Nyheter24
Annons

Kungen vill stoppa bilderna på prins Daniel: "Rejält arg"

Publicerad: 9 apr. 2025, kl. 06:00
Kung Carl XVI Gustaf, kronprinsessan Victoria och prins Daniel
Kungen blev rasande över bilderna på prins Daniel och kronprinsessan Victoria. Foto: Andrew Milligan/Pool via AP/TT Bild, Lise Åserud/NTB/TT Bild,

Festbilderna på prins Daniel blev för mycket för kung Carl XVI Gustaf – som enligt initierade källor blev "rejält arg".

När kronprinsessan Victoria och Daniel Westling träffades för första gången var det år 2001, och han var hennes personliga tränare. Det var faktiskt Victorias lillasyster prinsessan Madeleine som tipsat henne om just Daniel – och resten är ju såklart historia.

Master Training
Här började allt! Det exklusiva gymmet Master Training som då låg på Regeringsgatan 65 i Stockholm. Bildkälla: Anna Hållams/TT Bild

Sedan år 2010 är kronprinsessan Victoria och prins Daniel gifta, och de har två barn tillsammans – dottern prinsessan Estelle och sonen prins Oscar.

Daniel och kronprinsessan Victoria
Daniel och kronprinsessan Victoria har hållit ihop sedan år 2002. Bildkälla: Fredrik Sandberg/TT Bild

Kronprinsessan Victoria på Caroline Kreugers fest – med Daniel 

Annons

Men hur gick det egentligen till när hela svenska folket fick reda på att Victoria och Daniel verkligen var ett par?

Vi backar bandet lite. En av Sveriges då rikaste kvinnor Caroline Nilsson (ogift Kreuger) och kronprinsessan Victoria har varit bästa vänner sedan de bara var en vecka gamla, har Caroline berättat för Svensk Dam.

Så när Caroline fyllde 25 år år 2002 så arrangerade hon en stor födelsedagsfest på exklusiva J i Nacka. Bland gästerna fanns prinsessan Madeleine, prins Carl Philip med dåvarande flickvännen Emma – och så klart Victoria och hennes nya kärlek Daniel Westling, den lugna gymkillen från Ockelbo som snart skulle bli känd som kronprinsessans nya pojkvän.

Kronprinsessan Victoria och prins Daniel
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel år 2003. Bildkälla: Stella Pictures

Enligt Aftonbladet var det 92 gäster på plats på Carolines fest, och i baren väntade Daniel Westling på Victoria. Kronprinsessan kom med sitt "tjejgäng", och enligt Aftonbladet så "skrattade de och var på gott humör."

Annons

Under festkvällen så lyckades en fotograf fånga en kyss mellan Victoria och Daniel på dansgolvet, och till bilden stod att läsa att de "bara hade ögon för varandra".

Prins Daniel och kronprinsessan Victoria
Prins Daniel och kronprinsessan Victoria. Bildkälla: Stella Pictures.

Kungens ilska över kyssbilden

Bilderna på kronprinsessan och Daniel föll inte i god jord hos kronprinsessan Victorias pappa, kung Carl XVI Gustaf.

Johan T Lindwall som är chefredaktör på Svensk Dam minns kungens vrede. 

– När kungen blir arg så blir han rejält arg. Det här var ett sådant tillfälle. Men nu var kungen irriterad och ordentligt sur: Victoria på hela förstasidan av en kvällstidning, kyssandes Daniel Westling, berättar Johan T Lindwall i boken Victoria - Prinsessa och mamma, skriver Svensk Dam.

Kronprinsessan Victoria och pappa Kung Carl XVI Gustaf
Kronprinsessan Victoria och pappa Kung Carl XVI Gustaf. Bildkälla: Andrew Milligan/Pool via AP/TT Bild


Kommentarer

Annons
Annons
Annons