I dag presenterades årets deltagare av Robinson 2023. I årets upplaga kommer yngre deltagare att tävla mot äldre deltagare.
Vad som är synonymt med att medverka i Robinson är att varje deltagare får ta med en personlig sak. Genom åren har vi fått se de mest märkliga och udda sakerna som tagits med till den öde ön.
Till exempel valde Robinson-Robban att ta med en påse öl i sin första medverkan 1999. Vi har också fått se bland annat smink, hårgelé, skateboard och en sångbok på den öde ön.
Robinson 2023 – detta har deltagarna med sig
När TV4 presenterade årets deltagare så gick de även ut med informationen om vad de valt att ha med sig. Och vi hittar även här några ytterst ovanliga saker som kan vara till hjälp på en öde ö.
Detta valde årets deltagare att ha med sig:
- Doftljus
- Sällskapsspelet ”Med andra ord”
- En analog kamera
- En tatueringsnål
- Laminerad bild på sina barn
- Halsband från mormor
- Ficklampa
- Affirmationskort
- En bok av Franz Kafka
- 12 stycken örontops
- Flugsmälla
- Golfklubba
- Gummiband
- Tarotkort
- Nallebjörn
- Kungakrona
- Anteckningsblock med penna
- En glasbit
- Hot sauce
Robinson spelas in i Malaysia och i år gör den före detta programledaren Anders Lundin comeback efter 20 års frånvaro från programmet.
Robinson har premiär den 19 mars och sänds på TV4 och på TV4 Play.
LÄS MER: Tarotläsning