Nyheter24
Annons

Omikron tvingar Broadway-musikal till paus

Publicerad: 3 jan. 2022, kl. 08:50
Rob McClure gör huvudrollen i 'Mrs Doubtfire', som nu pausas. Foto: TT

Den senaste tiden har flera föreställningar av musikalen fått ställas in och situationen är ekonomiskt ohållbar, enligt producenten Kevin McCollum. Musikalen pausas därför i nio veckor.

Ämne:

TT

"'Mrs Doubtfire' hade behövt stänga permanent om produktionen inte tar till drastiska och proaktiva åtgärder", säger han i ett pressutlåtande.

"Mrs Doubtfire" hade premiär på Broadway den 9 mars 2020, men bara tre dagar senare inleddes den 18 månader långa nedstängningen av musikalscenen i New York. Först den 21 oktober 2021 återupptogs musikalen.

Scenuppsättningen av filmen från 1993 regisseras av den flerfaldigt Tony-belönade Jerry Zaks. Huvudrollen görs av Rob McLure.

Spridningen av omikronvarianten är en tuff prövning för Broadway. I december tvingades fem musikaler stänga ned för gott, skriver Variety. Ytterligare ett flertal har tvingats ställa in föreställningar efter covidfall i ensemblen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons