Nyheter24
Annons

Alice Babs-gåva till Västervik

Publicerad: 15 feb. 2022, kl. 14:15
Dottern Titti Sjöblom donerar kläder och föremål som tillhört Alice Babs till Västerviks museum. Arkivbild. Foto: TT

Kläder och föremål som tillhört Alice Babs, en av Sveriges största jazzsångerskor, doneras till museet i hennes uppväxtstad Västervik. En av rariteterna är Sveriges första guldskiva, som Alice Babs tog emot tillsammans med Charlie Norman 1954.

Ämne:

TT

Bakom donationen står hennes dotter Titti Sjöblom.

— Mor har sparat en massa saker i hela sitt liv, för hon var så medveten om att det hon var med om var musikhistoria, säger hon till SVT Nyheter Småland.

Alice Babs föddes i Kalmar 1924 och växte upp i Västervik. Hon gick bort 2014 och om två år uppmärksammas hundraårsdagen av hennes födelse i en utställning på Västerviks museum.

— Det är förstås väldigt roligt, vi kommer hålla minnet av hennes karriär och liv levande, säger museichef Olof Nimhed till SVT om donationen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons