"Let's dance", som är baserat på det brittiska BBC-originalformatet "Strictly come dancing", började sändas i TV4 redan år 2006.
Vinnande ur den första säsongen gick artisten Måns Zelmerlöw och under åren som följde var det brottaren Martin Lidberg, tv-kocken Tina Nordström och strongman-utövaren Magnus Samuelsson som lyfte den omtalade "glasskon".


Programmet rullade på i hela 18 säsonger, men i augusti 2023 meddelade TV4 att "Let's dance" skulle pausas tills vidare.
– Trots att "Let's dance" fortfarande är ett program med mer än en miljon tittare varje vecka så har tittarsiffrorna stadigt dalat under de senaste åren. Den trenden vill vi bryta och då behöver vi en paus för att se över hur vi skulle kunna förnya oss och komma tillbaka igen 2025 med ny energi, sa Fredrik Arefalk, kanal- och innehållsdirektör på kanalen, till TV4 Nyheterna då.
Let's dance 2025 tillbaka i TV4
Men i januari 2024 stod det klart att programmet skulle återvända i tv-tablån och den 15 mars 2025 hade den nittonde säsongen till slut premiär – då under ledning av Pär Lernström och Johanna Nordström.
Även juryn ser annorlunda ut i årets säsong. Tony Irving, som är mångårig jurymedlem, får nu sällskap av Eric Saade och Taya Shawki.

Vem åkte ut ur Let's dance 2025? Deltagare som fått lämna
Från början var det 15 kändisar som klev in i programmet, men som bekant är det en tävling och varje vecka tvingas också någon eller några deltagare att lämna "Let's dance" 2025.
Nedan listar vi vem eller vilka som åkt ut ur "Let's dance" 2025:
- Program 1: Isa Östling och Mini Andén
- Program 2: David Lindgren och Cecilia Frode
- Program 3: Ciara Zelmerlöw och Christopher Wollter
- Program 4: Rickard Olsson och Tommy Myllymäki
- Program 5: Arantxa Alvarez
- Program 6: Malin Stenbäck
- Program 7: Manoel ”Junior” Marques Lerin
- Program 8: Carolina Klüft
- Program 9: Theodor Haraldsson
Artikeln uppdateras löpande under säsongen.