ännu inte blivit den legendariske spion han är i dag – det är en resa som spelarna får följa med på och där de själva bestämmer om de ska hacka, smyga, skjuta eller fuska sig fram.
Frågar man kritikerna är det få som har lyckats lika bra med ett Bondspel. Magasinet Vice skriver att ”007 First light” är det bästa Bondspelet sedan ”Goldeneye”, vilket lanserades i slutet av 90-talet.

”Kontroversiell”
Den här gången bygger spelet på en originalberättelse. Mattias Engström vid IO:s kontor i Malmö beskriver uppgiften som ”kontroversiell” och som den största utmaningen.
— Det kommer rätt många förväntningar som man måste leva upp till. Det är både begränsningar och möjligheter. Vi kan inte göra vad som helst.
— Men det har ju gått skitbra. Man har känt det när man spelar, att det här är James Bond. Det är jag väldigt nöjd med.
Originaliteten är också vad IO:s vd Abrak är mest stolt över. Resan började i London för över sju år sedan och med ett möte med Barbara Broccoli, vars familj ägde filmrättigheterna.
— Jag är superstolt över att vi knackade på hos familjen och sade: Hey, vi vill gärna göra ett Bondspel från grunden, vilket aldrig tidigare har gjorts, och vi vill också utforska en del av James Bond som aldrig tidigare har utforskats, hur han blir till James Bond, säger Abrak.

”Don't fuck it up”
Broccoli var inte särskilt imponerad, enligt det danska nyhetsmagasinet Zetland. Senast ett Bondspel kom på marknaden var 2012 – och det blev en flopp. Men Abrak fick till slut ett godkännande mot ett muntligt löfte om att ”don't fuck it up”.
Abrak tror att danskarnas förståelse för den torra brittiska humorn var avgörande.
— Vi har ju gjort ”Hitman” i många år. Där har vi också använt mycket galghumor för att balansera seriositeten.
”Hitman” är IO Interactives mest kända spelserie. Efter recensionerna av ”First light” undrar många om det kommer att nå den nivån – och kanske bli en ännu större succé?

— Vi hoppas såklart att vi kommer att sälja massa kopior så att vi inte endast återhämtar oss, utan att det blir något som möjliggör ännu större projekt i framtiden, säger Abrak.




