Nyheter24
Annons

Svenska mediers drag mot Meta: Förbereder stämning

Publicerad: 21 apr. 2026, kl. 06:36
Uppdaterad: 22 apr. 2026, kl. 07:23
Den svenska publicistorganisationen Utgivarna utreder om det är möjligt att stämma Meta. Arkivbild. Foto: Noah Berger/AP/TT

Syftet är att stoppa bluffannonser där svenska mediebolags namn och medarbetare används av kriminella aktörer.

”Metas annonsverksamhet, kopplad till bedrägerier, drabbar oskyldiga människor och skadar trovärdigheten hos de medier och kända journalister som utnyttjas” säger James Savage, Utgivarnas ordförande i ett pressmeddelande.

Utgivarna anlitar nu advokatfirman TimeDanowsky för att utreda om en svensk eller utländsk domstol kan stoppa Meta.

Tidigare har man polisanmält Meta och dess vd Mark Zuckerberg. Utgivarna har också riktat krav direkt till Meta men uppger i pressmeddelandet att inget har hänt.

Utgivarna samlar bland andra SVT, Sveriges Radio, och Tidningsutgivarna.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons