Ett SVT-program har anmälts till Granskningsnämnden. "Då programmet riktar sig till barn känns det extra oroande", skriver en anmälare.
Granskningsnämnden har som uppdrag att pröva "om innehållet i radio- och tv-sändningar följer de regler som finns i radio- och tv-lagen, sändningstillstånden och i innehållsvillkoren för public service på internet".
Nämnden, som är ett självständigt beslutsorgan inom Mediemyndigheten, tar varje år emot tusentals anmälningar.
"Du som mediekonsument kan bidra till granskningen av radio- och tv-kanaler genom att anmäla program som bryter mot gällande regler. Din anmälan utgör underlag för granskningsnämndens arbete och kan bidra till att reglerna följs bättre", skriver de själva på den egna hemsidan.
MISSA INTE: Let’s Dance anmäls igen: "Mycket lågt"
På senare tid har flera populära underhållningsprogram anmälts till Granskningsnämnden, däribland "Let's Dance" och "Masked Singer" i TV4 och "Mästarnas mästare" i SVT.
Nu har ännu ett program anmälts. Denna gång rör det sig om ett barnprogram i SVT.
Mer specifikt är det "Häng med älgen" som anmälts av flera personer. I programbeskrivningen skriver kanalen så här:
"Vad äter en älg? Vilka är älgens superkrafter? Hur liten är älgkalven när den föds och vilka är älgens värsta fiender? Det får du svar på här. Häng med!"
Men flera tittare har reagerat på att man i programmet – som är en barnanpassad "spin off" på den omåttligt populära marathonsändningen "Den stora älgvandringen" – använt sig av artificiell intelligens (AI).
"Programmet innehåller tydlig dålig genererad AI-konst utan att uppge det i början av programmet eller i informationen", skriver en anmälare i handlingar som Nyheter24 tagit del av.
"Enligt SVT nyheter 9 april kommer älgen i programmet: 'visualiseras med hjälp av AI som ett nytt, roligt sätt att locka barn.' Tyvärr innebär detta att älgen visas upp med bland annat klövar på huvudet, med antilopmule och kluvna horn. Då programmet riktar sig till barn känns det extra oroande att fakta presenteras på det här sättet och jag tycker att det strider mot reglerna för saklighet, då en gravt felaktig bild av hur en älg ser ut visas upp, men att programmet påstår sig visa sanningen/fakta", skriver en annan anmälare.
När Nyheter24 kontaktar SVT uppger programmets projektledare Maria Viklans följande:
"Det stämmer att programmet anmälts. Dock måste saken ha sin gång, så vi kan inte kommentera i detta skede".
Än så länge har nämligen inte Granskningsnämnden tagit ställning i ärendet.