Paradise Hotel är ett av Sveriges mest omtalade realityprogram, där ett gäng unga singlar checkar in på ett hotell för spela ett strategiskt spel och tävla om en stor prissumma. Programmet har genom åren blivit känt för sina dramatiska parceremonier, blöta fester oväntade vändningar och intensiva relationer mellan deltagarna. Just nu sänds den 18:e säsongen av programmet.

De vann Paradise Hotel
Vinnarna av Paradise Hotel 2024 blev Emil Renmarker och Amanda Fransson som valde att dela på pengarna. Året därefter vann Ruslan Sultanov och Moa Melin. I finalen valde dock Ruslan Sultanov att kasta kulan, vilket innebar att han vann 200 000 kronor medan Moa Melin inte fick något av prispotten.
Men bakom pakter, fester och romantik finns också en rad regler som deltagarna måste förhålla sig till under inspelningen. Sedan 2020 råder det exempelvis rökförbud i Paradise Hotel.
– Vi bestämde oss för att inte vilja visa upp unga människor som röker i programmet, sa Susanne Nylén, presschef på Viaplay, till Expressen då.

Reglerna kring kläder i Paradise Hotel
Inspelningen av Paradise Hotel sker i Mexiko, och går allt vägen för deltagarna så kan de vara borta i många veckor. Piffiga parceremonier och fester varje dag brukar stå på PH-schemat. Det är en hel del kläder som ska packas med när man beger sig av till Paradise Hotel och Mexiko, och därmed en hel del shopping som kanske behöver göras. Och deltagaren Samuel Svensson berättar att det är vissa plagg som deltagarna faktiskt inte får ha med sig eller ha på sig – och det är kläder med loggor.
– Jag spenderade nog 13-14 000 tror jag. Jag spenderade väldigt mycket. Det var mycket shorts, det var mycket badbyxor. Alltså grejen är att du ska hitta kläder utan logga. Det är det som är det svåra egentligen. Man har ju oftast loggor på grejer så det är ju ganska svårt att hitta det. Men jag lyckades.




